Skip to content
Home » Çfarë është RETINOLI, Pse përdoret në kozmetikë?

Çfarë është RETINOLI, Pse përdoret në kozmetikë?

shendeti

Kremrat e fytyrës me retinol konsiderohen ndër produktet më të mira për të luftuar papërsosmëritë që lidhen me plakjen.

Ajo që ndoshta nuk e dini është se këto kremra janë të përshtatshëm edhe për lloje të tjera lëkurash, jo vetëm për lëkurat me rrudha. Retinoli është një përbërës që ndihmon rigjenerimin qelizor në thellësi, duke kundështuar efektet e:

 • Stresit;
 • Ndotjes;
 • Agjentët mjedisorë;
 • Dieta;
 • Dehidratimi;
 • Aknet;
 • Ndryshimet e cikleve normale hormonale.

Të gjithë faktorët për të cilët tregohet retinoli dhe që në mënyra të ndryshme ndërveprojnë me lëkurën e grave të të gjitha moshave. 

Në paragrafët në vijim do të shqyrtojmë efektivitetin e kremrave me retinol, cilët janë aleatët e bukurisë së këtij përbërësi dhe cili është kremi më i mirë i fytyrës me retinol për të blerë në farmaci.

Pse të zgjidhni kremrat e fytyrës me retinol?

Retinoli është një derivat i tretshëm në yndyrë i vitaminës A i përdorur gjerësisht në kozmetikë për shkak të aftësisë së tij unike për t’u absorbuar në shtresat lipidike të lëkurës. 

Ai u siguron qelizave të lëkurës ushqimin që u nevojitet për t’u rinovuar, duke iu dhënë një injeksion të energjisë nënlëkurore që përshpejton dhe rinovon mirëqenien e fytyrës. 

Me kalimin e kohës, në fakt, lëkura e fytyrës gradualisht humbet elasticitetin e saj për shkak të ngadalësimit të proceseve të rinovimit të qelizave. 

Kjo është arsyeja pse pas moshës 35 vjeç fillojnë të shfaqen:

 • 1. Vija dhe shenja në ballë ose në cepat e gojës;
 • 2. Vijat e shprehjes rreth syve;
 • 3. Njollat ​​dhe papërsosmëritë të ndryshme;
 • 4. Tonalitet dhe zbehje e lëkurës;
 • 5. Lëkurë e thatë.

Ngadalësimi i proceseve qelizore nuk është vetëm sinonim i plakjes, por edhe me vështirësi që lëkura të reagojë në mënyrë natyrale dhe autogjene ndaj faktorëve të tillë si çekuilibri hormonal, dehidratimi dhe stresi. 

Retinoli, pra, mbështet lëkurën, duke dëshmuar se nuk është vetëm një përbërës i dobishëm në luftimin e plakjes së fytyrës, por edhe kundër puçrrave dhe papastërtive. Kjo është arsyeja pse futja e përdorimit të kremit të retinolit mund të parandalojë aknet, lodhjen dhe plakjen duke ndërhyrë drejtpërdrejt në proceset e rigjenerimit të qelizave.

Krem me retinol dhe vitaminë C, aleatë kundër rrudhave dhe njollave!

Kremrat me retinol janë veçanërisht efektivë jo aq për përqendrimin e retinolit në produkt, por për qëndrueshmërinë e tij brenda kremit. Kjo do të thotë që një krem ​​i mirë retinol dhe bio-retinol mund të ruajë efektivitetin e tij me kalimin e kohës, nga aplikimi i parë deri në të fundit falë formulimit të përgjithshëm të produktit. 

Siç e kemi parë, retinoli është një derivat i vitaminës A, që nuk duhet ngatërruar me acidin retinoik i cili është i pranishëm në barna dhe kërkon një recetë mjekësore. 

Vitamina A, në formën e retinolit, kryen një veprim:

 • Anti-inflamator, kundër baktereve që shkaktojnë akne dhe acarim;
 • Antioksidant, për të luftuar radikalet e lira;
 • Vaskularizimi, përmirësimi i oksigjenimit të kapilarëve;
 • Rregullues i sebumit, duke çliruar poret nga papastërtitë;
 • Kundër plakjes, duke stimuluar proceset e rinovimit të qelizave.

