Skip to content
Home » Sulmet e panikut në avion: 3 këshillat e farmacistes tonë

Sulmet e panikut në avion: 3 këshillat e farmacistes tonë

Të ndihesh pak i tensionuar përpara se të hipësh në avion ose gjatë udhëtimit është një gjë e zakonshme që prek një numër të madh njerëzish.

Nëse ndjesitë e ankthit dhe panikut nuk janë shumë të ekzagjeruara, nuk ka nevojë të shqetësoheni, por ndonjëherë mund të ndodhë që ato të vijnë nga sulme të vërteta paniku dhe, në këtë rast, është mirë të dini se si të silleni dhe ti menaxhoni.

Frikë nga fluturimi:

Kur flasim për frikën e fluturimit, ne në fakt po përshkruajmë një gjendje që fsheh të tjerat. Në fakt, gjendja e axhitimit që ka dikush kur përballet me këtë lloj udhëtimi mund të varet nga faktorë të ndryshëm dhe të shkaktohet nga ankthet dhe fobitë.

Frika më e zakonshme është që avioni rrëzohet dhe nuk mbijetojmë dot.

Por, edhe fobia nga lartësitë mund të luajë një rol kyç, fobia e të qenit i detyruar të qëndrosh në hapësira të kufizuara pa mundësinë e largimit apo kalimit i shumë kohë pranë njerëzve të tjerë, aq më tepër nëse ata janë të panjohur (Fobia sociale).

Për fat të mirë mund të reduktohet frika nga fluturimi dhe bashkë me të edhe ankthi dhe mundësia e zhvillimit të një ataku paniku.

Simptomat më të zakonshme të sulmit të panikut

 • Takikardi
 • Dridhja
 • Vështirësi në frymëmarrje
 • Ndjenja e të fikëtit
 • Ndjenja e vdekjes
 • Dhimbje ose parehati në gjoks
 • Marramendje
 • Djersitje
 • Palpitacione ose rrahje të shpejta të zemrës
 • Frika nga humbja e kontrollit

Si të ndaloni sulmet e panikut

 1. Merr frymë thellë
 2. Shpërqëndrohu
 3. Relaksoni muskujt
 1. Merr frymë thellë

Frymëmarrja e thellë është një truk që ndihmon për të luftuar një simptomë që zakonisht shfaqet para të tjerave, domethënë vështirësi në frymëmarrje.

Kur filloni të ndjeni se frymëmarrja juaj bëhet më e vështirë, idealja është të përpiqeni të merrni frymë duke përdorur diafragmën, e cila ju lejon të mbushni mushkëritë me sa më shumë ajër. Vendosni njërën dorë në bark duke mbajtur gjoksin në vend që të qëndrojë i palëvizshëm, merrni rreth 10 sekonda  frymë thellë. Duke e bërë këtë pak nga pak frymëmarrja duhet të kthehet në normalitet.

2. Shpërqëndrohu

Edhe pse duket jo shumë e dobishme, shpërqendrimi është një teknikë mjaft efektive për të kapërcyer një sulm të mundshëm paniku në dukje. Kjo sëmundje në avion në fakt mund të përkeqësohet nga mendimi obsesiv se ku jeni dhe çfarë po bëni. Anasjelltas, të menduarit për diçka tjetër, dëgjimi i muzikës, shikimi i një filmi ose, akoma më mirë, biseda me një person, mund të ndihmojë në zhvendosjen e fokusit të vëmendjes, në mënyre që të ndiheni më mirë dhe të parandaloni që ankthi të kthehet në një sulm të vërtetë paniku.

3. Relaksoni muskujt

Nëse avioni nuk është mjeti i preferuar i transportit, nuk është vetëm mendja që vuan, por edhe trupi, i cili tensionohet gjatë udhëtimit. Lirimi i muskujve është një mënyrë e mirë për t’u çlodhur dhe për të parandaluar që ankthi të na pushtojë. Pasi të keni gjetur pozicionin më të rehatshëm për të përballuar udhëtimin, skanoni mendërisht trupin tuaj, duke izoluar secilën pjesë, në të cilën përqendroheni për të drejtuar relaksimin, qafën, shpinën, këmbët etj

Edhe shtriqjet e vogla në këmbë, krahë dhe shpinë mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve dhe lehtësimin e ankthit.

Këshillat e farmacistes tonë:

Përdorimi i qetësuesve natyral (bimorë) do të reduktojë ndjeshëm ndjesinë e ankthit apo dhe gjëndjen e krijuar.

Unë si farmaciste këshilloj që para udhëtimit të konsumoni nje filxan caj kamomil. Kamomili ka veti shumë të mira qetësuese dhe relaksuese dhe mendoj se është ideali per udhetime.

Së dyti sugjeroj tableta me përmbajtje Valeriana me veti qetësues natyral dhe anksiolitik

Valeriana, e cila ka qenë gjithmonë e njohur dhe e përdorur, ka një veprim relaksues dhe qetësues. Zakonisht përdoret në rast të pagjumësisë dhe çrregullimeve të gjumit, mund t’ju ndihmojë gjithashtu të luftoni një gjendje ankthi te krijuar nga udhetimi.

Së treti sugjeroj një suplement me përmbajtje Pasiflora dhe Valeriana, kombinimi i të dyjave do tju ndihmojë në qetësimin dhe reduktimin e ankthit të lehtë.

Mund ti merrni 30 min ose 1 orë para udhetimit dhe pa krijuar varësi dhe probleme të tjera shëndetësore.

I gjeni lehtësisht në cdo farmaci.

9 thoughts on “Sulmet e panikut në avion: 3 këshillat e farmacistes tonë”

 1. This design is steller! You certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 2. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles
  or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo
  I eventually stumbled upon this site. Reading this information So i am
  happy to convey that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I such a lot no doubt will make certain to don?t fail to
  remember this site and give it a glance on a constant basis.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.