Skip to content
Home » Gjumi dhe hidtratimi nga Toskani Night Reverse për lëkurë më të bukur.

Gjumi dhe hidtratimi nga Toskani Night Reverse për lëkurë më të bukur.

Mjafton një gjumë i mirë i natës për të ndryshuar gjithçka: humorin, pamjen, dozën e energjisë. Nje gjumë i mire për të paktën shtatë- tetë orë në natë, do të përmirësonte vigjilencën mendore, kapacitetin e reagimit, metabolizmin dhe funksionin imunitar, por mbi të gjitha do të rezultonte një anti-plakje natyrale e shkëlqyer e lëkurës.

Në të vërtetë, një studim i botuar vitin e 2020 në revistën Nature Cell Biology bëri të mundur identifikimin e një lidhjeje të drejtpërdrejtë midis prishjes së ritmeve cirkadiane (modelit të gjumit-zgjimit dhe rigjenerimit të trupit) dhe aftësisë së lëkurës për të sintetizuar kolagjenin.

Kjo është arsyeja pse, gjumi në sasinë e duhur do të ndihmonte edhe në bukurinë e lëkurës sonë. Një lëkurë që pushon dhe hidratohet me kujdes gjatë natës për të rigjeneruar veten dhe ormoni i rritjes GH, përgjegjës për përthithjen më të madhe të lëndëve ushqyese të aplikuara dhe riparimin qelizor, ka një kulm gjatë natës na thotë studimi.  

https://www.farmaceutika.org/gjumi-nje-aleat-i-shendetit-dhe-bukurise/

Kjo është arsyeja pse, ne të Farmaceutika.org u përpoqëm të permbledhim përfitimet për lëkurën që rrjedhin nga një gjumë i shëndetshëm si aleatët e bukurisë

Produktet që ju përdorni dhe ciklin cikardian:

Ekziston një ritëm i fshehur që rregullon bukurinë: në fakt, gjatë natës trupi ynë rigjeneron dhe rikuperon energjinë për ditën e nesërme, duke përfituar nga metabolizmi i tij. Ky njihet si ritmi cirkadian, i cili është një orë biologjike që rregullon ciklin gjumë-zgjim. Produktet kozmetike për natën janë krijuar për t’u sinkronizuar me ritmin tonë cirkadian, duke stimuluar mekanizmat e rigjenerimit dhe duke ndihmuar lëkurën të plotësojë çdo çekuilibër.

Lekura furnizohet natën:

Furnizimi më i madh i lëkurës me gjak do të thotë eliminim i toksinave dhe përthithje më të mirë të përbërësve aktivë (ushqyes, hidratues, rigjenerues).

Hormoni i rritjes GH, në fakt, i cili është përgjegjës për një përthithje më të madhe të lëndëve ushqyese të aplikuara dhe për riparimin qelizor, ka një kulm gjatë orëve të natës. Studime të tjera konfirmojnë gjithashtu se melatonina është aktive nga mesnata deri në 4 të mëngjesit dhe se vepron për të rregulluar nivelet e hidratimit të epidermës dhe për të luftuar radikalet e lira.

Së fundmi, sinteza e kolagjenit ndodh mbi të gjitha gjatë natës, larg rrezeve UV të cilat mund të demtojnë lëkurën. Me pak fjalë, metabolizmi i natës dhe kryesisht i lëkurës, i cili ka një kulm mes mesnatës dhe orës katër, garanton rezultate të shkëlqyera nëse stimulohet me produkte të mira.

Funksioni i trajtimeve të natës:

Kronokozmetika është disiplina që synon përzgjedhjen e kremrave që do të aplikohen sipas ritmeve të lëkurës, duke përfshirë ritmin cirkadian që stimulon saktë proceset e ribalancimit dhe riparimit gjatë natës dhe në pushim.

Prandaj, në mbrëmje, për të nxitur rinovimin qelizor dhe proceset natyrale riparuese, është e nevojshme t’i drejtoheni trajtimeve: me një veprim përforcues që synon funksionin e barrierës, me përbërës aktivë zbutës dhe hidratues; me veprim rigjenerues, falë mekanizmit të tyre eksfolues dhe favorizues për qarkullimin e qelizave; me një veprim ridensifikimi, që nxisin formimin e kolagjenit dhe elastinës.

