Home » Pomada e Iktiolit (pomada e zezë)çfarë është?

Pomada e Iktiolit (pomada e zezë)çfarë është?

Kur të aplikoni pomadën me bazë squfuri dhe kundërindikacionet e mundshme të saj.

Pomada Iktiolit përbëhet nga mbetje squfuri dhe fosile dhe përdoret për trajtimin e problemeve të ndryshme të lëkurës.

Iktiol është një përbërje me një strukturë shumë të dendur, e cila përftohet përmes distilimit të mbetjeve fosile detare të përziera me squfur. E disponueshme në formën e pomadës, kjo pastë kremoze ka një ngjyrë të errët, pothuajse të zezë dhe një erë shumë të fortë dhe intensive.

Është një produkt shumë i gjithanshëm dhe, mbi të gjitha, i dobishëm; në fakt, mund të shërojë probleme të ndryshme të lëkurës me rezultate edhe pas disa aplikimeve.

Iktiol:  çfarë është

Iktiol është një produkt i përbërë nga squfuri dhe përbërësi aktiv i të cilit, përkatësisht sulfoiktiolati i amonit, ka këto veti:

 • Antiseptike
 • Antiseborreike
 • Dekongestante
 • Keratolitike
 • Anti-inflamatore

Kjo është arsyeja pse përdoret shpesh si një trajtim për të zgjidhur disa çrregullime të lëkurës, si p.sh:

 • Aknet
 • Lekure e yndyrshme
 • Inflamacion i lehtë
 • Kiste të vogla
 • Absceset
 • Furunculosis
 • Folikuliti i lehtë
 • Psoriasis

Është një medikament OTC, ndaj gjendet në farmaci pa pasur nevojë për recetë.

Si dhe kur të aplikoni pomadën me iktiol?

Kremi Iktiol i aplikuar në një puçërr do të sigurojë që kjo papërsosmëri të shërohet.

Si punon?

Falë vetive anti-inflamatore, antimikrobike dhe antiseborreike të iktiol-it, i cili në kombinim me squfurin, qetëson dhe pastron thellësisht epidermën, duke eliminuar puçrrat dhe defektet e vogla. Për shembull, është i dobishëm edhe për gratë që vuajnë nga qimet e rritura nën lëkurë për shkak të depilimit të vazhdueshëm, pasi iktiol lejon që ato të hiqen lehtësisht, për sa kohë që ato nuk janë të thella; për këtë arsye është edhe një ilaç efektiv për heqjen e mbetjeve dhe copave nën lëkurë.

Natyrisht, përpara se të vazhdoni me pomadën iktiol është gjithmonë e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të vlerësuar problemin dhe trajtimin e mundshëm.

Kundërindikimet:

Kremi me bazë iktiol nuk duhet të aplikohet kurrë në rast të mbindjeshmërisë ndaj përbërësit aktiv. Nuk rekomandohet përdorimi i tij pranë syve dhe mukozave, si dhe ekspozimi në diell pas aplikimit të pomadës pasi e bën lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezeve UV.

Për më tepër, përdorimi i zgjatur mund të ketë efekte anësore që ndryshojnë nga personi në person; ndër më të zakonshmet theksojmë:

 • Irritime
 • Mbindjeshmëria e pjesës së prekur të lëkurës
 • Dermatit
 • Djegie

Në rast të mbidozimit dhe manifestimeve të dyshimta të lëkurës pas aplikimit të pomadës ichthyol, këshillohet që të pezulloni aplikimin dhe të kontaktoni mjekun tuaj.