Skip to content
Home » Serenol, për një humor më të mirë!

Serenol, për një humor më të mirë!

serenol

SERENOL- Suplement ushqimor i cili vepron në mënyrë të favorshme në kompleksin e funksioneve të varura drejtpërdrejt ose të ndërmjetësuara nga sistemi nervor duke vepruar në humorin fiziologjik dhe ekuilibrin psikofizik .

Përbërësit:

Pluhur Grifonia S.; griffonia S. ekstrakt i thatë; ekstrakt i thatë rodiola i titruar 1% salidroside; ekstrakt i thatë maca; ekstrakt i thatë hypericum perforatum; oksid magnezi; Ekstrakt i thatë ginko biloba i titruar 24% si flavonglukozide ginko.

Grifonia – emri shkencor i së cilës është Grifonia simplicifolia – është një bimë me gjelbërim të përhershëm që i përket familjes Fabaceae, vendase në Afrikën qendrore-perëndimore.

Grifonia bima:

E  njohur veçanërisht për përmbajtjen e 5-hidroksitriptofanit (ose 5-HTP), ekstraktet e grifonisë përdoren në suplementet ushqimore, përdorimi i të cilave tregohet kryesisht në rast të uljes së humorit dhe pagjumësisë. Kjo ndodh sepse 5-HTP i lartpërmendur është një ndërmjetës në sintezën e serotoninës, një nga neurotransmetuesit kryesorë të përfshirë në rregullimin e humorit, gjumit dhe madje edhe oreksit.

Bima e grifoni-as

Karakteristikat dhe Përbërja:

Përshkrimi i shkurtër botanik dhe përbërja kimike e Grifonia-s

Grifonia është një kaçubë ngjitëse me gjelbërim të përhershëm, kërcelli i së cilës mund të arrijë tre metra lartësi. Lulet kanë ngjyrë të gjelbër dhe farat janë të mbyllura brenda bishtajave që kanë një ngjyrë të kuqërremtë-jeshile.

Duke pasur parasysh vendin e origjinës së bimës, formën e farave dhe bishtajave, grifonia njihet edhe si “fasulja afrikane”.

Ilaçi i bimës përbëhet pikërisht nga farat e pluhurosura me ngjyrë gri-kafe, nga të cilat nxirret lënda aktive 5-hidroksitriptofan.

Përveç 5-HTP, farat e grifonisë përmbajnë edhe substanca të tjera të llojit indol, si acidi indol-3-acetillaspartik dhe acidi 5-hidroksi-3-indolacetik (ose 5-HIAA).

Vetitë e Griffonia dhe Mekanizmi i Veprimit 5-HTP:

Vetitë që i atribuohen grifonisë i atribuohen kryesisht 5-hidroksitriptofanit që përmbahet në të. Ky përbërës, në fakt, është një derivat i aminoacideve dhe një ndërmjetës metabolik në sintezën e serotoninës, që kryhet duke filluar nga aminoacidi triptofan.

Serotonina është një neurotransmetues shumë i rëndësishëm për mirëqenien e organizmit, pasi është i përfshirë në shumë funksione biologjike, duke përfshirë mekanizmat për rregullimin e humorit, gjumit dhe ndjenjës së urisë.

Prandaj, marrja nga goja e ekstrakteve të grifonisë, e titruar dhe e standardizuar në 5-HTP, ka potencialin të rrisë nivelet e serotoninës në sistemin nervor qendror. Për më tepër, duket se, pas marrjes nga goja të përbërjes së sipërpërmendur, është gjithashtu e mundur të vërehet një rritje e niveleve të neurotransmetuesve të tjerë, si melatonina (shumë e rëndësishme në rregullimin e ritmit gjumë-zgjim), dopamina, noradrenalina dhe beta. -endorfina (substanca të përfshira gjithashtu në funksione të shumta biologjike, duke përfshirë rregullimin e gjumit dhe kontrollin e oreksit).

Duke pasur parasysh veprimet që 5-HTP është në gjendje të ushtrojë në mënyrë qendrore ajo vepron ne:

 • Ulja e humorit (këtu bima i përket grupit të madh të antidepresantëve natyralë);
 • Pagjumësise;
 • Oreks i tepërt (veçanërisht në lidhje me dëshirat për karbohidrate dhe ëmbëlsira).

Për më tepër, falë aktiviteteve të kryera nga 5-HTP, ekstraktet e grifonisë mund të jenë gjithashtu të dobishme për të luftuar dhimbjen kronike të kokës dhe dhimbjen që rrjedhin nga sindroma e fibromialgjisë.

Duhet mbajtur mend se sëmundjet si depresioni, pagjumësia dhe obeziteti janë gjendje që nuk duhen nënvlerësuar dhe që sigurisht nuk mund të trajtohen duke marrë një suplement të thjeshtë diete. Në fakt, ekstraktet e grifonisë mund të jenë të dobishme në kushte jo patologjike, ose mundësisht (nëse mjeku e sheh të nevojshme) ato mund të përdoren si ndihmës në kuadër të një trajtimi specifik mjeko-farmakologjik.

Ndërveprimet farmakologjike:

Duke pasur parasysh përmbajtjen e 5-HTP, ekstraktet e grifonisë janë në gjendje të krijojnë ndërveprime mes barnave, të tilla si: karbidopa, frenuesit e monoamine oksidazës (MAO) dhe frenuesit selektivë të rimarrjes së serotoninës (SSRIs).

Prandaj, në rast të terapisë së vazhdueshme me ndonjë nga barnat e lartpërmendura, përpara se të merrni produkte me bazë grifonia, është e nevojshme të kërkoni këshilla nga mjeku juaj.

Përdorimi i SERENOL:

 • Nga 1-2 kapsula në ditë të merren me ujë në vaktet kryesore.
 • Doza e rekomanduar i referohet një personi të rritur me trup dhe peshë.
 • Çdo ndryshim në dozën mesatare të rekomanduar më lart mund të vlerësohet nga specialisti (mjeku, naturologu, farmacisti).

Kujdes:

 • Për gratë shtatzëna ose në laktacion dhe fëmijët rekomandohet të këshilla mjekësore.
 • Mos e tejkaloni dozën e rekomanduar ditore.
 • Mbajeni larg fëmijëve nën tre vjeç.
 • Suplementet nuk synojnë si zëvendësim për një dietë të larmishme.

Formati i nje kutie SERENOL:

28 kapsula nga 500 mg

SERENOL gjendet ne cdo farmaci, merret pa receten e mjekut por me keshillen e mjekut.

18 thoughts on “Serenol, për një humor më të mirë!”

 1. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 2. Thanks for posting. I really enjoyed reading it, especially because it addressed my problem. It helped me a lot and I hope it will help others too.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version