Skip to content
Home » VITAMINA C: Antioxidanti i fuqishem per te gjithe trupin:

VITAMINA C: Antioxidanti i fuqishem per te gjithe trupin:

Vitaminat janë substanca që trupi juaj nuk është në gjendje t’i prodhojë dhe për këtë arsye është e rëndësishme t’i merrni ato nga jashtë. Janë të nevojshme për të kryer funksione të caktuara fiziologjike në mënyrë korrekte dhe deficiti i tyre çon në sëmundje të quajtura hipovitaminozë. Vitamina C, në veçanti, është një aleat antioksidant i fuqishem për trupin tuaj dhe… për lëkurën tuaj.

Ushqimet qe permbajne Vitamine C

VITAMINA C: Cfare funksioni ka?

Mungesa e vitaminës C shkakton një hipovitaminozë të quajtur skorbut (siç sugjeron emri kimik i kësaj vitamine: acid askorbik). Eshtë një sëmundje që shekuj më parë ishte shumë e zakonshme në mesin e marinarëve që jetonin në anije për muaj dhe nuk hanin ushqim të freskët. Ajo u manifestua me gjakderdhje të mishit të dhëmbëve dhe rënie të dhëmbëve, dhimbje të muskujve, kapilarë të dobet, plagë që nuk u shëruan, apati dhe anemi. Të gjitha shenjat për shkak të brishtësisë së indeve lidhëse.

Në ditët e sotme, kjo sëmundje e rëndë pothuajse nuk ndodh më (më të rrezikuarit janë të moshuarit, alkoolistët dhe narkomanët që kanë një dietë jo te ekuilibruar). Sidoqoftë, eshte e dobishme ta përshkruajmë atë për të kuptuar një nga funksionet më të rëndësishme fiziologjike të mbështetur nga vitamina C: Formimi i kolagjenit.

Në veçanti, ajo shërben për të bërë një punë enzimë per “blloqet ndërtuese” të kolagjenit të cilat, nga ana tjetër, përbëjnë indet lidhëse. Kështu lejon mbajtjen e kockave, dhëmbëve, kapilarëve dhe lëkurës së shëndetshme.

Vitamina C është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm, i aftë për të kapur radikalet e lira.

Më në fund, vitamina C përmirëson thithjen e hekurit dhe ndërhyn në prodhimin e disa neurotransmetuesve si norepinefrina dhe serotonina, të cilat janë thelbësore për funksionet njohëse dhe humorin.

VITAMINA C : Si antioxidant :

Radikalet e lira formohen në mënyrë të pashmangshme si një produkt i mbeturinave metabolike dhe çojnë në plakje dhe dëmtime të indeve (sepse shkatërrojnë makromolekulat qelizore). Prandaj, marrja ditore e vitaminës C është e dobishme për ta mbajtur trupin tuaj “të pastër”.

Një grup radikalësh të lira formohet gjatë proceseve infektive: viruset dhe bakteret , te cilat i përdorin ato si armë për të sulmuar mukozën. Kjo është arsyeja pse rritja e marrjes së vitaminës C gjatë një ftohjeje ose gripi është e dobishme për zvogëlimin e kohës së sëmundjes.

Gjithashtu, gjatë periudhave të stresit (fizik dhe mendor) qelizat tuaja punojnë më shumë dhe prodhojnë më shumë substanca të tilla. Ky akumulim i radikaleve të lira, nga ana tjetër, ngadalëson vetë funksionet e qelizave dhe kjo është arsyeja pse ju ndiheni më të lodhur. Prandaj një marrje më e lartë e vitaminës C është e dobishme për të rimarrë më shumë energji.

Udhëzimet ndërkombëtare rekomandojnë marrjen e rreth 100 mg të vitaminës C në ditë. Kjo nevojë mund të ndryshojë në varësi të gjinisë dhe kushteve të veçanta (p.sh. duhanpirësit duhet të marrin më shumë, si dhe gratë shtatzëna). Për më tepër, gjatë sëmundjeve infektive dhe kohërave të stresit, këshillohet që të rritet marrja ditore deri në 1 gram/dite.

