Skip to content
Home » 5 këshilla bukurie për vitin 2023

5 këshilla bukurie për vitin 2023

2023 ka nisur tashmë dhe shumë prej nesh kanë një listë me qëllime të mira për t’i respektuar dhe që ndoshta e kemi shtyrë për pak kohë për t’u rikuperuar nga dimri i ftohtë.

Mes atyre që duan të humbin peshë, atyre që duan të jenë më efektivë në punë apo të kenë një jetë sociale më aktive, ka edhe nga ata që më në fund duan të kujdesen për lëkurën e fytyrës duke ndjekur një rutinë të vazhdueshme bukurie.

Pra, le të shohim se cilat janë 5 sjelljet kryesore për lëkurën për vitin 2023.

Eksfolioni rregullisht lëkurën.

Eksfolimi i lëkurës ndihmon lëkurën të përvetësojë më mirë elementet që përmbajnë kremrat dhe duhet të kryhet të paktën një herë në javë.

Eksfoliantët janë thelbësorë për heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës dhe mund të ndihmojnë në korrigjimin e çdo çngjyrosjeje, si dhe ta bëjnë lëkurën më të hapur ndaj produkteve pasuese të kujdesit të lëkurës. Ato janë gjithashtu thelbësore për stimulimin e rinovimit të lëkurës dhe sintezën e kolagjenit dhe elastinës.

Një maskë në javë

Maskat e fytyrës janë të shkëlqyera për pastrimin e thellë të lëkurës. Është e rëndësishme të dini se cilat janë nevojat e lëkurës suaj përpara se të zgjidhni maskën.

Kur formulohen me argjilë dhe kaolinë, ato janë super efektive në pastrimin e lëkurës dhe korrigjimin e defekteve, ndërsa kur përmbajnë glicerinë janë jashtëzakonisht hidratuese.

Krem dite dhe krem ​​nate

Një hidratues i vetëm nuk mjafton. Një rutinë bukurie  ka nevojë për një krem ​​që duhet të aplikohet në mëngjes për të mbrojtur fytyrën nga agresionet e jashtme dhe, në të njëjtën kohë, për të hidratuar lëkurën dhe një në mbrëmje, i cili është i rëndësishëm për ushqimin e lëkurës pasi ka qenë i ekspozuar ndaj lëvizjeve të fytyrës, stresit, ndotjes dhe agjentëve atmosferikë.

Kremi i ditës përthithet lehtësisht dhe mbron nga dehidratimi, rrezet e diellit dhe agresionet e jashtme. Kremi i natës hidraton lëkurën, stimulon rigjenerimin e saj natyral, riparon qelizat që agjentët e jashtëm kanë sulmuar gjatë ditës dhe gjithashtu disa defekte.

Përdorni produkte me acid hialuronik

Acidi hialuronik është thelbësor për të konfirmuar rinovimin e indeve lidhëse dhe kolagjenit, me të cilin shpesh kombinohet në produkte, për të siguruar performancën e duhur të funksioneve rregullatore të hidratimit të lëkurës.

Në këtë mënyrë, ajo i jep shkëlqim dhe ton lëkurës. Kufizon formimin e rrudhave rreth syve dhe buzëve dhe është shumë efektive në rikompozimin e strukturës së duhur të lëkurës e cila garanton elasticitetin e indeve.

Përgatiteni lëkurën për ekspozim në diell dhe mbrojeni atë në verë

Ne e themi çdo vit se duam të shmangim djegiet nga dielli dhe të kemi një nxirje të këndshme, por jo gjithmonë e bëjmë këtë.

Rrezet UV arrijnë intensitetin e tyre maksimal (rreth majit), prandaj është e rëndësishme të përgatitni lëkurën për ekspozimin në diell duke e hidratuar siç duhet dhe duke shmangur qëndrimin e tepërt në diell, veçanërisht herët e para.

E rëndësishme është që të mbroni veten me një krem ​​të mirë kundër diellit, ta zgjidhni sipas fototipit tuaj, për të marrë më në fund një nxirje natyrale.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.