Skip to content
Home » Sekreti i bukurisë së lëkurës: O2 Organic serum me vitamin C

Sekreti i bukurisë së lëkurës: O2 Organic serum me vitamin C

Sa herë, nga farmacisti apo nga mjeku i familjes, ju është thënë të pini lëng portokalli çdo mëngjes për t’u ngopur me vitaminë C?

Sepse vitamina C është një nga ato substancat kryesore për mirëqenien e organizmit, që fatkeqësisht nuk është në gjendje ta sintetizojë, të cilën realisht duhet të përpiqemi ta marrim çdo ditë.

Të gjithë e dinë se sa dhe çfarë përfitimesh ka, edhe ne kemi folur disa herë në blogun tonë , por ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se vitamina C është gjithashtu është një aleat i çmuar për bukurinë e lëkurës.

Në fakt, acidi askorbik, ky është emri tjetër me të cilin njihet vitamina C, konsiderohet si një nga antioksidantët më të rëndësishëm të pranishëm në natyrë.

Nuk është rastësi atëherë që vitet e fundit gjithnjë e më shumë kompani kozmetike kanë vendosur ta përdorin atë në formulimin e produkteve të tyre.

Vetitë kozmetike të vitaminës C

Vitamina C bën një punë të gjithanshme në lëkurën tonë. Ai bllokon efektet e stresit oksidativ dhe radikaleve të lira, duke neutralizuar molekulat e dëmshme dhe duke stimuluar mbrojtjen natyrale të lëkurës. Një fuqi, ajo antioksiduese, që mund ta përmirësojmë duke bashkuar vitaminën C me molekula të tjera, si vitamina A, vitamina E, retinoli apo edhe niacinamidi.

Një nga aktivitetet e saj kryesore është stimulimi i prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, duke vonuar kështu plakjen e lëkurës dhe duke e bërë lëkurën e fytyrës më elastike dhe të tonifikuar. Në fakt, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet me kalimin e moshës, duke kontribuar drejtpërdrejt në shfaqjen e rrudhave dhe linjave të holla.

Vitamina C gjithashtu kundërshton hiperpigmentimin, pra shfaqjen e njollave të errëta në fytyrën tonë, dhe ndihmon në përmirësimin e oksigjenimit të lëkurës, duke përmirësuar mikroqarkullimin dhe efektivitetin e lëndëve ushqyese që aplikojmë në lëkurën tonë me produktet e bukurisë.

Kjo padyshim ndikon në pjesën e dukshme, duke e bërë fytyrën të duket më e ndritshme dhe më e gjallë.

Por cilat janë lëkurat që mund të kenë më shumë nevojë për vitaminë C?

Praktikisht të gjitha:

  • Patjetër ata lëkura pa dritë dhe të lodhura;
  • lëkurat e pjekura ose e pak të tonifikuara;
  • lëkurat e njollosura nga dielli;
  • ata që kanë vuajtur nga aknet, e adoleshencës ose më vonë, dhe kështu mund të minimizojnë plagët dhe gropëzat;
  • lëkurat me lezione me origjinë inflamatore.

Zgjidhni produkte që janë të sigurta për lëkurën tuaj:

Një nga aspektet më të diskutuara në lidhje me përdorimin e produkteve që përmbajnë vitaminë C drejtpërdrejt në lëkurë lidhet me qëndrueshmërinë e kësaj substance. Në fakt është një molekulë shumë e paqëndrueshme në natyrë, e cila oksidohet dhe degradohet shumë lehtë.

Kjo është arsyeja pse kur shkojmë të zgjedhim serum me bazë vitaminën C, ose që përmbajnë një përqindje të mirë të saj, duhet të kemi shumë kujdes me formulimin në etiketë dhe në përgjithësi për përshkrimin e produktit.

Ndër kompanitë e shumta të cilat ne të Farmaceutika.org rekomandojmë që përmban formulim të sigurtë për përdorim aktual, sugjerojmë O2 Organic Skincare Serum Vitamin C, një markë Italiane, 100% me përbërës aktivë natyralë të nxjerra nga bimët dhe barishtet me veti unike, me qëllim garantimin e shëndetin e lëkurës.

Linja O2 Organic Skincare serum Vitamin C mbahet në shishe qelqi të errët e cila ruan më së miri vetitë antioxiduese të vetë vitamins c, Serumin mund ta gjeni në faqen tonë të internetit,

O2 Organic SkinCare kombinon shkencën dhe inovacionin për një koncept të ri të kozmetikës dermatologjike me fokus oxigjenin, lëndën bazë të jetës.

O2 Organic Skincare Serum Vitamin C është projektuar për të plotësuar nevojat e të gjitha llojeve të lëkurës: të ndjeshme, reaktive, me papërsosmëri, për faza të ndryshme të moshës dhe për shenjat e plakjes.

Ju mund të gjeni gjithçka që ju nevojitet për rutinën tuaj të bukurisë: Nga Larësi i lëkurës, kremi i fytyrës tek produktet me bazë acidi hialuronik me një veprim hidratues, duke kaluar nëpër ato me vitaminë C dhe vitaminë A , E me efekt antioksidues dhe serumi BiOTOX natyral që do të flasim në vazhdim.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.