Skip to content
Home » COVID19-INFO » Page 3

COVID19-INFO

Ketu do te gjeni informacione per Covid-19

Covid19 : Nje Doze e vetme e Vaksines Pfizer mund të zvogëlojë infeksionet asimptomatike të Covidit ne 75%!

Mjekët e Kembrixhit regjistrojnë rënie të ndjeshme të infeksioneve pas 12 ditësh në analizën e testit Covid mbi punonjësit e kujdesit shëndetësor. Një dozë e vetme e vaksinës Pfizer mund të zvogëlojë infeksionet asimptomatike me 75%, sipas hulumtimit që sugjeron qe nje dozim mund të… Read More »Covid19 : Nje Doze e vetme e Vaksines Pfizer mund të zvogëlojë infeksionet asimptomatike të Covidit ne 75%!

Grumbullimi i vaksinave nga vendet e pasura rrezikon mos vaksinimin për vendet e varfëra, thotë OBSH

Vendet që kërkojnë të sigurojnë vaksina për veten e tyre po bëjnë marrëveshje me kompani të barnave që kërcënojnë furnizimin për programin global COVAX për vendet e varfra dhe me të ardhura të mesme, tha të Premten Organizata Botërore e Shëndetësisë. “Vendet [C] janë ende… Read More »Grumbullimi i vaksinave nga vendet e pasura rrezikon mos vaksinimin për vendet e varfëra, thotë OBSH

Covid dhe femijet! Temperatura eshte simptoma e pare, vetem 8% trasmetojne virusin:

Prandaj transmetueshmëria eshte e larte në shkolla. Nga ana tjetër, adoleshentët kanë simptoma më të ngjashme me të rriturit si dhimbje koke dhe ndryshime në shije dhe erë. Infeksioni me Sars-CoV-2 tek fëmijët ndodh kryesisht në një mënyrë asimptomatike. Rezultatet e një studimi pediatrik nga… Read More »Covid dhe femijet! Temperatura eshte simptoma e pare, vetem 8% trasmetojne virusin:

Vlerësimi i sigurisë së produkteve të përdorura për të trajtuar ose parandaluar COVID – 19.

Në fillimin e pandemisë se SARS – CoV – 2 ishte një situate e re dhe si i tillë, nuk kishte asnjë medikament të aprovuar nga FDA për të trajtuar ose parandaluar sëmundjen. FDA u angazhua në përpjekjet për të përcaktuar sigurinë dhe efektivitetin e… Read More »Vlerësimi i sigurisë së produkteve të përdorura për të trajtuar ose parandaluar COVID – 19.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.