Skip to content
Home » Si të kontrolloni kolesterolin “e keq”?!

Si të kontrolloni kolesterolin “e keq”?!

Kolesteroli keq LDL HDL
Kur bëhet fjalë për kolesterolin, ne zakonisht priremi të japim gjithmonë një kuptim negativ.

Kolesteroli në të vërtetë nuk është as i mirë as i keq: është një substancë thelbësore për trupin tonë, pa të cilën nuk mund të jetonim.

Kolesteroli është aq i rëndësishëm saqë duhet të qarkullojë në gjakun tonë për të shkuar nga njëra anë në tjetrën. Çështja lidhet më tepër me mënyrën se si ajo qarkullon në qarkullimin e gjakut.

Kolesteroli

Kur kolesteroli lëviz së bashku me një proteinë të quajtur ApoB dhe niveli i kësaj substance është i larte, atëherë ne flasim për “kolesterol të keq”. Por kur ajo qarkullon së bashku me një proteinë tjetër, e cila quhet ApoA, atëherë ne e quajmë atë “kolesterol i mirë”, HDL –ja e famshme.

Sa më i lartë të jetë niveli i kolesterolit të keq (LDL), aq më i madh është rreziku i depozitave arteriale dhe pasojat që mund të sjellë kjo. Një nivel i lartë i kolesterolit të mirë, nga ana tjetër, do të thotë që procesi i pastrimit të gjakut po zhvillohet në mënyrë optimale.

Cilat janë vlerat të cilave duhet t’u referohemi?

Në këtë aspekt, një premisë është e nevojshme: vlerat e kolesterolit janë duke u studiuar vazhdimisht. Kjo sepse ndryshimi i zakoneve dhe i mënyrave të jetës (jo vetëm i ushqimit) me të cilin përballet shoqëria rregullisht, ka një ndikim të madh në ato që mund të jenë nivele të pranueshme ose kur është e nevojshme të ndezim një zile alarmi.

Në këtë kuptim, gjithmonë duhet të theksohet se nuk ka vlera standarde që mund të vlejnë për të gjithë, kështu që të gjithë, bazuar në gjendjen e tyre, të kaluarën dhe mbi të gjitha mënyrën e tyre të jetesës, mund të kenë nivele të ndryshme të mbrojtjes.

Për shembull, për një person që ka pasur probleme të dukshme kardiovaskulare, ose ka faktorë të tjerë të rrezikut si diabeti, presioni i gjakut, pirja e duhanit, mbipesha, nivelet e pranueshme të kolesterolit duhet domosdoshmërisht të ulen.

Udhëzimi flet për një prag maksimal prej 70 mg dl të kolesterolit të keq. Një vlerë shumë e kërkuar, por nëse fillojmë nga nivelet më të larta dhe ulim me rreth 50%, përsëri mund të jemi të kënaqur.

Nëse, nga ana tjetër, nuk jemi në rrezik të lartë dhe kemi pak kolesterol të lartë, por pa pasur një nga kushtet e renditura më sipër, mund të jemi më pak kërkues dhe të qëndrojmë madje në 100-115 mg / dl.

Trajtimi i kolesterolit të lartë.

Ekziston shumë konfuzion rreth asaj se cila është mënyra më e mirë për të marrë në rast të vlerave alarmante të LDL.
Disa situata duhet të trajtohen menjëherë me medikamente (pershkrim nga mjeku): veçanërisht në subjektet që kanë hiperkolesterolemi familjare, domethënë një çrregullim i përbashkët me disa anëtarë të familjes të cilët janë shumë rezistent ndaj ndryshimit të dietës.

Parandalimi i kolesterolit është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Para së gjithash, është thelbësore të njihni vlerat tuaja të lipideve dhe presionin tuaj: me pak fjalë, bëni rregullisht teste të gjakut.

Së dyti, kuptoni pse kemi vlera të larta dhe, me ndihmën e mjekut tuaj, identifikoni masat paraprake dhe korrigjimet që duhet t’i bëhen stilit tuaj të jetës.

Nga ana dietike, për të ulur kolesterolin e keq është e nevojshme të përfshihen:

  • fibra të tretshme (krunde tërshëre, elb, fara, fasule, mollë, dardha, kumbulla),
  • yndyrna të shëndetshme (vaj ulliri , arra, fara dhe avokado),
  • ushqime të plota (bukë integrale, drithëra,oriz kaf, oriz i kuq),
  • mish të bardhë (mish pule, gjel deti, lepuri) dhe peshk yndyror (salmon, troftë, ton).

Në vend të kësaj, është e nevojshme të kufizoni, ose më mirë të eleminoni plotësisht, mishrat e kuq, produktet e qumështit dhe derivatet, ëmbëlsirat dhe ushqimet e skuqura.

Për të mbajtur të ulët nivelin e kolesterolit të keq, duhet të pini shumë ujë (të paktën një litër e gjysmë çdo ditë), të ndaloni pirjen e duhanit dhe të praktikoni çdo ditë aktivitet fizik me intensitet të mesëm-lartë.

Ju mund të përmirësoni efektin e këtyre zakoneve të mira duke marrë shtesa specifike që ndihmojnë në kufizimin e një prej armiqve kryesorë të shëndetit tonë.

Cholestamina natyrale qe ne ju sugjerojmë mbështet kolesterolin e shëndetshëm.
Përbërësit e tij aktivë, flavonoidet e rrushit të kuq të papërpunuar, algat e Detit Paqësor Verior, hudhra dhe qimnonI i egër, janë ideale për një shtesë ditore.

Cholestamina është e pasur me resveratrol natyral, vitaminë C, krom dhe kalium.

Këto lëndë ushqyese janë thelbësore për shëndetin tonë. Rrushi i Kuq siguron antioksidantin e fuqishëm Resveratrol në një formë natyrale, jo alkoolike.

Kolestamina është përgjigja e natyrës për minerale të shëndetshme dhe mbështetje antioksidante.
Kjo është një formulë e famshme në Europiane ku vlerësohet shumë si një përgjigje e natyrshme.

Ju mund ta porosisni online tani ne: farmaceutika.al@gmail.com. Produkti ju vjen brenda Tiranes per 24H dhe ne rrethe per 48H.

https://www.northamericanherbandspice.com/search/?product_query=cholestamin

17 thoughts on “Si të kontrolloni kolesterolin “e keq”?!”

  1. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version