Skip to content
Home » Maskë per flokët: 6 super receta efektive!

Maskë per flokët: 6 super receta efektive!

Gjashte receta të shpejta dhe të lehta për të bërë një maskë super për flokët ne shtepi!

Indeksi

 • 1. Maskë për flokë te yndyrshem
 • 2. Maskë për flokë të thatë dhe të brishtë
 • 3. Maskë kunder rënies se flokeve
 • 4. Maskë volumizuese për flokë te holle
 • 5. Maskë për flokë të brishtë
 • 6. Maskë për flokë të butë dhe të mëndafshtë

Të kujdesesh për flokët është një hap i rendesishem, por shpesh ka një kosto te larte. Në këto raste, farmaceutika.org mund të të vijë në ndihmë, duke te sugjeruar disa trajtime efektive për shëndetin e flokëve duke përdorur përbërës që kemi në shtepi, të tilla si vaj ulliri, vezë, limon dhe banane, etj…

Një nga këto perberes më të efektshm të bukurisë shtëpiake është një maskë e bukur 100% natyrale e flokëve që bëhet në mënyrë të qetë në shtëpi dhe mund përsëritet vazhdimisht pa shume kosto. Natyrisht, për të marrë rezultatet e dëshiruara, duhet së pari të identifikojni se cili është lloji i flokëve tuaj – te yndyrshme, të thatë, të brishtë ose të lyer –  dhe keshtu për të vazhduar me maskën më të përshtatshme për ne.

Këtu janë 6 receta super efektive të maskave për çdo lloj floku.

 1. Maskë për flokë me yndyeshem:

Misioni numër 1 për ata që kane lëkurë koke të yndyrshme është të zvogëlojnë sebumin e tepërt dhe të detoksifikojnë rrënjën, ndërsa shmangin tharjen e majave.

 Perberesit:

 • Argjila jeshile
 • Uthull molle

 Si të bëjmë maskën tonë të veçantë për flokët me yndyrshem dhe zbokth?

Përzieni argjilën jeshile dhe uthullën e mollës në përmasa të barabarta derisa të perfitohet një pastë ehomogjene.

Vendoseni në lëkurën e kokës dhe lëreni të paktën për një çerek ore.

Më pas shpëlajeni dhe lajeni me një shampo të butë dhe jo agresive.

Info: Kjo maskë shtëpiake e flokëve nuk kushton shumë dhe për këtë arsye është perfekte për ata që nuk duan të shpenzojnë shumë ose me pak buxhet.

Gjithashtu ia vlen të dihet: Uthulla pastron flokët duke eleminuar sebumin e tepërt dhe çdo grimcë ndotëse. Argjila thith papastërtitë dhe ndihmon në eleminimin e zbokthit.

2. Maskë për flokë të thatë dhe të brishtë

Flokët e thatë dhe të brishtë kanë nevojë për ushqim dhe hidratim. Për këtë qëllim, vaji i ullirit është me të vërtetë një ilaç për të gjitha. Përveç që është një produkt i lehtë për t’u gjetur, ky përbërës i thjeshtë por super efektiv ka veti të jashtëzakonshme ushqyese dhe ndihmon në forcimin e flokëve. E njëjta gjë vlen për mjaltin, avokadon dhe të verdhën e vezës, të gjithë përbërësit jane të dobishëm gjithashtu për të ndriçuar flokët dhe për t’i bërë ato më të butë.

 Perberesit: 

 • 1 avokado
 • 1 e verdhë veze
 • Vaj ulliri
 • Mjalt

Receta për një maskë ideale për trajtimin e flokëve të thatë dhe të dëmtuar:

Përzieni 1 avokado te qeruar dhe shtypur, 2 lugë vaj ulliri, 2 lugë mjaltë dhe 1 të verdhë veze me një blender derisa të merrni një pastë të butë. Nëse sasia duket e tepërt, ju gjithashtu mund ta mbani brumin në frigorifer për disa ditë, në një kuti hermetike ose te mbeshtjelle ne leter alumini.

Për të aplikuar këtë maskë shtëpiake të flokëve, thjesht lagni flokët me pak ujë të nxehtë, aplikoni përzierjen përgjatë gjithë gjatësisë se flokeve. Në rast të flokëve shumë të brishtë dhe fin, përsëritni trajtimin dy herë në javë; nga ana tjetër, zakonisht mund të jetë e mjaftueshme vetëm një herë.

Pastaj mbuloni flokët e lagur me leter kuzhine ose një peshqir te nxehte për të paktën 30 minuta.

