Skip to content
Home » Cfare dime per variantin e quajtur “mutant i dyfishtë”ne Indi? Shpjegon Dr. Blerta Brati

Cfare dime per variantin e quajtur “mutant i dyfishtë”ne Indi? Shpjegon Dr. Blerta Brati

Dr. Blerta Brati, Mjeke

Varianti Indian është shqetësues për shkencëtarët dhe është në qender të të gjithë vëmendjes. Vendi tani ka, mesatarisht, më shumë se 200,000 raste ditore për një javë. Ky variant, i quajtur B.1.617 është përgjegjës për rreth 11% të prekjeve në vend.

Për të përballuar shpërthimin e epidemisë, 20 milion banorët e qytetit të New Delhi u rikonfiguruan, të hënën 19 prill.

Karakteristikat e këtij varianti:

Varianti quhet “mutant i dyfishtë” për shkak të dy mutacioneve të tij, të cilat tashmë janë të njohura. Mutacioni L452R është i ngjashëm me atë të vërejtur në variantin e Kalifornisë, dhe tjetri, i quajtur E484Q, është afër një mutacioni tjetër (E484K) i zbuluar në variantet braziliane dhe afrikano-jugore.

“E484Q dhe L452R lejojnë që koronavirusi të bashkohet më mirë me qelizat për tu përhapur më lehtë. Për më tepër, studimet e fundit tregojnë se L452R është më rezistent ndaj antitrupave”.

Sa e rrezikshme është situata?

Nëse varianti Indian duket veçanërisht më ngjitës, në këtë fazë, shkencëtarët nuk mund të vlerësojnë rrezikshmërinë e tij. Sidoqoftë, virusi ka pika të përbashkëta me llojet e tjera, simptomat janë të ngjashme në pika të caktuara.

Tregohet se pacientët vuajnë nga “dhimbje koke”.

Çfarë rezistence ka ndaj vaksinës?

Në Indi, fushata e vaksinimit filloi më 16 janar 2021. Që nga ajo kohë, më shumë se 107 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë. Për të përcaktuar rezistencën e variantit ndaj vaksinës, aktualisht është duke u zhvilluar një studim në tre laboratorë, thotë gjenetisti Rakesh Mishra, drejtor i Qendrës për Biologjinë Molekulare dhe Qelizore (CCMB).

Deri më tani, asnjë rast i ri-infektimit nuk është zbuluar në vend. “A priori, imuniteti i zhvilluar nga një kontaminim i parë ose nga vaksina duket i aftë të bllokojë këtë variant, por kjo kërkon konfirmim”.

A po qarkullon virusi në Europë?

Disa vende kanë zbuluar tashmë praninë e këtij varianti në territorin e tyre. Ky është veçanërisht rasti në Mbretërinë e Bashkuar, e cila bashkon shumicën dërrmuese të rasteve dhe ku virusi po përparon shumë shpejt. Për të përballuar këtë situatë, vendi sapo ka ndaluar hyrjen ne MB të udhëtarëve nga India, me përjashtim të banorëve të tij anglezë të cilët duhet të respektojnë një karantinë. Por virusi është vërejtur gjithashtu në disa vende evropiane, të tilla si Gjermania, Irlanda, Spanja dhe Belgjika.

Në Francë, varianti Indian ende nuk justifikon kufizime shtesë. Arsye bindëse, testi negativ i PCR, izolimi gjatë mbërritjes… Rregullat janë identike me ato që zbatohen për udhëtarët e tjerë që vijnë nga vendet jashtë Bashkimit Evropian.

Varianti indian i Sars Cov 2, zbuluar në “të paktën 17 vende”, sipas OBSH!

Ditët e fundit, varianti është raportuar në disa vende Europiane: Belgjikë, Zvicër, Greqi, Itali.

Modelimi paraprak i OBSH-së bazuar në sekuencat e paraqitura në GISAID tregon se “B.1.617 ka një normë më të lartë rritjeje krahasuar me variantet e tjera që qarkullojnë në Indi, duke sugjeruar nje ngjitje më të madhe”.

OBSH kohët e fundit e klasifikoi këtë variant si “variant interesi” dhe jo “variant shqetësimi”. Sidoqoftë, ky emër do të tregonte se ky variant është më i rrezikshëm (ngjitja më e madhe, më vdekjeprurëse dhe i aftë për t’i shpëtuar imunizimeve të vaksinave).

Ky variant ende ngre pikëpyetje:

“Sjelljet e tjera” gjithashtu mund të jenë në origjinë të ringjalljes së rasteve në Indi, sipas OBSH-së, siç janë: mosrespektimi i kufizimeve shëndetësore dhe tubimet masive.

Organizata më tej thekson se variante të tjera aktualisht në qarkullim janë gjithashtu shumë ngjitëse, por që kombinimi i këtyre dy faktorëve “mund të luajë një rol në ringjalljen e rasteve” në Indi.

India mund të jetë duke kaluar nëpër ato që ne jemi përpjekur të shmangim për një vit me masa, përballë Covid-19. Ndërsa jemi në nje situate “te lehtesuar” ne vetëm mendojmë të dekonfinojmë, të rihapim gjithçka, të lehtësojmë barrën e Covidit në jetët tona., Nderkohe India po përjeton një kataklizëm pa krahasim në botë. Pandemia po arrin një ashpërsi të paparë. Me më shumë se 1.3 miliardë banorë, vendi ka regjistruar një rekord botëror me gati 350,000 njerëz të infektuar në një ditë të vetme.

Lexo edhe:

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version