Home » 2 shampot më të mira për aknet e kokës:

2 shampot më të mira për aknet e kokës:

Po flasim për një problem te rëndësishem si për aknet e kokës:

Janë aq të bezdisshme kur shpërthejnë në kokë në kohë të paparashikuar, por është çuditërisht e lehtë për tu rregulluar si çeshtje. Sipas trichologut Dominic Burg, shkencëtar kryesor në Evolis Professional, mënyra më e lehtë për të trajtuar gunga të rastit, puçrra dhe skuqje në lëkurën e kokës është të lani flokët me shampon e duhur (nëse nuk është një shqetesim më i rëndë, siç janë puçra te thella, te dhimbshme, nën lëkurë, ku te cilat mund të kërkojnë një vizite me te detajuar te dermatologu juaj). Ju duhet vetem shampoja “e duhur”!

Si të shpëtoni nga aknet e kokës?

Mënyra kryesore për të hequr qafe puçrrat në lëkurën e kokës tuaj është të siguroheni që ta pastroni mirë ate gjate larjes.

Ne rekomandojmë përdorimin e një shampo-je me cilësi të mire, pa sulfate, të formuluar me antioksidantë dhe përbërës anti-inflamatorë, të tillë si rozmarinë, livando ose acid salicilik.

Dhe kur përdorni shampon, bëni një shtresim të butë të kokës me majat e gishtave ose një furçë te bute për t’u siguruar që me të vërtetë do të hiqni qafe yndyrën e tepërt dhe grumbullimin e sebumit (yndyres ne thellesi).

E sheh? Jo shumë e vështirë , ne te farmaeutika.org ju sugjerojmë të testoni vetëm dy!

1. Shampo Klorane me peonia!

Nëse nuk mundeni te shtyni dy ditë pa lare floket atëherë sigurohuni që te përdorni një formulë ultra delikate dhe të butë që floket mos ju keputen. Kjo shampo per aknet ne skalpin e kokes eshte delikate dhe mund te perdoret cdo dite , është e mbushur me përbërës qetësues si ekstrakti i peonie për të ndihmuar në frenimin e inflamacionit gjithashtu.

Shampoja më e mirë për kruajtjen e skalpit dhe aknet e kokes

 

2. Shampo për trajtim qetësues botanik Phyto Apaisant

Aknet dhe lekura e thatë e kokës mund të jene te padurueshme (po jane!), Por kjo shampo e bën planin tuaj të trajtimit shumë më të lehtë. Vitamina E, acidi salicilik dhe ekstrakti i purpurit nga formulimi kombinohen për të hidratuar, pastruar dhe zbutur lëkurën e kokës. Dhe është hipoallergjike!