Skip to content
Home » 5 shenja për të diagnostikuar në kohë tumorin e pankreasit

5 shenja për të diagnostikuar në kohë tumorin e pankreasit

Edhe pse shumica e këtyre simptomave mund të shkaktohen nga patologji të tjera, është shumë e rëndësishme që ato të merren parasysh dhe të konsultoheni me një specialist për të marrë një diagnozë të hershme.

Si të diagnostikoni kancerin e pankreasit?

Pankreasi është një gjëndër në formë dardhe që ndodhet midis stomakut dhe shtyllës kurrizore.

Ai luan një rol kryesor për shëndetin, në fakt merr pjesë në metabolizmin e trupit, duke qenë përgjegjës për prodhimin e një pjese të lëngjeve të nevojshme për tretjen, si dhe të hormoneve që rregullojnë nivelin e sheqerit në gjak.

Ashtu si pjesa tjetër e organeve të trupit, ato mund të sulmohen nga qelizat malinje që shkaktojnë tumor pankreatik, një sëmundje shumë e rrezikshme që mund të çojë në vdekje.

I njohur edhe si tumori ekzokrin, ai është shumë i zakonshëm tek meshkujt, por mund të shfaqet edhe tek gratë, veçanërisht në pleqëri.

Edhe pse ende nuk dihen shkaqet e sakta, ekspertët thonë se konsumimi i alkoolit, duhani dhe faktorët gjenetikë janë të lidhur me shfaqjen e kësaj sëmundjeje.

Cilat janë simptomat e tumorit të pankreasit?

Një nga arsyet pse është kaq e vështirë trajtimi i kësaj patologjie është se në fazën e parë ajo nuk paraqet simptoma të qarta, ose më saktë ka shenja të cilat që mund të ngatërrohen me patologji të tjera më pak serioze.

Shumica e simptomave aktuale, shfaqen vetëm kur tumori ka arritur një madhësi të konsiderueshme, të aftë për të ndryshuar tretjen, funksionimin e mëlçisë dhe sistemeve të tjera që varen nga pankreasi.

Shumë shpesh ky “vrasës i heshtur” diagnostikohet kur nuk ka mbetur asgjë për të bërë. Megjithatë, lajmi i mirë është se sot shkenca dhe mjekesia kanë arritur të izolojnë disa shenja që mund të na ndihmojnë të diagnostikojmë sëmundjen më herët.

1. Dhimbje të lehta barku

Dhimbja e barkut e shkaktuar nga tumori i pankreasit ka një veçori që e bën atë të ndryshëm nga dhimbja e shkaktuar nga faktorë të tjerë: kur personi përkulet përpara, ai përjeton një ndjenjë lehtësimi. Është një dhimbje e vazhdueshme që mund të ketë nivele të ndryshme intensiteti, në shumë raste që depërton deri në shpinë.

Kjo simptomë shkaktohet nga përhapja e qelizave malinje në indin nervor të prekur, megjithëse zakonisht është me ndërprerje.

2. Probleme me tretjen

Sigurisht kjo është një nga simptomat më të vështira për t’u konsideruar si simptomë e tumorit të pankreasit për shkak të faktorëve të shumtë që mund ta shkaktojnë atë.

Sido që të jetë, është shumë e rëndësishme t’i përmendim sepse janë mjaft të shpeshta tek pacientët që vuajnë nga kjo sëmundje dhe shkaktohen nga një pengesë që bllokon qarkullimin e enzimave tretëse, përgjegjëse për tretjen e ushqimeve më të rënda si proteinat, yndyrat dhe karbohidratet.

Për shkak të këtyre vështirësive, personi mund të përjetojë:

  1. Kapsllëk.
  2. Dhimbje.
  3. Inflamacion.
  4. Gazra.

3. Lëkura e verdhë

Zverdhja e lëkurës mund të shkaktohet nga nivelet e rritura të bilirubinës në gjak.

Kur tumori ndodhet në fillimin e pankreasit, pacientët zakonisht vuajnë nga kjo simptomë e cila shpesh shoqërohet me kruajtje në duar dhe këmbë. Kjo është për shkak të një pengese në kanalin biliar i cili është përgjegjës për rregullimin e këtij pigmenti.

4. Humbje e papritur në peshë

Kush nuk i pëlqen të humbasë peshë shpejt?

Megjithatë, duhet të jeni shumë të kujdesshëm sepse shpesh pas humbjes së papritur të peshës mund të fshihen edhe çrregullime dhe sëmundje shumë të rënda, në fakt është një nga shenjat kryesore të tumoreve apo të patologjive të tjera kronike.

5. Ndryshime në jashtëqitje

Duke qenë se tumori prek enzimat e tretjes, është shumë e zakonshme që të ndodhin një sërë ndryshimesh në jashtëqitje, të cilat mund të ndihmojnë në diagnostikimin e kësaj sëmundjeje.

Për shembull, duke qenë se tretja është më e vështirë, substancat e tepërta do të jenë më të vështira për t’u nxjerrë. Fecet gjithashtu, për shkak të kohës së kaluar në trup, kanë një erë më të keqe se normalja. Disa mjekë ekspertë thonë se vëzhgimi i këtyre detajeve apo shenjave të tjera, si gjakderdhja, rrit shanset për t’u diagnostikuar në kohë për të trajtuar këtë tumor.

Nëse këto simptoma përsëriten, duhet të konsultoheni me një specialist për të marrë një ekzaminim adekuat mjekësor.

Është e qartë se edhe problemi mund të ketë një origjinë tjetër, por të qenit largpamës nuk është kurrë një gabim, veçanërisht nëse ka precedentë në familje.

17 thoughts on “5 shenja për të diagnostikuar në kohë tumorin e pankreasit”

  1. Thank you for your post. I really enjoyed reading it, especially because it addressed my issue. It helped me a lot and I hope it will also help others.

  2. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.