Skip to content
Home » VITAMINA-C, Këshilla për zgjedhjen e një suplementi të mirë

VITAMINA-C, Këshilla për zgjedhjen e një suplementi të mirë

Trupi i njeriut, ka nevojë për vitaminë C për të kryer siç duhet disa nga funksionet e saj më të rëndësishme. Në fakt, duke mos qenë në gjendje ta sintetizojmë, jemi të detyruar ta marrim atë përmes ushqimit.

Vitamina C është një nga aleatët më të mirë të shëndetit tonë: i njohur gjithashtu si acidi askorbik, është një përbërës i tretshëm në ujë, i ngjashëm me glukozën, dhe zakonisht është më pak i qëndrueshëm nga vitaminat, shumë i ndjeshëm ndaj dritës, nxehtësisë dhe ajrit, sepse stimulojnë prodhimin e enzimave oksiduese.

Vitamina C është gjithashtu ndoshta një nga vitaminat më të njohura dhe të përdorura në formë suplementi: por a e dimë vërtet se çfarë bën për trupin tonë?

Përfitimet e vitaminës C

Le të shohim shkurtimisht përfitimet e njohura zyrtarisht Autoriteti Europian i Sigurisë Ushqimore.

Kjo vitaminë kontribuon ne:

  • Funksionimin normal te sistemit imunitar,  gjatë dhe pas ushtrimeve fizike intensive;
  • Sintezën normale të kolagjenit për funksionimin e duhur të kockave, dhëmbëve, kërcit, mishit të dhëmbëve dhe lëkurës;
  • Metabolizmin normal të energjisë;
  • Funksionimin normal të sistemit nervor;
  • Për të mbrojtur qelizat nga stresi oksidativ;
  • Për të zvogëluar lodhjen;
  • Për të nxitur thithjen e hekurit.

Të ushqyerit dhe suplementet

Ushqimet që përmbajnë sasinë më të madhe të vitaminës C janë frutat dhe perimet:

Të gjitha frutat agrumet (portokalli, mandarina, limoni etj), por edhe manaferrat, pjepri, kivi, shalqiri; midis perimeve ne nxjerrim në pah specat, shparagun, spinaqin, brokolin, zarzavatet e rrepës, lakrën dhe lulelakrën, patatet dhe domatet. 

Kur ushqimi nuk është i mjaftueshëm, është e mundur të merren shtesa të pasura me vitaminë C, aleatë të shkëlqyeshëm për forcimin e sistemit imunitar gjatë dimrit dhe parandalimin e të ashtuquajturave sëmundje sezonale. 

Kur zgjidhni një shtesë të vitaminës C, veçanërisht me një dozë të lartë, këshillohet të zgjidhni formulime me çlirim të ngadaltë, të cilat gradualisht lëshojnë vitaminë C në trup, duke rritur kështu perthithjen e saj. 

Meqenëse vitamina C është një vitaminë e tretshme në ujë, trupi ynë nuk është në gjendje ta ruajë atë: prandaj, një çlirim gradual me kalimin e kohës, ose administrimi i përsëritur gjatë gjithë ditës, favorizon perthithjen më të mirë.

Përveç kësaj, marrja e zgjatur mund të dëmtojë seriozisht dhëmbët, duke gërryer smaltin, prandaj, në dëm të formulimeve të tabletave të përtypshme, preferohen tabletat qe gëlltiten ose formulimet e grimcuara të tretshme ne uje pa permbajtje sheqeri. 

Një gjë shumë e rëndësishme, të cilën ne gjithmonë duam të theksojmë, është që suplementet ushqimore nuk synojnë të zëvendësojnë një dietë (prandaj quhen shtesa) dhe duhet të përdoren duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.