Skip to content
Home » 9 lëndë ushqyese për një zemër të shëndetshme:

9 lëndë ushqyese për një zemër të shëndetshme:

keshilla shendeti farmaceutika.org

Për të shijuar shëndet të mirë, është thelbësore që të arrihet ekuilibri i duhur midis këtyre lëndëve ushqyese përmes një diete të shëndetshme dhe të larmishme.

Disa lëndë ushqyese thelbësore ju ndihmojnë të arrini moshën 90 vjeçare ndërsa keni një zemër të fortë dhe të shëndetshme. Arritja e kësaj moshe është tashmë një qëllim i mirë në vetvete, por është e rëndësishme, mbi të gjitha, të shkosh atje me shëndet të mirë.

Një nga veprimet më të mira që mund të bëjmë për vehten tonë është të kujdesemi për shëndetin tonë ditë pas dite. Vetëm në këtë mënyrë fjala jetëgjatësi mund të shkojë krah për krah me cilësinë e jetës.

Shëndeti i mire varet nga shumë faktorë. Ushqimi ka rëndësinë e tij dhe na lejon të mbajmë nën kontroll peshën e duhur, nivelin e duhur të kolesterolit, sheqerit dhe presionin e gjakut.

Të ushqehesh mirë për të jetuar më mirë është formula magjike. Prandaj ju ne të Farmaceutika.org ju rekomandojmë që të filloni të mendoni për të qe tani duke përfshirë këto 9 lëndë ushqyese në dietën tuaj që do t’ju ndihmojnë të mbani zemrën tuaj të fortë dhe të shëndetshme.

Ushqime qe bejne mire per shendetin e zemres

1. Omega 3 për një zemër të fortë dhe të shëndetshme

Shpesh flasim për përfitimet e dietës mesdhetare. Ndër ushqimet e ndryshme të përfshira në këtë lloj diete gjejmë vajra natyralë dhe peshk të freskët. Nga këto, merren acide yndyrore të pangopura (acid oleik), thelbësore për zvogëlimin e kolesterolit dhe triglicerideve. Një dietë e bazuar në ushqime që përmbajnë omega-3 ndihmon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

2. Magnezi

Magnezi është një mineral thelbësor në prodhimin e atij lloji të energjisë që nxit relaksimin e muskujve, veçanërisht të zemrës. Ruajtja e nivelit të duhur të magnezit ndihmon në parandalimin e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

Në përgjithësi, gratë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë një mungesë të këtij minerali. Mos hezitoni të pyesni mjekun tuaj nëse duhet të filloni të merrni shtesa ushqimore të magnezit.

3. Koenzima Q10

Koenzima Q10 punon në sinergji me magnezin, selenin, vitaminen C, E dhe zink. Bilanci i duhur i këtyre lëndëve ushqyese do t’ju ndihmojë të qëndroni të shëndetshëm dhe të jetoni në moshën e tretë me një zemër të fortë dhe të shëndetshme.

Eshtë mirë të dimë që koenzima Q10 është një antioksidant i pranishëm në disa ushqime që duhet të konsumohen me moderim, dhe nëse është e mundur, me origjinë biologjike dhe të kontrolluar. Midis këtyre permendim:

  • Mish pule ose gjeldeti.
  • Vezët
  • Sardele.
  • Salmon.

4. Vitamina D

Ne vetëm kemi filluar të njohim përfitimet e jashtëzakonshme të vitaminës D. Zakon i thjeshtë i marrjes së diellit të shkurtër por të rregullt na siguron një mbrojtje të mirë nga një shumëllojshmëri e gjerë e sëmundjeve, shumë prej tyre kanë të bëjnë me shëndetin e zemrës. Këtë lëndë ushqyese mund ta gjesh te vezët, peshqit dhe disa produkte qumështi të pasura me këtë vitaminë.

5. Vitamina C

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që nuk mund të mungojë në dietën tuaj nëse doni të arrini 90 vjec dhe në formë të mirë. Parandalon dëmtimin e qelizave, zvogëlon kolesterolin e keq (LDL) dhe na ndihmon të kemi arterie më të forta dhe më elastike.

Për te marre vitaminë C, fillojeni ditën me një gotë ujë të vakët dhe limon. Gjithashtu shumë të dobishme janë sallatrat, për shembull, spinaq, luleshtrydhe dhe arra ose kube të gjoksit të gjelit të detit me farat e shegës dhe kivit.

6. Probiotikët

Ju mund të habiteni me kete fakt. Epo, shëndeti i zorrëve është shumë i rëndësishëm. Flora jo e shëndetshme e zorrëve çon në një dobësim të sistemit imunitar dhe rrezikun e vuajtjes nga inflamacioni sistemik.

Shëndeti i dobët i zorrëve është baza e thithjes jo të plotë të lëndëve ushqyese dhe për këtë arsye është në gjendje të shkaktojë probleme serioze dhe progresive për zemrën tonë, duke e dobësuar atë dhe përkeqësuar gjendjen e saj shëndetësore.

Allicin eshte nje substance qe gjendet tek hudra

7. Allicin për një zemër të fortë dhe të shëndetshme

Allicina është një substancë që gjendet tek hudhër, së cilës i jep atë aromë karakteristike. Ka një efekt të fuqishëm në shëndetin e zemrës dhe arterieve, sepse zvogëlon inflamacionin e enëve të gjakut dhe përmirëson qarkullimin.

Mos hezitoni të konsumoni më shumë hudhër. Butësisht shtypeni dhe lëreni të pushojë për 5 minuta para se ta shtoni në pjatat tuaja. Në këtë mënyrë, përveç aromatizimit të tyre, ju do të rrisni edhe më shumë efektet e alicinës.

8. Likopeni

Likopeni është një karotenoid që luan një rol thelbësor në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës. Falë likopenit të pranishëm në domate ose karrota, ne ruajmë fleksibilitetin e arterieve dhe përmirësojmë gjendjen e indeve endoteliale, duke na mbrojtur nga arterioskleroza.

9. Vitamina E për një zemër të fortë dhe të shëndetshme

Ju e gjeni vitaminën E në avokado, spinaq dhe bajame. Këto ushqime kanë veti antioksiduese dhe mbrojtëse që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq (LDL) dhe rrisin nivelet e kolesterolit të mirë (HDL).

Mos harroni se prandaj është shumë e rëndësishme të mbani një ekuilibër të saktë midis të gjithë këtyre lëndëve ushqyese. Të kesh një mungesë magnezi ose vitamine C mund të thyejë formulën magjike për shëndetin e zemrës.

Lexo edhe :

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.