Skip to content
Home » 4 gjëra që duhet të dini për pickimet e mushkonjave:

4 gjëra që duhet të dini për pickimet e mushkonjave:

Vera është një stinë e bukur: Nxehtësia, pushimet, dëshira për tu argëtuar. Por, ekziston një element që në një moment të caktuar prish lumturinë. Dhe që infekton të gjithë në këtë kohë të vitit. Një insekt i vogël, megjithatë, i aftë të shkaktojë bezdi të madhe.

Unë padyshim po flas për mushkonjat, të cilat papritmas rishfaqen në stinën e verës dhe kthehen në një makth të vërtetë për shumicën e popullatës. Padyshim që ne nuk kemi asgjë kundër këtyre insekteve të vogla, por pickimet e tyre mund të jenë të bezdisshme.

Ne të Farmaceutika.org do tju shpjegojmë se çfarë të bëni dhe çfarë të mos bëni!

Pse pickimet e mushkonjave kruhen?

Mushkonjat ju pickojnë për të marrë disa pika gjak nga të cilat mund të nxjerrin proteina dhe lëndë ushqyese. Ky operacion kryhet vetëm nga mostrat femra, sepse ato duhet të sjellin ushqim tek vezët që kanë hedhur.

Pickmet nga mushkonja

Për ta bërë këtë, ata qëndrojnë në lëkurë dhe, falë proboskisit të vogël me skaj të dhëmbëzuar, shpojnë epidermën duke arritur kapilarin e parë të disponueshëm. Në thithjen e gjakut ata lëshojnë në pështymë, enzimat e të cilit kanë dy funksione: të anestezojnë zonën e prekur, në mënyrë që të mos vini re praninë e tyre ose të ndjeni dhimbje; dhe mbajtja e gjakut të hollë për të parandaluar formimin e mpiksjes së trombociteve.

Natyrisht, trupi ynë nuk qëndron dhe shikon: pasi të jetë identifikuar pika e saktë e ndërhyrjes, ai aktivizon mbrojtjen e tij duke lëshuar histaminën, një substancë që përqendrohet në zonën e shpimit dhe që rezulton në zgjerimin e enëve te gjakut.

Lëshimi i histaminës në zonën e kafshimit ka si pasojë efektet anësore që në fakt janë simptomat klasike të pickimit të mushkonjës: skuqje, ënjtje dhe kruajtje të menjëhershme.

Pra, nuk është pickimi i mushkonjave ai që shkakton drejtpërdrejt efektin pickues në lëkurë, por trupi ynë i cili i përgjigjet një kërcënimi të jashtëm.

Çfarë tërheq mushkonjat tek ne?

Dikush ndoshta ju thote se për të mbajtur mushkonjat larg, thjesht fikni të gjitha dritat në shtëpi gjatë natës para se të flini. Eshtë një mit i rremë: tërheqja e mushkonjave është nxehtësia e trupit tonë dhe disa substanca të pranishme në gjak ose që dalim nga djersa.

Përqendrimi i kolesterolit në gjak mund ta bëjë gjakun tonë pak a shumë të shijshëm, ashtu si prania ose mungesa e sasive të caktuara të substancave në djersën tonë që mund të veprojnë si ilaçe kundër mushkonjave.

Pirja e birrës ne darke, për shembull, rrit shanset për të qenë ne qender te mushkonjave, për shkak të etanolit dhe acetonit, substanca që përfundojnë në djersë dhe që përfaqësojnë një lloj tërheqjeje për insektet.

Çfarë duhet të bëj për të parandaluar pickimin e mushkonjave?

Me siguri metoda më efektive për të shmangur pickimin e mushkonjave është spërkatja e lëkurës me një spray specifik që mund të gjeni në farmaci.

Një alternativë e vlefshme janë produktet kundër mushkonjave: spërkatje dhome, spirale qe digjen, qirinj etj. Ato nuk janë produkte natyrale, por sigurisht që e bëjnë punën e tyre në mënyrë shumë efektive.

Përveç instalimit të rrjetave të mushkonjave në dritaret e shtëpisë, një nga masat më të rëndësishme nëse doni të kufizoni përhapjen e mushkonjave në mjedisin ku jetojmë, është sigurisht që të eliminoni të gjitha rrjedhjet e mundshme të ujit. Kjo është ajo ku mushkonjat femra i vendosin vezët e tyre – prandaj sigurohuni që të mbani pjatat dhe gotat larg dyerve dhe dritareve.

Çfarë të bëj nëse pickohem?

Pickimet e mushkonjave shkaktojnë ënjtje në zonën e prekur: aplikoni pak akull,te mbështjellë me një leckë pambuku, është ilaçi i parë i shkëlqyer për të lehtësuar shqetësimet. I ftohti do të ndihmojë në shtrëngimin e enëve të gjakut, duke bllokuar përhapjen e toksinave të lëshuara nga mushkonja: është e rëndësishme të mos aplikoni akull direkt në lëkurë, për të shmangur djegiet.

Një ilaç tjetër efektiv për kafshimet e mushkonjave është qepa. Fërkoni gjysmë qepë në zonën e pickimit: era nuk do të jetë e këndshme, por vetitë qetësuese të kësaj perimeje do të ndikojnë në ënjtje.

Mjalti dhe limoni janë gjithashtu ilaçe natyrale shumë të njohura: falë virtyteve të tij antiseptike, mjalti do të parandalojë infeksionet, ndërsa limoni do të dezinfektojë zonën menjëherë, duke parandaluar përhapjen e ënjtjes.

Në gjithë këtë, unë si Farmaciste rekomandoj që të keni disa produkte specifike në shtëpi për të lehtësuar kruajtjen dhe dhimbjen.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version