Skip to content
Home » A mund të shkaktojë myku njolla të bardha në lëkurë ?

A mund të shkaktojë myku njolla të bardha në lëkurë ?

Po, ekziston një kërpudhë e veçantë që mund të shkaktojë njolla të bardha në lëkurë.

Tinea versicolor, e njohur gjithashtu si pityriasis versicolor është një skuqje e bardhë që shkaktohet nga një rritje e tepërt e një kërpudhe në lëkurë.

Ky infeksion mykotik shkakton njolla në lëkurën e personit, dhe mund të jenë më të lehta ose më të errëta se lëkura. Zakonisht shfaqen në gjoks ose në kurriz.

Ky infeksion nuk është ngjitës, dhe nuk mund të përhapet me pështymë ose kontakt me njerëz të tjerë.

Cilat janë shkaqet e Tinea versicolor

Eshtë pjesë e familjes së kërpudhave, dhe në disa raste, mund të shkaktojë shfaqjen e njollave të bardha në lëkurë.

Kjo kërpudhë jeton në lëkurë, dhe kjo gjëndje zakonisht ndodh më lehtë në zonat e nxehta, dhe në lëkurë të yndyrshme. Kur kjo maja rritet shumë, mund të shfaqet pityriasis versicolor.

Deri më sot, studiuesit ende nuk e dinë arsyen e vërtetë pse kjo sëmundje prek disa njerëz më shumë se të tjerët.

Cilat janë simptomat fillestare të kësaj gjendjeje?

Simptomat që lidhen me këtë gjendje ndryshojnë nga personi në person. Disa njerëz mund të përjetojnë shfaqjen e njollave të bardha, rozë ose kafe të lehta, edhe pse kjo kërpudhë zakonisht favorizon shfaqjen e njollave të bardha.

pityriasis versicolor

Njollat ​​mund të duken me luspa ose të thata. Ky infeksion mund të prekë çdo pjesë të trupit, megjithëse zonat më të prekura nga kjo skuqje mbeten qafa, shpina, shpatullat dhe gjoksi.

Ato janë më të dukshme gjatë verës, pasi zonat e lëkurës të prekura nga kjo kërpudhat nuk nxihen. Në zonat e prekura nga tinea versicolor mund të ndjeni kruajtje të lehtë, veçanërisht në prani të një klime të nxehtë dhe të lagësht.

Kush rrezikohet më shumë?

Njerëzit më të rrezikuarit janë:

  • Ata që kanë një sistem të dobët imunitar
  • Kanë lëkurë të yndyrshme
  • Jetojnë në një klimë të nxehtë dhe të lagësht

Si diagnostikohet tinea versicolor?

Mjeku dermatolog do t’ju pyesë për simptomat tuaja dhe historinë mjekësore. Prova fizike përfshin një vështrim të kujdesshëm në lëkurën me anën e një dritë ultraviolet për të parë njollat ​​më qartë.

Mjeku mund të gërvisht pakëz pjesën e sipërme të lëkurës me një mjet të vogël. Indet e gërvishtura ekzaminohen nën mikroskop për të kërkuar ndonjë maja nën lëkurë.

Si mund ta parandaloj shfaqjen e kësaj sëmundjeje?

Kjo kërpudhë mund të përsëritet pas trajtimit. Në rast rikthimesh, mund t’ju duhet të përdorni shampo ose terapi nga goja.

Për të parandaluar rikthimin e skuqjes, përdorni një shampo mjekësore kundër zbokthit në të gjithë trupin në dush.

Përseriteni një herë në muaj për vitin pasardhës.Kryesisht është shumë e rëndësishme për ta bërë në verë sepse atëherë skuqja ka më shumë të ngjarë të përsëritet.

Sigurohuni gjithashtu që:

  • Mos përdorni produkte për lëkurën të yndyrshme.
  • Qëndroni larg motit të nxehtë dhe të lagësht.
  • Qëndroni larg gjërave që shkaktojnë shumë djersitje.
  • Vishni rroba të gjera për ta lënë lëkurën tuaj të freskët dhe të thatë.

Ju gjithashtu mund të përdorni një shtesë ushqimore specifike për të përmirësuar përgjigjen imune, dhe për të parandaluar rishfaqjen e mundshme të këtij infeksioni kërpudhor.

Pityriasis alba:

Një gjendje e njollave të bardha në lëkurë që nuk shkaktohet nga një kërpudhat

Pityriasis alba

Pityriasis alba është një gjendje që prek më së shumti të rinjtë me dermatit atopik. Ashtu si me pityriasis versicolor, shkaqet e vërteta të kësaj gjendje të lëkurës nuk janë ende të qarta.

Studiuesit spekulojnë se shfaqja e këtyre njollave të bardha mund të ketë lidhje me tharjen ekstreme të lëkurës.

Për të kuruar ktë gjendje, rekomandohet të qëndroni larg diellit, dhe ta mbani lëkurën të hidratuar mirë.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.