Skip to content
Home » Testi i shtatzënisë: si dhe kur ta bëjmë atë?

Testi i shtatzënisë: si dhe kur ta bëjmë atë?

testi shtatezania bebi nena

Cilin të zgjedhim, kur ta bëjmë, si ta bëjmë, sa kushton, sa e besueshme është?

Të gjithë ju duhet ta dini kur dyshoni se jeni shtatzënë, është koha për të bërë një test shtatzënie

A ndiheni sikur jeni shtatzënë? Për të qenë të sigurt, thjesht shkoni në farmaci për të blerë një test shtatzënie.

Përparësia e këtij lloji të testi të blerë në Farmaci krahasuar me analizën e gjakut është e dukshme: Ju mund ta bëni atë në mënyrë të qetë në shtëpi dhe për disa minuta do të hiqni të gjitha dyshimet.

Nëse është e mundur, është më mirë të bëni testin me urinën e parë të mëngjesit.

Si funksionon testi i shtatzënisë?

Të gjitha testet e shtatzënisë funksionojnë në të njëjtin parim: ato përcaktojnë nëse beta-hCG, një pjesë e gonadotropinës korionike, i ashtuquajturi hormon i shtatzënisë, është i pranishëm në gjak ose urinë. Eshtë një hormon që prodhohet nga skica e parë e placentës tashmë duke filluar nga implantimi në mitër të embrionit, i cili ndodh afërsisht 6-7 ditë pas fekondimit dhe është shumë i rëndësishëm për progresin e qetë të javëve të para të shtatzënisë.

Sapo fillon prodhimi i tij, hormoni së pari kalon në gjak – ku mund të zbulohet që 7-10 ditë pas konceptimit – dhe pas disa ditësh hidhet në urinë. Shkopinjtë klasik të testit të shtatzënisë që bëni vetë, të disponueshëm në farmaci, zbulojnë praninë e beta-hCG në urinë zakonisht nga dita e parë e menstruacioneve të vonuara (12-14 ditë pas fekondimit), ose në disa raste edhe nga dy – katër ditë më parë.

Testimi për beta-hCG në gjak zakonisht bëhet në laboratorë , testimi (kërkohet një mostër gjaku), por kohët e fundit është hedhur në treg një test i bërë vetë, që duhet të bëhet në shtëpi. Analiza e një pikeze të vogël e gjakut të marrë nga një gisht.

Si të bëni një test të shtatzënisë në urinë.

Funksionimi i testeve të shtatzënisë në urinë është shumë i thjeshtë: Thjesht vendosni shiritin e duhur nën rrjedhën e urinës për disa sekonda, ose zhyteni atë në urinën e mbledhur në një enë të pastër dhe rezultati do të arrijë pas disa minutash. Leximi i rezultateve është shumë i thjeshtë: Ambalazhi i paketës që shoqëron kitin e testit te shtatezanise shpjegon qartë se si ta bëni.

Në testet tradicionale ekziston një dritare me një vijë të vetme: në rastin e shtatzënisë linjat bëhen dy, ndërsa nëse nuk jeni shtatzënë mbetet vetëm një vijë. Në testet dixhitale, shkrimet mund të shfaqen në vend të rreshtave.

 Nëse rreshti i dytë i provës është zbehur?

Ndonjëherë mund të ndodhë që vija e dytë e një testi shtatzënie në urinë të jetë më e zbehur se tjetra, jo shumë e dukshme ose vijëzim i lehtë. Në këtë rast rezultati duhet të interpretohet ende si pozitiv, por për sigurinë, testi mund të përsëritet disa ditë më vonë. Në atë pikë, linja e dytë duhet gjithashtu të jetë më e theksuar. Përndryshe, nëse vërtet dëshironi një përgjigje brenda ditës, mund të kryeni një test gjaku në një laborator analize, me matjen e sasisë së Beta-hCG.

Kur duhet të bëni një test shtatzënie?

Testi duhet të bëhet kur cikli menstrual është vonë në krahasim me orarin e tij kanonik, ose keni simptomat  të tilla si:

  • ndiheni të lodhura tepër gjatë ditës; duke rënë në gjumë në mbrëmje pas darke;
  • ndjenja si të përziera ose të pakëndshme me disa erëra dhe shije;
  • përjetoni tension të tepruar në gjoks ose dhimbje të ngjashme me menstruacionet.

Testet e bëra vetë në farmaci janë të mira, por këshilla ime si Farmaciste është gjithmonë të presësh të paktën ditën e parë të vonesës së menstruacione, për të shmangur zhgënjimet dhe ankthet e ekzagjeruara. Mos harroni se për projektin e shtatzënisë rendi i paralajmëruar duhet të jetë gjithmonë pa stres.

Megjithëse edhe nëse ato që aktualisht janë në treg janë të vlefshme dhe të ndjeshme dhe rreziku i pozitivitetit të rremë (p.sh. testi thotë se gruaja është shtatzënë por nuk është e vërtetë) dhe negative të rreme (dmth. Gruaja është shtatzënë por testi thotë jo) është shumë e rrallë, është gjithmonë mirë të bësh gjërat siç duhet .

