Skip to content
Home » Disa rituale bukurie nga mosha 20 deri në 60 vjec!

Disa rituale bukurie nga mosha 20 deri në 60 vjec!

Në secilën grupmoshë, lëkura juaj ka nevoja per perkujdesje specifike. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni ritualet e bukurisë dhe të identifikoni trajtimin e duhur për ju. Thjesht duhet të kujdeseni që të vëzhgoni veten dhe të mbështeteni tek një ekspert për të gjetur produktet më të përshtatshme.

Pastrimi, heqja e make-up-it, masazhimi i fytyrës me krem, goditja e lehtë e lëkurës ne konturin e syve, aplikimi i një maske dhe pastrimi janë të gjitha gjeste të vogla që bëhen pjesë e rutinës së çdo gruaje. Ato janë rituale të vërteta bukurie, të cilat përfaqësojnë momente të kujdesit dhe dashurisë për vehten tonë: Një hapësirë ​​e vogël për relaksim dhe një përkëdhelje e domosdoshme ditore për të kapërcyer stresin dhe për të rifituar harmoninë.

Në faza të ndryshme të jetës, lëkura gjithashtu përballet me sfida dhe zhvillon nevoja specifike që duhet të dëgjohen, respektohen dhe pranohen.

Në moshën 20 vjeç:

Në moshën 20 vjeç, lëkura është e pasur me kolagjen dhe elastinë, por çekuilibrimi hormonal nga adoleshenca shpesh mbetet, duke çuar në papërsosmëri. Në këtë grupmoshë, lëkura është me shkëlqim, me pika të zeza dhe e stresuar nga pastrimi tepër agresiv.

Ndërsa është e përshtatshme të filloni parandalimin e plakjes tashmë, nga ana tjetër është mirë të vendosni një rutinë të butë bukurie, e cila alternohet midis xheleve delikate ose locioneve, maskave dhe kremrave absorbues të sebumit me një strukturë të lëngshme që ndihmojnë në rafinimin dhe ekuilibrimin e lëkurës

Filloni tani për t’i dhënë kohë pastrimit të fytyrës tuaj, pa lënë pas dore asnjëherë heqjen e papastertive. Nëse jeni me nxitim ose jeni vonë, mund të zgjidhni pecetat pastruese të make-up, mundësisht të bazuara në ujë micelar që pastron lëkurën në një mënyrë të butë pa ndryshuar shtresen hidrolipidike.

A e dini se ekzistojnë linja të kremrave kozmetikë me formula anti-ndotëse për të mbrojtur fytyrën nga dëmtimi i smogut? Nëse jetoni në qytete me shume smog ose kaloni shumë kohë në kontakt me te, parandaloni të gjitha dëmet që sjell kjo duke vendosur rituale bukurie që përfshijnë të ashtuquajturat produkte “anti-ndotje”.

Perkujdesje per lekuren.

Nga 30-40 vjec:

Në këtë fazë, prodhimi i sebumit zvogëlohet por kolagjeni dhe qarkullimi i qelizave gjithashtu zvogëlohen. Eshtë koha e duhur për të përfshirë një antioksidant në rutinën tuaj ditore të hidratimit, madje edhe bazuar në substanca natyrore siç janë acidet e rrushit, çaji jeshil ose vitamina C. Parandalimi i dëmtimit të diellit në këtë fazë duhet të konsolidohet me përdorimin e kremrave me faktorin spf 50 kundër diellit gjatë gjithë kohës. Filloni dhe mbaroni ditën tuaj me një mus pastrues. Një ose dy herë në javë, vendosni një maskë duke alternuar atë të bazuar në acidin hialuronik me një zbutës për të nxitur shkëlqimin e fytyrës.

Nëse lëkura juaj është e thatë, së pari mund të aplikoni serumin dhe pastaj kremin hidratues të zakonshëm.

Një ide më shumë: bëni gjimnastikë të fytyrës dhe një masazh të këndshëm me një furçë pastruese të fytyrës, mikroqarkullimi i lëkurës do të përmirësohet dhe rrjedhimisht edhe pamja e lëkurës suaj.

Perkujdesja per lekuren ne 50 vjec.

Nga 40-50 vjec!

