Skip to content
Home » Gjumi, një aleat i shëndetit dhe bukurisë.

Gjumi, një aleat i shëndetit dhe bukurisë.

Të flesh mirë është trajtimi më efektiv i bukurisë. Fatkeqësisht, vështirë se flasim për këtë, sepse zakonisht përqendrohemi në zgjedhjen e kozmetikës, trajtimeve të bukurisë, ushqimit. Të gjitha gjëra shumë të drejta dhe shumë të rëndësishme, por një pushim i keq mund të anullojë të gjitha përpjekjet e bëra në ato zona.

Gjatë gjumit, trupi “bën pastrimin” dhe rindërton:  në nivelin mendor, duke ri-shtjelluar informacionin e marrë gjatë ditës përmes ëndrrave; si në planin fizik, duke zëvendësuar indet e dëmtuara në sajë të mekanizmit të rigjenerimit të qelizave dhe gjithashtu përmes prodhimit të kolagjenit

Sidomos gjatë gjumit trupi ynë rregullon indet e dëmtuara nga ndotja, rrezet UV, radikalet e lira, duke i zëvendësuar ato me të reja.

Lexo edhe: https://www.farmaceutika.org/kujdesi-per-lekuren-kur-nuk-bejme-gjume-te-mire-keshilla-te-vlefshme/

Tre procese kryesore ndodhin gjatë gjumit:

  1. Rritet shkëmbimin qelizor: një mekanizëm që nga njëra anë sjell ushqim dhe hidratim në qeliza, nga ana tjetër çliron qelizat nga mbeturinat dhe toksinat;
  2. Ndarja e qelizave rritet: hormonet e rritjes gjatë natës, gjë që favorizon krijimin e qelizave të reja, të cilat zëvendësojnë ato të dëmtuara;
  3. Rritet prodhimi i fibrave të kolagjenit dhe elastinës: këto substanca janë përbërësi kryesor i matricës jashtëqelizore, ajo që mban të lidhur indin lidhës. Në fakt, kolagjeni është thelbësor për t’i dhënë strukturë, qëndrueshmëri dhe elasticitet lëkurës dhe pikërisht gjatë gjumit prodhohet sasia më e madhe.

Nëse fle pak ose keq, këto procese nuk mund të zhvillohen në një mënyrë optimale dhe lëkura vuan: humbet elasticitetin e saj, është më e lodhur, rrudhat rriten. Të gjitha keto për shkak të mungesës së kolagjenit dhe rigjenerimit të pamjaftueshëm të qelizave.

Çfarë do të thotë të flesh mirë?

  • Një gjumë i mirë përbëhet nga dy elemente: të flesh një numër adekuat të orëve por mbi të gjitha të jesh në gjendje të bësh një gjumë të thellë dhe të pandërprerë, një gjumë cilësor.
  • Nuk ka një numër të paracaktuar të orëve që ju nevojiten për të fjetur: ka nga ata që thonë 7 orë, të tjerët 8, por nuk është kështu. Numri i orëve ndryshon nga personi në person, pasi disa kanë nevojë për më pak gjumë se të tjerët. Këto indikacione ndryshojnë në varësi të moshës: sa më shumë plakeni, aq më pak gjumë ju nevojitet.
  • Ai gjithashtu ndryshon në varësi të aktiviteteve tona: kur kemi periudha përpjekjesh më të mëdha fizike (një atlet që rrit stërvitjen, një sëmundje, një periudhë stresi më të madh ose lodhje mendore), trupit i duhen më shumë orë gjumë për të rimarrë angazhimin e energjisë të shpenzuar. Në këto periudha, stresi oksidativ rritet dhe një rritje në orët e gjumit i jep trupit aftësinë për të riparuar më mirë dëmet.
  • Atëherë, si te kuptoni numrin e orëve të nevojshme? Ju duhet të mësoni të dëgjoni vehten, sepse trupi dërgon sinjale shumë të qarta. Nëse gjatë ditës ndihemi më të lodhur, më pak të kthjellët, priremi t’i harrojmë gjërat, kjo do të thotë që numri i orëve që fle nuk është i mjaftueshëm dhe për këtë arsye ne duhet t’i lejojmë vetes pak më shumë gjumë për disa ditë. Ndoshta shkuarja në shtrat gjysmë ore më herët ose heqja dorë nga disa angazhime në mbrëmje.
  • Cilësia është edhe më e rëndësishme sesa sasia e gjumit: është më mirë të flemë më pak orë, por në një mënyrë më të thellë dhe pa ndërprerje, sesa të flesh shumë orë, por me cilësi më të ulët.

Sa herë keni fjetur për shumë orë, por përsëri ndiheni të lodhur kur zgjoheni?

Gjumi i bukurise

Kjo do të thotë se ishte një gjumë me cilësi të dobët, ndoshta sepse keni sjellë tensionet e ditës sapo kane përfunduar me ju në shtrat, ose sepse një natë më parë keni ngrënë ushqime që nuk ishin të përshtatshme për trupin tuaj dhe përpjekja për tretje vazhdoi gjatë natës.

Disa këshilla për të fjetur gjumë të qetë:

Edhe pse besohet se cilësia e gjumit është një element që nuk varet nga ne, në realitet ne mund të bëjmë shumë për ta përmirësuar atë. Ka shumë zakone dhe shumë masa paraprake që ju lejojnë të përgatisni trupin për gjumë dhe ta vendosni në kushtet më të mira për të fjetur mirë.

Eliminoni zakonet e këqija: të bini në gjumë me TV ndezur ose të kaloni shumë kohë në telefon para se të bini në gjumë, të pini kafe pas darkës, etj.

Kryeni një aktivitet të rregullt fizik: promovon rënien në gjumë dhe gjumin e thellë, por duhet të përfundojë të paktën tre orë para se të flini.

Vendosni rutinën tuaj të gjumit: lahuni ose bëni dush, lexoni, praktikoni disa praktika joga dhe frymëmarrje.

Ushqime të lehta, sidomos gjatë darkës: vaktet e mëdha para gjumit duhet të shmangen, veçanërisht duhen shmangur substancat si kafe, disa lloje çajrash, alkooli, pirja e duhanit.

Përdorni produkte që ndihmojnë gjumin: ka shumë produkte të bazuara në përbërës natyralë që promovojnë rënien në gjumë. Suplemente të bazuara në ekstraktet e melatoninës, lulekuqes dhe balsamit, lules së pasionit, gjithashtu në formën e çajit bimor.

Lexo edhe…

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.