Skip to content
Home » Kujdesi për lëkurën me suplemente

Kujdesi për lëkurën me suplemente

Lëkura është organi më i madh i trupit tonë. Ndryshe nga sa mendojnë, funksioni i tij nuk është vetëm të veprojë si një pengesë mbrojtëse kundër patogjenëve si viruset dhe bakteret: ai gjithashtu rregullon temperaturën tonë, ndihmon në mbajtjen e trupit të hidratuar mirë, na lejon të ndërveprojmë me mjedisin e jashtëm.

Për këtë arsye është e rëndesishme, për mirëqenien e të gjithë organizmit, që gjendja e saj shëndetësore të jetë gjithmonë optimale. Por, kujdesi për lëkurën nuk do të thotë të aplikoni një rutinë të saktë bukurie dhe ta hidratoni vazhdimisht atë me kremra dhe trajtime specifike.

Ky aspekt është i rëndësishëm, por nuk është i vetmi që duhet t’i kushtohet vëmendje. Mund të ndërhyjmë në disa faktorë: ekspozimi në diell ose kontakti me pluhurin ose smogun.

Me siguri një aspekt mbi të cilin mund të punojmë dhe që ndikon pozitivisht në lëkurën tonë është kujdesi ndaj të ushqyerit. Me kalimin e viteve, shkenca ka arritur të përcaktojë lidhjen midis të ushqyerit dhe shëndetit të lëkurës dhe sot, pa faktorë trashëgues apo patologjikë, ne jemi në gjendje të dimë se cilat ushqime mund të na ndihmojnë të kemi lëkurë të bukur, të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Substancat miqesore për lëkurën tonë:

Në vënd të ushqimeve dhe produkteve, është e drejtë të flasim për substanca të cilat, pasi konsmohen dhe treten, shkaktojnë një sërë mekanizmash dhe procesesh që nxisin mirëqenien e lëkurës. Më të njohurat dhe më efektivet janë padyshim vitaminat.

Në veçanti vitaminat A, C dhe E:

  • vitamina A ndihmon në mbajtjen e qelizave në formë dhe është thelbësore për të promovuar qarkullimin e tyre. E gjejmë te karotat , spinaqi, brokoli, lakra, kungulli, kajsitë, pjeshkët dhe pjepri.
  • Vitamina C është shumë e rëndësishme për kolagjenin, një proteinë që i jep lëkurës ton, qëndrueshmëri dhe elasticitet. Është i pranishëm tek portokalli, mandarina, limoni, kivi, luleshtrydhe, por edhe në spinaq, domate dhe speca.
  • Vitamina E gjithashtu ndihmon për të mbajtur lëkurën të shëndetshme: në fakt, ajo vepron si një antioksidant dhe e mbron atë nga veprimi i radikalëve të lira. Ushqime të pasura me vitaminë E janë ullinjtë, kikirikët, misri dhe farat e grurit.

Substanca të tjera shumë të dobishme për lëkurën janë:

  • polifenolet (mollët, dardha, qershitë, bishtajore të thata, arra, çokollata e zezë), të cilat luftojnë plakjen e qelizave dhe dëmtimin e shkaktuar nga rrezet UV);
  • acidet yndyrore të pangopura (avokado, vaj ulliri, peshku, fruta të thata), të dobishme për mbrojtjen e lëkurës nga reaksionet inflamatore;
  • probiotikët dhe prebiotikët (kos, kefiri, qepa, hudhra, manaferrat), të cilët kontribuojnë në ekuilibrin e duhur midis baktereve të mira dhe të këqija në dermë.

Ndihma vjen edhe nga suplementet!

Ne kemi parë se si është në të vërtetë mjaft e thjeshtë të ndjekim një dietë të bazuar në kujdesin e lëkurës, e cila gjithashtu do të ishte e shëndetshme dhe e ekuilibruar për shëndetin tonë në përgjithësi.

Për të pasur efekte më të mëdha, një ide e mirë mund të jetë përdorimi i disa suplementeve specifike.

Linjë dermokozmetike të disponueshme në websiten tonë sot, ne rekomandojmë Aloe Bio, larës, hidratues dhe ushqyes i pasur me acid hialuronik dhe vitamina për mirëqenien e përgjithshme të lëkurës.

Peptidet e kolagjenit dhe aminoacidet që gjënden në suplemente janë në gjendje të arrijnë në dermë, ku mund të qëndrojnë deri në 14 ditë, me përfitime të jashtëzakonshme për lëkurën. Ato depërtojnë lehtësisht në shtresën korneum dhe veprojnë përmes mekanizmave të ndryshëm, duke përfshirë stimulimin e kolagjenit, elastinës dhe acidit hialuronik dhe mbrojtjen e fibrave të kolagjenit nga degradimi i shkaktuar nga rrezet UV.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.