Skip to content
Home » Si të bëni një scrub me kafe, 5 receta të thjeshta.

Si të bëni një scrub me kafe, 5 receta të thjeshta.

A keni menduar ndonjëherë t’i ktheni kokrrat e kafesë në një pastrim për trupin?

Përdorime të ndryshme të kafesë dhe përfitimet e  saj për lëkurën mund t’ju bëjnë të dëshironi ta provoni.

Përveç kësaj, kush tha që duhej ta kufizosh përdorimin e kafesë vetëm në filxhanin e mëngjesit ?

A është kafeja e mirë për lëkurën tonë?

Po – ose, të paktën, është e mundur që kafeina dhe përbërësit e tjerë në të janë.

  • Një studim i vitit 2013 zbuloi se acidi kafeik, një antioksidant që gjendet në kafe, mund të rrisë prodhimin e kolagjenit, i cili mund të ndihmojë në reduktimin e shenjave të plakjes së lëkurës.
  • Një studim i vitit 2015 zbuloi një lidhje midis pirjes së kafesë dhe efekteve të reduktuara të “foto-plakjes” – në këtë rast, të përcaktuara si pika të pigmentuara dhe rrudha.

Scrub-i ose eksfolimi, mund të:

  • largojë qelizat e vdekura të lëkurës
  • ndihmojë në hapjen e poreve
  • promovojë për lëkurë më të ndritshme
  • zvogëlojë përkohësisht efektet e celulitit

Por a është një skrab kafeje i sigurt për t’u përdorur në trupin dhe fytyrën?

Dermatologët thonë se pastrimet e kafesë janë të sigurta për t’u përdorur në fytyrë dhe trup, megjithatë, disa njerëz zhvillojnë dermatit alergjik nga llumi i kafesë.

Si të bëni një pastrim me scrub kafeje?

Na nevojiten:

Kafe. Nuk mund të keni një pastrim kafeje pa kafe! Plus, shërben si një antioksidant.

Vaj. Rekomandojmë vajin e kokosit si hidratues, sepse nuk përmban kimikate irrituese të lëkurës. Por vaji i jojobës, vaji i ullirit dhe vaji i farave të rrushit funksionojnë gjithashtu.

Tërshërë. Mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në lëkurë.

Ekstrakti i vaniljes. Ju mund ta përdorni vaniljen për të mbuluar aromën e kafesë nëse nuk jeni adhurues, ose mund ta përdorni si një aromë relaksuese.

Kripë ose sheqer. Këto shërbejnë si eksfoliantët aktualë në pastrimin tuaj.

Thjesht kombinoni përbërësit derisa të arrini trashësinë e dëshiruar.

Më pas, fërkojeni butësisht përzierjen në fytyrë ose në trup.

Shpëlajeni me ujë.

5 Receta të thjeshta për scrub me kafe:

1. Scrub me kafe dhe vaj kokosi

Nëse jeni duke kërkuar për diçka të shpejtë dhe të lehtë, ose nëse jeni fillestar në përdorimin e scrub-eve, këtu është një recetë e thjeshtë për ju.

Përbërësit:

1/2 filxhan llum kafeje (turke ose expres)

1/4 filxhan vaj kokosi

2 lugë gjelle. ujë

2. Scrub me kafe dhe sheqer

Përbërësit:

1/2 filxhan llum kafeje

1/2 filxhan sheqer (sheqer kaf ose sheqer i yakonshëm funksionon mirë)

1/4 filxhan vaj kokosi

2 lugë gjelle. ujë

3. Scrub me kafe dhe kripë Himalaje

Kripa e Himalajeve ka shumë veti që janë të shkëlqyera për lëkurën, si trajtimi i akneve dhe psoriasis, dhe marrja e magnezit lokalisht.

Përbërësit:

1/2 filxhan llum kafeje

1/2 filxhan kripë Himalaje

1/4 filxhan vaj kokosi

2 lugë gjelle. ujë

4. Scrub me kafe dhe sodë buke

Soda e bukës është një substancë alkaline që ndihmon trupin të ruajë nivelin e pH.

Përbërësit:

1/2 filxhan llum kafeje

1/2 filxhan sodë buke

1/4 filxhan vaj kokosi

2 lugë gjelle. ujë

5. Scrub me kafe dhe tërshërë

Përbërësit:

1/2 filxhan llum kafeje

3/4 filxhan tërshërë

1/4 filxhan vaj kokosi

2 lugë gjelle. ujë

Aplikoni butësisht përzierjen mbi trupin ose fytyrën tuaj në një lëvizje rrethore dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Kjo është!

Sa kohë do të zgjasë scrub-i i bëre në kushte shtëpie?

Meqenëse skrab-it do t’i mungojnë konservantët që përmbajnë produktet kozmetike, ne rekomandojmë që ta mbani scrubin jo më shumë se 2 ditë në një enë hermetike për të eliminuar mundësinë e rritjes së kërpudhave dhe mykut.

Sa shpesh duhet të bëni eksfolim ose scrub?

Zakonisht një eksfolim 1 deri në 2 herë në javë është më i mjaftueshëm dhe nuk acaron lëkurën.

Megjithatë, nëse vëreni ndonjë skuqje, acarim ose tharje shumë të lëkurës, ndalojeni eksfolimin dhe flisni me mjekun tuaj.

Nuk duhet të përdorni një pastrim kafeje nëse keni një alergji ndaj kafesë ose nëse shihni se keni një reagim të keq.

Gjithashtu ju paralajmërojmë kundër përdorimin me scrube nëse keni puçrra fytyre, rosacea ose ekzemë, ose nëse jeni duke përdorur ndonjë produkt që përmban retinoid, pasi ato mund ta bëjnë lëkurën tuaj më të ndjeshme.

Kafeja ka shumë përdorime të shkëlqyera brenda dhe jashtë trupit tuaj. Krijimi i pastrimit me scrub është një mënyrë e thjeshtë për të arritur lëkurë të lëmuar dhe të shëndetshme pa shumë kosto.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version