Skip to content
Home » Covid19! Greqia lock down ne shumë zona të tjera!

Covid19! Greqia lock down ne shumë zona të tjera!

Greqia , sot zgjati kufizimet e bllokimit në më shumë zona të vendit pasi pandemia nuk tregonte shenja të zbehjes në vend, saktësisht një vit pasi u zbulua infeksioni i saj i parë me koronavirus, thanë autoritetet shëndetësore.

Reuters raporton:

Nga e Shtuna, ishujt Lefkada, Syros dhe Samos, qytetet Arta dhe Amphilochia në Greqinë perëndimore, zona më e gjerë rreth Korintit në Peloponez dhe Heraklion në ishullin e Kretës do të jenë të gjitha në bllokuara!

Kjo do të thotë që shkollat, sallonet e bujurise dhe dyqanet jo thelbësore me pakicë duhet të mbyllen.

“Pandemia po përhapet në trende në rritje me 260 shteter spitalore të lidhura me Covid-19 në baza ditore,” tha Vana Papaevangelou, një anëtare e komitetit të ekspertëve të sëmundjeve infektive te këshillit te qeverise.

Një bllokim i plotë i vendosur në Athinën metropolitane në fillim të këtij muaji mbetet në fuqi.

“Një vit pas mbërritjes së pandemisë ne jemi ende duke luftuar betejën kundër një armiku të padukshëm. Ne duhet të vazhdojmë derisa të fitojmë, “tha Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias në një konferencë shëndetësore.

“Ne ua kemi borxh atyre që kemi humbur.”

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.