Skip to content
Home » LAJME

LAJME

KETU DO TE GJENI LAJMET ME TE FUNDIT NE FUSHEN E SHENDETESISE

shendeti

Varianti i Omicron, Simptomat dhe Vaksinat: Çfarë dimë deri më tani.

Përvoja e Afrikës së Jugut: Pacientët janë mirë. Por ekspertët pajtohen të gjithë: “Së shpejti do të vendoset për virulencën”.  Varianti i ri i Sars-Cov2 i riemërtuar Omicron shqetëson autoritetet në mbarë botën. Pikërisht këtë mbrëmje, presidentja e komisionit të BE-së Ursula von der Leyen… Read More »Varianti i Omicron, Simptomat dhe Vaksinat: Çfarë dimë deri më tani.

shendeti

Sëmundja e “gojës,duarve dhe këmbëve”: Çfarë është dhe si ta trajtojmë?

Semundja e Gojës,duarve dhe këmbëve është një sëmundje shumë e zakonshme tek fëmijët, të cilët e marrin atë në komunitet (çerdhe, kopshte,shkolla).  Le të shohim se si ta diagnostikojmë atë dhe si të trajtojmë në mënyrë efektive simptomat.  Viruset e shumta që qarkullojnë gjejnë terren… Read More »Sëmundja e “gojës,duarve dhe këmbëve”: Çfarë është dhe si ta trajtojmë?

Cfare dime per variantin e quajtur “mutant i dyfishtë”ne Indi? Shpjegon Dr. Blerta Brati

Dr. Blerta Brati, Mjeke Varianti Indian është shqetësues për shkencëtarët dhe është në qender të të gjithë vëmendjes. Vendi tani ka, mesatarisht, më shumë se 200,000 raste ditore për një javë. Ky variant, i quajtur B.1.617 është përgjegjës për rreth 11% të prekjeve në vend.… Read More »Cfare dime per variantin e quajtur “mutant i dyfishtë”ne Indi? Shpjegon Dr. Blerta Brati

“Vaksinat na afrojnë dhe na mbrojnë “, Java Botërore e Imunizimit: Dr. Silvana Sadria

Dr. Silvana Sadria, Mjeke Pneumologe Edhe këtë vit, organizohet Java Botërore e Imunizimit 2021, e cila fillon në 24 Prill dhe përfundon më 30 Prill, pasuar dy ditë më vonë nga edicioni i gjashtëmbëdhjetë i Javës Europiane të Imunizimit., 26 Prill – 2 Maj 2021).… Read More »“Vaksinat na afrojnë dhe na mbrojnë “, Java Botërore e Imunizimit: Dr. Silvana Sadria

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.