Skip to content
Home » Çfarë duhet të dini për lëkurën dhe si ta mbrojmë atë?

Çfarë duhet të dini për lëkurën dhe si ta mbrojmë atë?

Barriera e lëkurës mbron trupin nga radikalet e lira. Mjediset e ashpra janë shpesh shkaku i dëmtimit të saj. Duhet mbrojtur duke përdorur kremëra, vajra dhe hidtratues sa më shumë.

Raftet e supermarketeve dhe farmacive janë të mbushura me produkte që synojnë të mbrojnë dhe rinovojnë lëkurën. Disa prej tyre eksfolojnë, lajnë dhe të tjera hidratojnë.

Të gjitha këto produkte veprojnë në shtresën më të jashtme të trupit tonë, e cila quhet barriera e lëkurës.

Por cila është barriera e lëkurës, cili është qëllimi i saj dhe çfarë mund të shkaktojë dëme?

Lëkura përbëhet nga shtresa, secila prej të cilave kryen funksione të rëndësishme në mbrojtjen e trupit tonë.

Shtresa më e jashtme, e quajtur stratum corneum, shpesh përshkruhet si një mur me tulla. Ai përbëhet nga qeliza të forta të lëkurës të quajtura korneocite që janë të lidhura së bashku nga lipide të ngjashme me llaçin. Kjo është barriera jonë e lëkurës.

Brenda qelizave të lëkurës, ose “tullave”, do të gjeni keratin dhe hidratues natyralë. Shtresa lipidike përmban:

 • Kolesterol
 • Acidet yndyrore
 • qeramidet
Barriera e lekures

Ky mur i hollë me tulla mbron organizmin tonë. Pa të, toksina të ndryshme të dëmshme mjedisore dhe patogjenë mund të depërtojnë në lëkurë dhe të shkaktojnë efekte negative brenda trupit tunë. Përveç kësaj, pa barrierën e lëkurës, uji brenda trupit do të ikte dhe do të avullonte, duke na lënë plotësisht të dehidratuar.

Barriera e lëkurës është thelbësore për shëndetin tonë të përgjithshëm dhe duhet të mbrohet për të ndihmuar trupin të funksionojë siç duhet.

Çfarë mund të dëmtojë barrierën e lëkurës?

Çdo ditë, lëkura mbrohet nga një breshëri kërcënimesh, shumë prej të cilave vijnë nga jashtë trupit tonë dhe disa vijnë nga brenda.

Disa nga faktorët e jashtëm dhe të brendshëm që mund të ndikojnë në barrierën e lëkurës janë:

 • mjedis shumë i lagësht ose shumë i thatë
 • alergenët, irrituesit dhe ndotësit
 • ekspozimi i tepërt në diell
 • detergjentët alkaline dhe sapunët
 • ekspozimi ndaj kimikateve të ashpra
 • mbi-eksfolimi ose larja e tepërt
 • steroidet
 • stresi (besohet se dëmton lëkurën)

Faktorët gjenetikë që mund t’ju bëjnë më të prirur ndaj kushteve të caktuara të lëkurës si dermatiti atopik dhe psoriaza.

Roli i mantelit acidik:

Barriera e lëkurës është pak acide. Ky aciditet (manteli acidik) ndihmon në krijimin e një lloj tamponi kundër rritjes së baktereve, viruseve dhe kërpudhave të dëmshme që mund të dëmtojnë lëkurën dhe të çojnë në infeksione dhe kushte të tjera të lëkurës.

Është e rëndësishme të mbrojmë mantelin acidik rreth plagëve pasi aciditeti i lëkurës është i nevojshëm për shumë nga ndërveprimet biologjike që ndodhin gjatë procesit të shërimit.

Ndonjëherë, një gjendje shëndetësore si diabeti mund të ndryshojë aciditetin e lëkurës, duke e dobësuar këtë tampon. Për njerëzit me këto kushte, ekspertët rekomandojnë produkte pak më acide për kujdesin e lëkurës.

Demtimi i lekures

Si mund të dalloni nëse barriera juaj e lëkurës është dëmtuar?

Kur barriera e lëkurës nuk funksionon siç duhet, mund të jeni më të prirur për të zhvilluar simptomat dhe kushtet e mëposhtme të lëkurës:

 • lëkurë e thatë, me luspa
 • kruarje
 • keratinoza të ashpra ose të zbardhura
 • aknet
 • zona të ndjeshme ose të skuqura
 • infeksionet bakteriale, virale ose mykotike të lëkurës.

Si të mbroni dhe rivendosni barrierën e lëkurës?

Duke pasur parasysh rëndësinë dhe ruajtjen e barrierës së lëkurës dhe mantelit acidik, çfarë mund të bëni për ta mbajtur atë të shëndetshme dhe funksionale? Kemi mbledhur pesë strategji që mund të na ndihmojnë.

1. Thjeshtoni rutinën ndaj kujdesit të lëkurës:

Nëse jeni duke kryer rutinë ditore me shumë produkte për pastrimin e lëkurës, mund të jeni duke e dobësuar pa dashje barrierën e lëkurës tuaj. Duhet të flisni me një dermatolog ose një profesionist tjetër për kujdesin e lëkurës se cilat produkte janë thelbësore dhe më efektive.

Nëse jeni duke e eksfoluar, shikoni si reagon lëkura ndaj metodës që po përdorni. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, personat me lëkurë të ndjeshme dhe tone më të errëta mund të duan të përdorin një leckë të butë dhe një eksfoliant kimik të butë për pastrimin e lëkurës. Disa lloje pastrimesh dhe larësish mund të dëmtojnë përkohësisht barrierën e lëkurës.