Vitamina C gjendet në disa fruta dhe perime (agrume, luleshtrydhe, kivi, brokoli, spinaq, domate, patate dhe speca). Por kini kujdes: është një molekulë shumë e brishtë, kështu që ushqimi duhet të jetë i freskët dhe të konsumohet brenda 3 ditëve.

Vitamina C

Kjo është arsyeja pse ndonjëherë mund të jetë e dobishme të përdorni shtesa ushqimore të këtij aleati të çmuar për trupin tuaj.

Në tregun Farmaceutik mund të gjeni lloje të ndryshme dhe ato ndryshojnë, për shembull, për burimin nga i cili merret vitamina ose për formulimin.

Disa përdorin një formulim të zbutur (prandaj nuk është më acid) i dobishëm për të shmangur problemet në stomak ( hiperaciditet), Ose në tableta me çlirim të zgjatur, dhe vitamina C e tretshme në ujë: nuk akumulohet në trup dhe është menjëherë eliminohet me urinën. Sidoqoftë, eliminimi i shpejtë na siguron për rreziqet e mbidozimit pasi teprica eliminohet pa ndërlikime. Kufizoni përdorimin e tij vetëm nëse keni probleme me veshkat dhe zorrët (një dozë e tepruar me vitamine C mund të çojë në diarre).

VITAMIN C :

Si antioxidant per lekuren:

Në vitet e fundit, shumë kompani dermokozmetike kanë filluar të prodhojnë kremra dhe serume për fytyrën që përmbajnë vitaminë C pikërisht sepse është një antioksidant i fuqishem. Ajo që marrim nga goja nuk është e mjaftueshme për lëkurën tonë, por është e qartë për të kuptuar potencialin e saj si një aleat i lëkurës:

Eshtë një antioksidant i fuqishëm: Lufton efektet e radikaleve të lira që shkaktojnë plakjen. Kjo është arsyeja pse serumet dhe kremrat e bazuara në vitaminë C rekomandohen për një veprim parandalues ​​në plakjen e lëkurës

Rrit prodhimin e kolagjenit: Përbërësi kryesor i dermës. Filloni të futni vitaminën C në rutinën tuaj të bukurisë për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës dhe për të marrë një efekt maximal si në rrudhat e para ashtu edhe në ato më të thella

Ka një veprim peeling: të qenit acid (emrin i tij kimik: acid askorbik) ndihmon në heqjen e shtresave më sipërfaqësore të lëkurës, të përbërë nga qeliza të vdekura, duke përshpejtuar formimin e “lëkurës së re”. Për këtë arsye, serumet me bazë vitaminë C rekomandohen për të gjithë në ndryshimin e stinëve dhe në kohë stresi për të dhënë një lëkurë më të ndritshme.

Formulimet ne dermokozmetike:

Nëse lëkura juaj duket pa jete, e lodhur dhe me njolla, trajtimet me bazë Vittamine C ju ndihmojnë ta riktheni atë në një pamje të re dhe të shëndetshme. Formulimi i kremrave dhe serumeve me vitaminë C nuk është i lehtë. Acidi askorbik oksidohet lehtë, duke humbur aktivitetin e tij (mund ta vini re këtë sepse produkti merr një ngjyrë të verdhë). Për këtë kompanitë më të mira kanë zhvilluar formulime të dobishme për ta mbrojtur atë. Në disa raste, ju do të gjeni vitaminën C të formuluar në lidhje me substanca të tjera antioksiduese (të tilla si tokoferol) ose derivate silikoni, të dobishme për të mbrojtur përbërësin e çmuar aktiv nga oksidimi. Kompanitë e tjera kanë zhvilluar enë speciale në të cilat vitamina C ruhet si pluhur, e aftë të oksidohet më pak sesa kur tretet në ujë. Në raste të tjera, serumi ruhet në një shishe qelqi mbrojtës që mbron vitaminën C nga drita dhe ajri. Paketa e strukturuar në ampula me dozë të vetme për ciklin e trajtimit lejon të keni një produkt që është gjithmonë krejtësisht i paprekur.

Lexo edhe ….
error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.