Skip to content
Home » Miku i dermatitit është dielli: dr. Jorida Memini

Miku i dermatitit është dielli: dr. Jorida Memini

Dr. Jorida Memini, Mjeke Dermatologe

Për shumicën e njerëzve që vuajnë nga dermatiti atopik, vera ofron një pushim të këndshëm nga problemi i irritimeve të bezdisshme të lëkurës.

Për disa,nxehtësia, alergenët e jashtëm, djersitja e tepërt dhe ekspozimi i zgjatur ndaj rrezeve të diellit mund të shkaktojnë sulme kruajtjeje, skuqje dhe simptoma të tjera.

Kjo gjëndje mund t’i bëjë të pakëndshme edhe momentet që duam, si p.sh. të shkojmë në plazh në pishinë, apo të luajmë sporte në natyrë.

Megjithëse është treguar se ky lloj aktiviteti reduktues i stresit kufizon shfaqjen e dermatitit, nuk duhet të harrojmë kurrë të mbrohemi në mënyrë adekuate dhe të marrim gjithmonë masat e duhura.

Në fakt, dielli është mik i lëkurës. Por, duhet të aplikoni gjithmonë një krem me mbrojtje të lartë, veçanërisht nëse keni probleme me lëkurën.

Në rastin e dermatitit atopik, për shembull, ekspozimi i pambrojtur mund të lërë rezultate inflamatore në lëkurë.

Pra, përveç dermatitit (ose problemeve të tjera si puçrrat), rrezikoni të përballeni me pigmentimin post-inflamator. Pra, mos hiqni dore kurrë nga pushimet, një ditë në plazh apo në pishinë, por gjithmonë mbroni veten me fotombrojtje të përshtatshme për fototipine lëkurës tuaj.

Si të zgjidhni kremin e duhur?

Siç sugjeroj gjithmonë, mendimi i dermatologut është thelbësor, qoftë edhe vetëm për t’ju ndihmuar të identifikoni fototipin tuaj të lëkurës. Më pas janë disa karakteristika të produkteve që duhet t’i kushtoni vëmendje, të cilat mund t’i gjeni shumë mirë në mënyrë të pavarur kur zgjidhni kremin mbrojtës.

I pari është SPF (Filtri mbrojtës) i cili ka të bëjë me mbrojtjen ndaj rrezeve UVB, por mbi të gjitha ndaj rrezeve UVA, zakonisht i identifikuar me një akronim të quajtur PPD.

Ky parametër në veçanti është një faktor themelor: ndërsa rrezet UVB veprojnë në shtresën më sipërfaqësore të lëkurës, duke shkaktuar djegie nga dielli ose djegie, rrezet UVA godasin më thellë dhe mund të shkaktojnë probleme të tilla si njolla, rrudha.

Një krem ​​i mirë kundër diellit duhet të përmbajë edhe lëndë ushqyese për lëkurën, si vitamina C dhe vitamina E, të cilat janë antioksidantë natyralë. Në disa produkte ka edhe resorcinol, një substancë që ndihmon në eliminimin e njollave nga dielli.

Hidratim, hidratim, hidratim!

Në përgjithësi, në verë është e rëndësishme që të gjithë të kujdesen për hidratimin e lëkurës, por për ata që vuajnë nga dermatiti është edhe më e rëndësishme.

Në fakt, të kesh lëkurë të thatë mund të kontribuojë në ndezjen e dermatitit atopik.

Prandaj, një ide e mirë mund të jetë aplikimi i një hidratuesi cdo ditë që ju ndihmon të rivendosni pengesën natyrore mbrojtëse dhe hidratimin e lëkurës. Në këtë rast këshilla ime është edhe një spray me ujë termal i cili hidraton lëkurën, duke reduktuar ndjeshëm ndjesinë e kruajtjes gjatë ditës.

Një tjetër aspekt vendimtar për ata që vuajnë nga dermatiti është larja e lëkurës, e cila nuk duhet të “stresohet” me dushe shumë të shpeshta dhe përdorimin e sapunëve agresivë.

Në vënd të kësaj, ju duhet të përorni detergjentë delikate, të formuluar posaçërisht për lëkurë të ndjeshme të prirur ndaj acarimit, me veti zbutëse dhe hidratuese.

Këshilla tjetër imja si mjeke dermatologe por jo e fundit sepse do të lexohemi në artikuj të tjerë dhe në faqen time në instagram ( këtu )është që pasi dilni nga deti sidomos nëse keni probleme me dermatitin është të shpërlaheni me ujë të bollshëm dhe procesin e hidratimit dhe mbrojtjes ta bëni nga fillimi pas cdo larjeje, kështu lëkura do tju falenderojë edhe pas pushimeve.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.