Retinoli është një aleat i vlefshëm për lëkurën e pjekur, pasi ndihmon në prodhimin natyral të acidit hyaluronik dhe kolagjenit.
Vitamina C gjithashtu parandalon formimin dhe shfaqjen e njollave të lëkurës dhe ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit, prandaj mund të përkufizohet si një vitaminë miqësore e retinolit. 

Kremrat me bazë retinol dhe vitaminë C indikohen për trajtimin e rrudhave dhe njollave të lëkurës, veçanërisht pas moshës 40 vjeç, por rekomandohet përdorimi i tyre duke alternuar aplikimin gjatë javës për të shmangur mbistimulimin e lëkurës, duke marrë efekte negative.

Si funksionon retinoli në fytyrën tonë?

Hulumtimet kanë treguar se retinoli është produkti që ndërvepron më së miri me qelizat e lëkurës. Është një antioksidant i fuqishëm dhe në krahasim me përbërësit e tjerë stimulon më shumë prodhimin e kolagjenit, i cili është përgjegjës për ruajtjen e strukturës së lëkurës. 

Retinoli është në gjendje të stimulojë hidratimin natyral, një kusht i domosdoshëm për të pasur një pamje të tonifikuar dhe favorizuar eksfolimin e shtresave sipërfaqësore të lëkurës. Nëse mendoni se retinoli është i dobishëm vetëm në luftimin e problemeve që lidhen me plakjen dhe se mund t’ju ndihmojë çdo ditë kundër problemeve të lëkurës së yndyrshme ose të lëkurës së thatë, për shembull, duhet t’ju vërtetojmë se e keni gabim. Në fakt, retinoli është efektiv për:

 • Eksfolimin dhe lëmon lëkurën e thatë duke i rikthyer shkëlqimin;
 • Prodhimin e elastinës duke zbehur rrudhat;
 • Jep butësi dhe tonalitet;
 • Lironi poret dhe luftoni aknet dhe lëkurën e yndyrshme falë veprimit rregullues të sebumit;
 • Balancon pH-në e lëkurës.

Nëse përdoret në rutinën e bukurisë së më të rinjve, lufton puçrrat, papastërtitë dhe ndihmon në zgjidhjen e problemit të akneve, ndërsa nga mosha 30 vjeç e në vazhdim ngadalëson dhe parandalon krijimin e rrudhave. 

Retinoli nuk duhet të përdoret çdo ditë, por dy ose tre herë në javë, për të lejuar që lëkura të mësohet me të. Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, pyesni mjekun ose farmacistin tuaj se cilin produkt të përdorni. 

Ju mund të aplikoni krem ​​me retinol gjatë natës, para gjumit, pasi lëkura është më e relaksuar dhe retinoli mund të veprojë thellë. Nëse preferoni ta aplikoni në mëngjes para se të dilni, mos harroni të mbroni veten edhe me një shtresë kremi kundër diellit, për të parandaluar që retinoli t’ju acarojë lëkurën. 

Kremrat më të mirë të fytyrës me retinol që mund t’i gjeni në farmaci

Në farmaci mund të gjeni produkte të ndryshme retinoli që mund t’i blini për të ndihmuar nevojat e lëkurës tuaj. Ndër produktet kozmetike kundër plakjes me bazë retinolin e pastër që mund t’i gjeni në farmaci janë:

 • 1. Serume, indikuar për lëkurë shumë të pjekur me përqendrime të larta të përbërësve kundër plakjes;
 • 2. Kremrat e fytyrës, kompakt ose më të lëngshëm, të indikuar si për të parandaluar dhe ngadalësuar formimin e rrudhave në bazë të moshës;
 • 3. Përforcues, për trajtime intensive;
 • 4. Kontur i syve, specifik për të luftuar qeskat dhe rrudhat rreth lëkurës së hollë të syve.

Retinoli rekomandohet nga dermatologët së bashku me hidratuesit për të zgjidhur problemin e akneve. 

Shumë kremra me retinol për akne të fytyrës që i gjeni në farmaci, në fakt janë krijuar për të kryer një funksion të dyfishtë hidratues dhe anti-inflamator duke rregulluar prodhimin e sebumit në shtresat më të thella të lëkurës.

Kujdesuni për mirëqenien e fytyrës tuaj, ndjehuni bukur me kremrat kundër plakjes me retinol.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.