Rutina për një lëkurë të mirë gjate natës:

Se pari është e nevojshme të hiqni të gjitha gjurmët e make-up-it nga fytyra dhe qafa. Më pas vijon pastrimi për të eliminuar të gjitha papastërtitë që depozitohen në sipërfaqen e tij gjatë ditës. Në këtë mënyrë lëkura do të jetë më e ndritshme, më e freskët, më e hidratuar.

Më pas vijmë tek thelbi i trajtimit qe po flasim, pra aplikimi i serumit dhe kremit. Toskani ® rekomandon kombinimin e saj Night Reverse Serum intensiv dhe intensive cream & mask.

E para është specifike për nxitjen e rigjenerimit të lëkurës gjatë natës, e dyta, e disponueshme në krem & maskë kujdeset për lëkurën gjatë gjumit të natës për të reduktuar shenjat e lodhjes dhe moshës..

Pse ne mendojmë që ky set do të ishte zgjidhja e duhur për lëkurën tuaj?

Serum i avancuar Night Reverse nga Toskani

Lëkurë e lodhur e dëmtuar, lëkurë e ekspozuar ndaj stresit mjedisor, smokut, tymit, duhanit , lëkurë të thatë dhe lëkurë e dehidratuar.

Serumi Toskani Night Reverse TRC

(Kompleks Total Rivendosës), i cili anullon dëmtimin e stresit të përditshëm dhe aktivizon mekanizmin natyral të riparimit të lëkurës.

Ndihmon në riparimin e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga rrezatimi diellor, ndotja, ndryshimet e temperaturës dhe zakonet e këqija gjatë ditës. Ai gjithashtu përforcon barrierën e lëkurës për të mbrojtur kundër agresioneve të jashtme, rregullon ritmet cirkadiane për lëkurë të shplodhur dhe respekton mikrobiomën e lëkurës.

TRC (Kompleksi i Restaurimit Total) i përbërë nga: Ekstrakti i algave Auxenochlorella Protothecoides: Përshpejton riparimin e dëmtimit të zakonshëm të ADN-së qelizore dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën në gjendje të mirë. Tetrapeptide-26 : Rregullon ritmet qelizore dhe mbron lëkurën nga dëmtimi i rrezatimit ultravjollcë. Byfida ferment Lysate: Ka probiotik për të ndihmuar në ruajtjen e funksionit të barrierës së lëkurës, ka veprim antioksidues dhe restaurues dhe promovon rigjenerimin e lëkurës.

Toskani Night Reverse intensive cream & mask

Toskani Night Reverse intensive cream & mask

Krem dhe maskë në të njëjtën kohë që vepron gjatë natës. Ka një veprim rinovues për të hequr stresin e lëkurës nga agresionet e jashtme dhe zakonet e këqija: ekspozimi në diell, ndotja, ndryshimet e temperaturës, stresi, pirja e duhanit ose çrregullimet e gjumit. Ofron hidratim intensiv, ndihmon në forcimin e barrierës së lëkurës dhe respekton mikrobiomën e lëkurës.

SRC (Kompleksi i rivendosjes së lëkurës):

Qelizat burimore të shafranit të Indisë: Mbrojn lëkurën nga stresi i shkaktuar nga agresionet e jashtme dhe ndihmon në parandalimin e plakjes së parakohshme të lëkurës. Kompleksi hidratues me acid hialuronik: Ka veprim te fuqishëm hidratues për shkak të kapacitetit të lartë të mbajtjes së ujit, forcon barrierën e lëkurës, aktivizon sintezën e kolagjenit dhe ngadalëson procesin natyral të plakjes. I jep lëkurës volum, elasticitet dhe qëndrueshmëri, duke reduktuar kështu shfaqjen e rrudhave. I jep lëkurës një pamje dhe ndjesi më të butë, më të lëmuar dhe më të shëndoshë.

I gjeni në të gjitha farmacitë, dhe do të na falenderoni për sugjerimin.

2 thoughts on “Gjumi dhe hidtratimi nga Toskani Night Reverse për lëkurë më të bukur.”

 1. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up
  something new from right here. I did however expertise a few technical points using this
  web site, since I experienced to reload the web site a lot
  of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances
  times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look
  out for a lot more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again soon.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.