2. Kushtojini vëmendje pH:

Manteli delikat acid i lëkurës rri pezull rreth një pH prej 4,7 (Burim i besuar). Por pH i disa produkteve të lëkurës mund të variojë nga 3.7 në 8.2.

Studiuesit rekomandojnë pastrimin me një produkt që ka një pH midis 4.0 dhe 5.0

Mbajtja e pH-së së lëkurës në një nivel të shëndetshëm mund t’ju ndihmojë ta mbroni nga sëmundjet e lëkurës si dermatiti, ichthyosis, puçrrat dhe infeksionet me Candida albicans. Edhe pse jo të gjitha produktet e listojnë pH-në e tyre, por disa e bëjnë.

3. Provoni një vaj bimor për të rimbushur pengesën e lëkurës tuaj:

Hulumtimet sugjerojnë se disa vajra bimore mund të ndihmojnë në riparimin e barrierës së lëkurës dhe gjithashtu parandalojnë që pengesa e lëkurës të humbasë lagështinë. Shumë prej këtyre vajrave kanë gjithashtu efekte antibakteriale, anti-inflamatore dhe antioksidante.

Disa nga vajrat bimorë më efektivë që duhet të konsideroni në përdorimin për lëkurën tuaj janë:

 • vaj jojoba
 • vaj kokosi
 • vaj bajamesh
 • vaj argani
 • vaj trëndafili
 • vaji i sojës
 • vaj aguliçe
 • vaj rrushi pa fara e zezë

Ka shumë mënyra se si mund të përdorni vajrat bimore në lëkurë.

Mund të aplikoni kremra dhe locione që përmbajnë një ose më shumë nga këto vajra si përbërës. Ose mund të derdhni një sasi të vogël vaji në pëllëmbën e dorës dhe më pas masazhoni butësisht lëkurën derisa të përthithet (kryesisht në darkë).

4. Kërkoni formulime që përfshijnë ceramide:

Ceramidet janë lipide dylli që gjenden në përqëndrime veçanërisht të larta në shtresën e korneumit. Ato janë thelbësore për t’u siguruar që barriera e lëkurës të funksionojë siç duhet.

Hulumtimet tregojnë se produktet që përmbajnë pseudo-ceramide mund të ndihmojnë në përmirësimin e thatësisë, kruajtjes dhe shtresëzimit të shkaktuar nga një pengesë që funksionon dobët. Hidratuesit e pasur me qeramide mund të forcojnë gjithashtu integritetin strukturor të barrierës së lëkurës.

Hidratuesit me qeramide mund të jenëtë dobishëm nëse keni akne. Në lëkurën e prirur ndaj akneve, pengesa shpesh dëmtohet dhe trajtimet e akneve mund ta lënë lëkurën të thatë dhe të skuqur. Produktet që përmbajnë ceramide mund të ndihmojnë gjithashtu në mbrojtjen e lëkurës së errët. Sipas një rishikimi të studimeve të vitit 2014, tonet më të errëta të lëkurës u treguan se përmbajnë nivele më të ulëta të ceramides.

5. Provoni hidratuesit që përmbajnë acid hialuronik, vazelinë ose glicerinë:

Lëkura e thatë është një problem i zakonshëm dhe hidratuesit janë zgjidhja e rekomanduar më shpesh.

Një hidratues i mirë ndihmon barrierën e lëkurës duke reduktuar sasinë e humbjes së ujit nga lëkura juaj. Këto produkte lënë një shtresë të hollë në lëkurën që ndihmon në parandalimin e humbjes së lagështirës.

Një nga hidratuesit okluzivë më të rekomanduar është vazelina, për të cilën ekspertët thonë se mund të bllokojë deri në 99% të humbjes së ujit nga lëkura.

Ashtu si hidratuesit okluzivë, humectantët gjithashtu mund të përmirësojnë funksionin e barrierës. Humectants punojnë duke tërhequr ujë – qoftë nga mjedisi ose nga brenda trupit – dhe duke e lidhur atë në barrierën e lëkurës. Studiuesit rekomandojnë produkte që përmbajnë acid hialuronik, glicerinë, mjaltë dhe ure.

Si ta përdorni?

Aplikoni butësisht krem ​​hidratues në lëkurën menjëherë pasi të dilni nga dushi, kur lëkura është e lagur.

Jo të gjithë përbërësit e kujdesit të lëkurës funksionojnë për të gjithë. Kjo është arsyeja pse mund të dëshironi të provoni disa produkte të ndryshme për të përcaktuar se cili prej tyre funksionon më mirë për ta mbajtur lëkurën të shëndetshme, të mbrojtur dhe të hidratuar mirë.

Në fund të fundit:

Shtresa më e jashtme e lëkurës e njohur si barriera e lëkurës, mbron trupin kundër kërcënimeve mjedisore duke mbrojtur njëkohësisht ekuilibrin kritik të ujit të trupit tuaj.

Simptoma të tilla si thatësia, kruajtje dhe inflamacion mund t’ju paralajmërojnë për një shqetësim në këtë pengesë të rëndësishme.

Mund ta ndihmoni riparimin e barrierës së lëkurës duke:

 • duke thjeshtuar regjimin ndaj kujdesit të lëkurës
 • duke përdorur produkte me një pH të përshtatshëm
 • duke përdorur një hidratues që përmban ceramide ose një hidratues si acidi hialuronik

Barriera juaj e lëkurës është mbrojtja kryesore e trupit kundër gjithçkaje që mjedisi mund t’ju hedhë. Mbajtja e tij e shëndetshme është shumë më tepër se një shqetësim kozmetik.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.