Kjo nëse nuk ka ndonjë arsye të vlefshme për të bërë testin në mes të pasdites ose në mes të natës: “Për shembull një shqetësim i bezdisshëm që ju alarmon. Atëherë është në rregull në çdo kohë, dhe nëse testi është negativ ju mund të përsërisni të nesërmen në mëngjes “.

Testet e hershme të shtatzënisë

Disa teste janë në gjendje të zbulojnë sasi minimale të hormonit hCG dhe prandaj mund të përdoren gjithashtu 2-4 ditë më herët se dita e pritur për mbërritjen e menstruacioneve, rreth 12 ditë pas marrëdhënies seksuale që konsiderohet e rrezikuar. Sidoqoftë, shumë ekspertë besojnë se ata që tregohen nga dita e parë e vonesës në ciklin menstrual janë më të besueshëm.

Ekzistojnë gjithashtu teste që pretendojnë të identifikojnë një shtatzëni deri në një javë para asaj që duhet të jetë data e menstruacioneve të reja (për sa kohë që keni cikle të rregullta 28-ditore): ato janë gjithmonë teste qe behen ne shtepi, por që duhen kryer në gjak . Me një lloj kunji bëhet një shpim i vogël në majë të gishtit dhe shtrydhet pak për të lëshuar një pikë gjaku. Në këtë pikë, shkopi i provës i afrohet pikës së gjakut, për ta ngarkuar atë në një kanal të veçantë i cili duhet të jetë plotësisht i mbushur. Ju vendosni provën në dysheme, prisni 10 minuta dhe kaq: nëse shfaqet vetëm një rresht, kjo do të thotë që nuk jeni shtatzënë, nëse shfaqen dy rreshta jeni.

Testi pozitiv i shtatzënisë

Testi i shtatzënisë është pozitiv: Urime, ju jeni shtatzënë! “Gjëja e parë që duhet të bëni në këtë pikë, nëse nuk po e bëni tashmë, është të siguroheni se po merrni një tabletë të acidit folik në ditë”,

Gjithashtu, jini të kujdesshëm që të lani mirë frutat dhe perimet dhe të shmangni mishrat e pjekur të papërpunuar dhe mishin e papjekur: ju mund të jeni të ndjeshëm ndaj toksoplazmozës. Më në fund, natyrisht, është koha të njoftoni gjinekologun tuaj të besuar dhe të rregulloni vizitën e parë gjatë shtatzënisë.

Testi negativ i shtatzënisë

Ka dy arsye pse mund të keni marrë një rezultat negativ të testit: sepse nuk jeni në të vërtetë shtatzënë ose sepse e keni bërë atë shumë herët dhe testi nuk ishte në gjendje të zbulonte nivele shumë të ulëta të hormonit hCG. Nëse ende keni dyshim se mund të jeni shtatzënë, mund ta përsërisni provën disa ditë më vonë: edhe një javë ose dy më vonë, nëse keni cikle menstruale shumë të çrregullta. Nëse testi vazhdon të jetë negativ dhe periudha juaj thjesht nuk vjen, kontaktoni gjinekologun tuaj.

Testet e shtatzënisë , sa të besueshme janë ato?

Testet e shtatzënisë në shtëpi kanë një besueshmëri prej rreth 98-99%, kështu që në shumicën dërrmuese të rasteve ato japin një rezultat të caktuar dhe të besueshëm. Sidoqoftë që të ndodhë kjo, ato duhet të bëhen në mënyrë korrekte dhe me kujdes duke ndjekur udhëzimet e prodhuesit.

Fals pozitive!

Mund të ndodhë – shumë rrallë – që testi të thotë që jeni shtatzënë edhe nëse nuk është e vërtetë. Kjo mund të ndodhë për shkak të ndërhyrjes së disa ilaçeve (veçanërisht ilaçeve të fertilitetit që përmbajnë hCG) ose në prani të kancerit të vezoreve.

Fals Negativë!

Gjithmonë të rralla, por pak më të shpeshta, janë të ashtuquajturat fals negative : në këtë rast testi jep një rezultat negativ, por në të vërtetë shtatzënia është aty. Një rezultat i rremë negativ mund të ndodhë nëse testi është kryer shumë herët, kur nivelet e hCG në urinë ishin akoma shumë të ulëta për tu zbuluar. Ose nëse testi është lexuar shumë shpejt ose, përsëri, nëse është kryer në urinë tepër të holluar. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të ndiqni me kujdes udhëzimet e prodhuesit, të cilat gjithashtu tregojnë se sa gjatë duhet pritur para se të lexoni rezultatin, dhe të shmangni pirjen e tepërt para se të bëni provën.

Siç është përmendur tashmë, nëse testi është negativ, por ende dyshoni se jeni shtatzënë dhe periodat tuaja akoma nuk vijnë, gjëja më e mirë për të bërë është ta përsërisni atë pas disa ditësh (më mirë një javë apo edhe dy), për të qenë të sigurt , nëse periodat tuaja janë të parregullta).

Per cdo paqartesi ne leximin e cdo lloj testi shtatezanie konsultohuni me mjekun ose farmacistin tuaj te besuar.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.