Skip to content
Home » Këshilla natyrale nga farmaceutika.org për presionin e ulët të gjakut!

Këshilla natyrale nga farmaceutika.org për presionin e ulët të gjakut!

Një ankesë e zakonshme për shumë njerëz shpesh është një rënie e presionit të gjakut, e njohur klinikisht si hipotension (presion i ulët i gjakut).

Nuk është një çrregullim serioz, por mjaft i shpeshte. Simptomat me të cilat ndodh në përgjithësi janë të shumta, të gjitha lehtë të njohura dhe të kontrollueshme. Në shumicën e rasteve, presioni i ulët i gjakut dallohet nga një vetë-diagnostikim, si dhe nga një vetë-matje, dhe për të patur vlerat e presionit të gjakut në nivelet optimale mund të ndiqni këshillat më poshtë.

Sidoqoftë, te sqarojmë menjëherë se nëse situata nuk ndryshon me masat paraprake që ju paraqesim, zgjidhja më e mirë për të bërë është të konsultoheni me mjekun tuaj.

Si njihet hipotensioni: simptomat:

Siç e kemi thënë, simptomat tipike të presionit të ulët të gjakut dallohen lehtësisht: ato më të shpeshtat janë lodhja e madhe dhe lodhja e shoqëruar me një ndjenjë të përzier. Normalisht kjo përfshin dobësi dhe madje një gjendje të keqe shpirtërore, si dhe shqetësim të shkaktuar nga vështirësia në përqendrim dhe vizion të paqartë.

Në rastet më akute, këto situata gjithashtu rezultojnë në një rritje të rrahjeve të zemrës dhe të frymëmarrjes dhe një tkurrje të diurezës, çrregullime që duhet të adresohen menjëherë me pak relaksim. Në fakt, kur rrahjet e zemrës rriten dhe ritmi i frymëmarrjes gjithashtu rritet, aq sa keni frymë, kjo do të thotë që kufiri është arritur dhe duhet të veproni menjëherë, për të shmangur përkeqësimin e situatës. Ajo që mund të bëni është të shtriheni me shpinë në tokë dhe të ngrini këmbët, duke hequr çdo veshje të ngushtë që mund të ndalojë qarkullimin e duhur të gjakut.

Përtej këtyre rënieve të papritura të presionit që sjellin momente të pakëndshme, diagnoza përcaktohet duke matur presionin. Nuk ka asnjë vlerë referimi që tregon ashpërsinë e hipotensionit, ajo duhet të krahasohet me simptomat. Në çdo rast, ne flasim për presion të ulët të gjakut kur vlera e presionit sistolik është më e ulët se 120 mmHg dhe ajo e presionit diastolik është më e ulët se 80 mmHg.

Si të korrigjoni natyrshëm presionin e ulët të gjakut:

Ushqimi është thelbësor për shëndetin tonë, siç thotë thënia e famshme “Në tryezë nuk plakesh” dhe as nuk sëmuresh. Në fakt, për të luftuar çrregullimet e hipotensionit, ushqimi na vjen në ndihmë, veçanërisht ushqimet e pasura me ujë dhe kripëra minerale, të tilla si frutat dhe perimet me gjethe jeshile, duke përfshirë kunguj të njomë, marule dhe spinaq.

Sa i përket frutave, të cilat mund të merren vetë ose me smoothie ose të centrifugohen, rekomandohet ai jo diuretik, ananasi dhe shalqini duhet të shmangen.

Prandaj, portokall, limon, luleshtrydhe, kivi dhe qershi janë shumë të rekomanduara dhe fruta të thata që duhen ngrënë si një meze e lehtë në mes të mëngjesit dhe / ose pasdites.

Gjithmonë në nivelin e ushqimit, ne theksojmë se aleatët e shëndetit në rast të uljes së presionit janë hekuri, acidi folik dhe vitaminat B12 dhe C, të cilat të gjitha kontribuojnë në forcimin e mbrojtjes imune dhe duke i dhënë më shumë energji trupit, energji që në disa raste mund të vijë edhe nga kafeina, por mbi të gjitha nga xhinseng.

Më shumë vëmendje duhet t’i kushtohet atyre që bëjnë sport dhe stërviten edhe kur është shumë nxehtë: përmes djersës, kaliumi humbet, një mineral themelor për mirëqenien e trupit. Prandaj duhet të rikuperohet dhe në këtë drejtim rekomandohet të merrni shtesa të bazuara me kalium dhe magnez.

 Këshilla për ata që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut:

Së fundmi, ne do të dëshironim të ofronim një listë të këshillave shtesë për ata që shohin një rënie të presionit të tyre të gjakut çdo vit kur temperaturat rriten. Përfitimi i disa rregullave të thjeshta është parandalimi më i mirë.

Qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës duke pirë ujë dhe shmangni qëndrimin gjatë në diell gjatë ditëve më të nxehta.

Shmangni ngrënien e vakteve të mëdha dhe gjithashtu shmangni konsumimin e pijeve alkoolike; preferohen më shumë vakte dhe mesvakte të lehta gjatë ditës, për sa kohë që ato janë të lehta.

Uluni sa më shpesh të jetë e mundur për të shmangur qëndrimin në këmbë për një kohë të gjatë, e cila mund të rrisë lodhjen dhe gjithashtu të nxisë marrjen e mendve.

Lëviz ngadalë, ndryshimet e menjëhershme dhe të shpejta janë një nga faktorët kryesorë që çojnë në vizion të paqartë dhe marramendje. Prandaj është e qartë se përpjekjet e tepruara gjithashtu duhet të shmangen dhe pushimi duhet të favorizohet.

Hani diçka të kripur dhe jo të ëmbël në rast dobësie; shumë shpesh rekomandohet një thes sheqeri kur keni perceptimin e humbjes së vetëdijes, por nuk do të thotë domosdoshmërisht se mund të jetë i dobishëm!

Në fakt, mund të bëjë mirë nëse ka një rënie glicemie, e cila është një shkak i rënies së presionit, por jo i vetmi. Ajo që rekomandohet të hani kur keni një rënie të madhe të presionit të gjakut është një grisini e kripur, nje fete buke te thekur me djath ose thjesht pini ujë.
error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.