Rrudhat e para mund të theksohen dhe lëkura humbet elasticitetin. Por mos u frikësoni, ka mjete shëruese për ta shmangur ose vonuar këtë proces sa më shumë që të jetë e mundur, por për sa kohë që jeni konstante ne perkujdesje. Maskat javore duhet te bëhen themelore, përqendrimi i lartë i përbërësve aktivë brenda tyre krijon një sinergji të jashtëzakonshme me trajtimin e zakonshëm. Ju mund të aplikoni një maskë të bazuar në retinol (e ashtuquajtura provitamina A) e cila stimulon fuqishem rinovimin e qelizave dhe zbutjen e rrudhave. Nëse lodhja mbizotëron dhe keni një mbrëmje të veçantë, mund të përdorni maska ​​me efekt mbushës (filler), rezultati i “fytyrës së pushuar” është i garantuar!

Kontura e syve është një tjetër element i pashmangshëm në ritualet e bukurisë femërore, për t’u aplikuar butësisht në mëngjes dhe në mbrëmje. Ju mund të zgjidhni një me baze acidi hialuronik për një efekt plumping dhe hidratues. Aplikojeni atë me lëvizje të lehta që shkojnë nga sulkusi lacrimal jashtë.

Një truk i zgjuar: Mbani konturin e syve në frigorifer dhe gjithashtu do të kombinoni një efekt anti-ënjtje ose kunder qeskave poshte syve!

Eshtë e mundur që njolla të errëta në lëkurë, të njohura si hiperpigmentim, të jenë shfaqur ose po shfaqen. Fillimi i një trajtimi menjëherë lejon rezultate më të mira. Përdorni produkte që parandalojnë rishfaqjen e tyre, ato gjithashtu kanë avantazhin e një veprimi ndriçues dhe zbutës. Mos harroni se mbrojtja UV është thelbësore për të parandaluar shfaqjen e njollave përsëri.

Nga 50-60 vjec!

Në këtë dekadë, shumica e grave përballen me menopauzën, kjo nënkupton një rënie të hormoneve të estrogjenit e cila gjithashtu reflektohet në lëkurë. Në 5 vitet e para pas menopauzës, kolagjeni zvogëlohet me 30% dhe kjo shkakton lëkurë të thatë dhe ulje të elasticitetit. Për këtë arsye, ovali i fytyrës është më pak i përcaktuar dhe kompakt.

Çfarë të bëjmë? Drita jeshile jane për serumet, kremra rindezës se ndricimit te fytyres dhe trajtime rimodeluese të konturimit të fytyrës. Shenjat e plakjes mund të kundërveprohen në mënyrë efektive me teknologjitë moderne që janë në gjendje të përçojnë përbërës aktivë shumë të çmuar si acidi hialuronik, koenzima Q10 dhe vitaminat A dhe E.

Një ide më shumë: Kushtojini vëmendje qafës, një nga zonat më të neglizhuara dhe që është e prekshme nga sulmet e kohës. Vendosni një krem ​​specifik për dekoltenë në mëngjes dhe në mbrëmje me një masazh ngjitës nga qafa në mjekër.

Mbi 60 vjec!

Hidratohuni ! Ky duhet të jetë slogani për ritualet e bukurisë së viteve 60. Po, është e vërtetë, në këtë fazë rrudhat bëhen më të theksuara dhe lëkura mund të humbasë qëndrueshmërinë e mëtejshme. Për fat të mirë, këto aspekte ende mund të veprohen, duke forcuar sa më shumë lëkurën dhe duke e hidratuar atë me intensitet më të madh.

Në këtë fazë, hidratimi është i vështirë për t’u ruajtur, në fakt ndjesia e ngushtësisë së lëkurës shpesh mbetet edhe pas aplikimit të kremit hidratues normal. Këshillat e farmacistes Silvana së Farmaceutika.org në këto raste bazohen në produkte me fuqi ushqyese, të afta për të vepruar më thellë. Kremrat me bazë acide yndyrore thelbësore (omega 3 dhe 6), gjalpë shea, ceramide dhe lipide lamelare. Në vend të serumit mund të përdorni një vaj para kremit të ditës.

Një hile te zgjuar? Përzieni disa pika vaj ushqyes me bazën tuaj dhe efekti hidratues do të rritet!

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.