Skip to content
Home » Këmba e atletit, mykoza e këmbës.

Këmba e atletit, mykoza e këmbës.

Këmba e atletit është një dermatit ngjitës i shkaktuar nga myku (kërpudhat) dhe mund të prekë këdo që shkon në palestra, pishina, sauna, dushe të përbashkëta, dhoma zhveshjeje ose përdor këpucë shumë të ngushta për shumë orë të ditës pa lejuar që këmba të ajroset.

Janë 3 pjesë të këmbës të prekura nga mykoza:

 1. midis një gishti dhe tjetrit (midis gishtit të tretë dhe të 4-të ose midis gishtit të 4-të dhe të 5-të);
 2. shputa e këmbës;
 3. thonjtë.

A është e mundur të parandaloni zhvillimin e mykozës së këmbës?

Sigurisht!

 • përdorni detergjentë delikate,
 • thani këmbët tërësisht pasi t’i lani dhe nëse lëkura është e irrituar,
 • shmangni përdorimin e limave për të lëmuar këmbët;
 • bëni banjo këmbësh me kripëra me veprim pastrues dhe aromatizues. Bikarbonati i natriumit që kemi zakonisht në shtëpi është gjithashtu shumë i mirë, ose banjot e këmbëve me vajra esencial, me një veprim antifungal dhe antibakterial;
 • kontrolloni këmbët në hapësirat midis gishtërinjve.
 • Kontrolloni për ndonjë ndryshim në ngjyrën e lëkurës dhe thonjve;
 • mbajini këmbët tuaja të pastra dhe të thata gjatë gjithë kohës. Nëse vuani nga djersitja e tepërt, përdorni deodorantë specifikë për këmbët qe gjënden në cdo farmaci;
 • përdorni këpucë me sholla perspirante dhe jo gome;
 • lani shpesh këpucët e përdorura gjatë sportit që ushtroni ;
 • përdorni pantofla në vende publike;
 • përdorni çorape pambuku dhe jo sintetike.

Shkaqet e krijimit të këtyre infeksioneve janë të ndryshme, prandaj duhet të shmangim:

 1. Krruani zonat e prekura. Gërvishtja mund të rrisë rrezikun e ngjitjes dhe do të ketë një vonesë në shërim;
 2. përdorimi i çorapeve dhe këpucëve të lagura dhe që nuk ajrosen;
 3. ndërroni këpucët ose lajini shpesh atletet në lavatrice;
 4. ecni zbathur në ambiente të përbashkëta (dushe, dhoma zhveshjeje);
 5. përdorimi i këpucëve shumë të ngushta të cilat shkaktojnë qarkullim të dobët të gjakut në këmbë. Kjo çon në një furnizim të reduktuar të indeve me oksigjen dhe lëndë ushqyese dhe për këtë arsye lëkura do të jetë më e prirur ndaj infeksioneve.

Këto këshilla vlejnë edhe kur tashmë keni qenë në kontakt me mykun (kërpudhat), në këtë rast do t’ju duhet të përdorni barna antimykotike për përdorim lokal si në krem ​​ose pluhur dhe madje edhe këpucët duhet të trajtohen me pluhur (puder) ose spray antimykotik të cilat i gjeni në farmaci.

Nëse pas disa javësh nuk shihni ndonjë përmirësim, duhet të konsultoheni me mjekun dermatolog. Për çdo pyetje në lidhje me mykozën e këmbës, ju lutemi na kontaktoni, privatisht në rrjetet tona sociale @farmaceutika.al ose në adresën e emailit info@farmaceutika.org. Ne do të jemi të lumtur t’ju ndihmojmë.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version