Skip to content
Home » Cilat janë vitaminat e bukurisë?

Cilat janë vitaminat e bukurisë?

Me kalimin e kohës, sasia e radikaleve të lira që trupi ynë arrin të asgjësojë vetë zvogëlohet ndjeshëm.

Për këtë arsye, veprimi i vitaminave antioksidante bëhet themebesore, të cilat kundërveprojnë tepricën e radikaleve të lira në organizëm, shkaktarë të proceseve oksiduese.

Cilat vitamina janë të mira për lëkurën?

Vitaminat antioksidante të dobishme për shëndetin e lëkurës janë të shumëllojshme, le t’i shohim së bashku kryesoret.

Vitamina A

I njohur gjithashtu si retinol, ai vepron kundër shenjave të plakjes dhe rregullon elasticitetin e lëkurës, si dhe rinovimin e qelizave: kremrat e pasur me retinol janë gjithashtu të dobishëm në rastin e lëkurës së thatë , si dhe kur keni akne dhe psoriasis.

Vitamina C

E njohur ndryshe si acidi askorbik, vitamina C gjendet në ushqime të ndryshme , veçanërisht në agrume, por edhe në speca, lakër, kivi, spinaq.

Është shumë e dobishme kundër dëmtimit të ekspozimit në diell, sepse arrin të reduktojë reagimin inflamator që vjen nga ekspozimi ndaj rrezeve UV (sidomos ato UVB, të cilat shkaktojnë djegie dhe njolla).

Është e dobishme për stimulimin e prodhimit të kolagjenit të ri dhe, në fakt, përdoret shpesh në kozmetikë.

Vetitë antioksiduese, ndriçuese dhe mbrojtëse të vitaminës C shfrytëzohen gjithashtu për të formuluar serumet e fytyrës, qëllimi i të cilëve është të veprojnë në shkaqet që çojnë në foto-plakje: ato janë produkte që arrijnë të sjellin parimet e dobishme në shtresat më të thella të lëkurës. duke e mbrojtur atë dhe duke ruajtur shëndetin dhe bukurinë e saj.

Vitamina E

Gjithashtu e dobishme kundër njollave të lëkurës për shkak të rrezeve UV, zvogëlon formimin e rrudhave dhe shenjat e plakjes. Rekomandohet për lëkurë të pjekur, të thatë ose të ndjeshme, si dhe ka një veprim antiinflamator, i dobishëm në rast të skuqjeve dhe djegieve për shkak të ekspozimit të tepërt në diell.

Vitamina B3

E njohur edhe si “vitamina e lëkurës”, parimet e saj veprojnë në gjendjen sipërfaqësore të lëkurës dhe flokëve. Ajo vepron si një mbështetje për shëndetin e membranës qelizore, duke ushqyer thellësisht, duke i dhënë elasticitet dhe duke stimuluar rigjenerimin e qelizave.

Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth temës ose thjesht të bëni disa pyetje, na kontaktoni. Ekipi ynë i profesionistëve do t’ju përgjigjet me kënaqësi.

vitamina, bukuri, kolagjen, lëkurë

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.