Avokado mund të zëvendësohet me me banane.

Shpëlajeni mire, lani floket me shampon tuaj dhe thajini.

Info: Mbështjellja e flokëve në mbështjellës (ose në një peshqir të nxehtë) lejon që nxehtësia ta bëjë maskën më efektive.

Një zgjidhje tjetër efektive në shtëpi për flokë të thatë dhe të brishtë është një banjë vaji. Teknika është e thjeshtë dhe do t’ju ndihmojë të jepni hidratim dhe shkëlqim.

3. Maskë për rënien e flokeve

Nëse doni të luftoni rënien e flokëve, këtu është një recetë ideale për ju.

Perberesit:

 • 2 të verdha vezësh
 • Vaj ulliri
 • Mjalt
 • Konjak

Të gjitha hapat për të përgatitur maskën tonë jane:

Përzieni 2 të verdha vezësh, 1 lugë vaj ulliri, 2 lugë mjaltë të lëngshëm dhe 2 lugë konjak, deri sa te krijohet nje mase homogjene.

Vendoseni masken në flokë të lagur, duke e masazhuar lehtë.

Mbuloni flokët me lete kuzhine ose një peshqir të ngrohtë për të paktën 30-45 minuta.

Shpëlajeni mire, lani floket me shampon tuaj dhe thajini.

Info: Kjo maskë stimulon qarkullimin e gjakut në rrënjën e flokëve.

Alkooli ne konjak ndihmon në tharjen e sebumit të tepërt nga flokët ndërsa vaji i ullirit i ushqen butësisht, pa i dëmtuar.

4. Maskë shtëpiake volumizuese për flokë te holle

Nëse flokët tuaj janë fin dhe nuk kanë volum, ja një maske natyrale e thjeshtë për t’u bërë me përbërës që të gjithë i kemi në kuzhinë.

Perberesit:

 •  Oriz
 • Ujë i nxehtë
 • 1 shishe bosh spray

 Si ta bëjmë maskën tonë volumizuese?

Mbushni shishen me një të katërtën me oriz dhe tre të katërtat e mbetura me ujë të nxehtë. Lëreni të qendroje ashtu nje natë.

Ditën tjetër, spërkatni flokët e lagur para se ti thani. Do te keni vëllim falë niseshtesë që përmban orizi!

Info : Amidoni i orizit gjithashtu zbut, forcon dhe shkëlqen flokët.

5. Maskë për flokë të brishtë

Përbërësi:

 • Thjesht kos natyral.
 • Si ta bëjmë atë?

Vendoseni në flokët tuaj, veçanërisht në majat e thata nëse keni flokë të gjatë. Pas 30 minutash, shpëlajeni mire, lani floket me shampon tuaj dhe thajini.

Përbërës të tjerë gjithashtu mund të ndihmojnë në tharjen dhe dëmtimin e flokëve, mes tyre padyshim vaj ricini ose gjalpi shea. Të aplikuara në flokë të thatë, këto produkte natyrore bëjnë mrekulli.

Por kini kujdes, nëse keni flokë shumë të brishtë ose të thatë, është mirë që t’i mbroni nga dielli dhe agresionet e tjera të jashtme.

6. Maskë për flokë të butë dhe të mëndafshtë

E verdha e vezës dihet se është e pasur me proteina. Me fjalë të tjera, kjo e bën atë një aleat të çmuar në përgatitjen e një maske shtëpiake ideale për hidratimin, ushqimin e flokëve, sidomos skajet,i mban të butë dhe me shkëlqim. Në kombinim me vajin e ullirit, krijon një përzierje ushqyese shumë efektive.

Perberesit:

 • 3 vezë
 • Vaj ulliri
 • Uthull molle

Si ta përgatisim maskën tonë?

Përzieni 3 vezë, 3 lugë vaj ulliri dhe disa pika uthull molle.

Vendosni maskën, duke këmbëngulur në zonat më të thata dhe të brishta, siç janë këshillat.

Mbulojeni me leter kuzhine ose me një peshqir të ngrohtë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.

Shpëlajeni mire, lani floket me shampon tuaj dhe thajini.

Info: Ndërsa e verdha e vezës dhe vaji i ullirit ushqejnë flokët, e bardha e vezës përdoret për të mbështjellë flokët dhe forcuar ato pa i rënduar ato. Sa i përket uthullës, është një truk i përdorur nga estetistët për të rritur shkëlqimin e flokëve.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.