Skip to content
Home » Kujdesi per lekuren kur nuk bejme gjume te mire: Keshilla te vlefshme:

Kujdesi per lekuren kur nuk bejme gjume te mire: Keshilla te vlefshme:

Mungesa e gjumit është një faktor që ndikon shumë në pamjen dhe shëndetin e lëkurës sonë. Disa xheste të thjeshta ditore që përdoren për t’u kujdesur për të çdo ditë.

Gjumi i bukurise? Cfare eshte?

Eshtë një e vërtetë shkencore e konfirmuar nga shumë studime. Një studim i botuar disa vjet më parë konfirmoi se fjetja 8 orë në natë e bën lëkurën e fytyrës më të ndritshme dhe më te relaksuar. Nga ana tjetër, një studim tjetër konfirmoi se mungesa e gjumit përshpejton plakjen e lëkurës dhe shkakton një rikuperim më të ngadaltë të lëkurës përballë faktorëve të stresit.

Kam kuptuar që lëkura ime rrezikon plakjen e parakohshme dhe gjithmonë duke qenë shumë e stresuar pasi, për më shumë se 1 vit e gjysem, nuk e di më se çfarë do të thotë të flesh 8 orë pa ndërprerje, mos u zgjo të paktën 4 herë në natë (për fëmijën) dhe te filloj ditën të pushuar!

E di që nuk jam vetëm dhe ngushëllohem paksa…

Për të shmangur plakjen kaq të shpejtë të lëkurës, ne nënat pa gjumë nuk duhet të nënvlerësojmë kujdesin e përditshëm të lëkurës. Xheste të thjeshta që nëse përsëriten çdo ditë mund të ndihmojnë lëkurën tonë pa gjumë.

Kujdesi per lekuren fillon nga pastrimi i mire.

4 pika kryesore:

Kujdesi për lëkurën duhet të fillojë në mëngjes sapo të zgjoheni, pastaj në mbreme, me pastrimin e fytyrës.

Pastrimi/Larja ne mengjes:

Pastroni fytyrën tuaj me një pastrues të butë për të eleminuar sebumin brenda natës. Lëkura e atyre që nuk flenë është veçanërisht e ndjeshme dhe duhet të trajtohet me produkte shumë delikate.

Vetëm larja e fytyrës nuk mjafton. Pasi ta keni pastruar me detergjent duhet ta përfundoni pastrimin me një tonik per te mbyllur poret e hapura.

Toniku:

Vendosja e një toneri të mirë pas pastrimit të fytyrës është thelbësore dhe fatkeqësisht ky hap shpesh nënvlerësohet. Për një kohë të shkurtër, nga përtacia ose thjesht sepse nuk jeni mësuar ta përdorni. Duhet të përfshihet në rutinën ditore të kujdesit për lëkurën. Toniku ndihmon në pastrimin e plotë duke eleminuar papastërtitë e mbetura nga uji gëlqeror  dhe ekuilibron pH e lëkurës.

Gjithashtu për tonikun është mirë të zgjidhni gjithmonë një tonik delikat sepse vepron në një lëkurë që ka shumë pak orë gjumë.

Hapi i fundit është kremi hidratues. Të gjithë e përdorim por jo gjithmonë zgjedhim atë të duhur bazuar në nevojat e lëkurës sonë.

Hidratimi:

Me disa orë gjumë, lekura vuan shumë, në fakt shpesh zgjoheni dhe ndjeni se lëkura është e thate dhe plot rrudha. Hidratimi është thelbësor për të shtyrë shfaqjen e rrudhave të frikshme. Një krem ​​hidratues për ditën e mirë zgjidhet bazuar në llojin tuaj të lëkurës.

Më të rekomanduarit janë zakonisht ata me vitamina A, C, E dhe disa pika të acidit hialuronik, të cilat mund të shtohen në krem nepermjet ndonje serumi.

Ne pa gjume përfundojmë te kemi kontur shumë të erret të syve. Një nga pjesët më delikate të fytyrës ndonjëherë, e para që i zbulon botës mungesën totale të gjumit!

Një hap thelbësor në kujdesin e përditshëm të lëkurës, me të vërtetë thelbësor eshte konturi poshte syve,  ështe mirë të zgjidhni një krem ​​të lehtë, ushqyes dhe hidratues në të njëjtën kohë.

Përveç kremit të syve për përdorim të përditshëm, mund të mbështeteni në maskat hidratuese të syve dy ose tre herë në javë nëse keni kohë. Ata menjëherë japin një ndjenjë të këndshme të shfryrjes se qeskave poshte syve. Kane efekt hidratues, reduktojne linjat e holla te mimikes dhe rivitalizojne lekuren poshte syve.

Këto 4 hapa të thjeshta do t’ju ndihmojnë të keni një lëkurë më të bukur, të hidratuar dhe te bukur për ditën, pavarësisht disa orëve të gjumit, por nuk duhet të harroni të përkëdhelni lëkurën e fytyrës edhe në mbrëmje para se të flini. .

Eshtë thelbësore qe në mbrëmje duhet të përsërisni ritualet e mëngjesit duke ndryshuar produktet. Pastroni, vendosni toner dhe vendosni një krem ​​shumë më hidratues dhe specifik per natën.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.