Home » 10 Keshilla per lekure perfekte pa make-up:

10 Keshilla per lekure perfekte pa make-up:

Një lëkurë e bukur, me elasticitet, rrezatuese, pa të meta me një ngjyrë të njëtrajtshme… A mund ta kemi? Unë them po, vetëm ndiqni këto dhjetë këshilla të thjeshta:

  • 1.     Pini shumë uje dhe beni një dietë të pasur me perime, arra, fruta të freskëta, karbohidrate dhe proteina. Duket e parëndësishme por: kujdesi fillon nga brenda!
  • 2.     Ushtrimi. Ushtrimet sjellin më shumë oksigjen në lëkurë. Zemra rreh më shpejt duke lejuar djersitjen dhe eliminimin e toksinave.
  • 3.     Flini të paktën 8 orë cdo natë. Pushimi është një nga elementët themelorë për nje lëkurë rrezatuese.
  • 4.     Përdorni mbrojtje të mirë nga dielli (SPF 15 në dimër dhe SPF 30/50 në verë). Po, dermatologët kanë të drejtë: dëmi i shkaktuar nga rrezet UVA dhe UVB është i pariparueshëm.
  • 5.     Mos pirja e duhanit. Unë e di, se për shumë do të jetë e vështirë t’i thuhet jo këtij zakoni të keq, por nëse doni të merrni rezultate duhet të bëni disa sakrifica. Do të përfitojë si lëkura, ashtu edhe shëndeti juaj.
  • 6.     Mos abuzoni me alkoolin. Si në të gjitha gjërat, ekuilibri i duhur është çelësi. Alkooli i pranishëm në pije dehidraton fjalë për fjalë lëkurën.
  • 7.     Kushtojini vëmendje stresit. Stresi është shkaku i shumë sëmundjeve, si psikologjike ashtu edhe fizike. Mundohuni të gjeni ekuilibrin e duhur duke bërë të paktën 10 minuta meditim në ditë.
  • 8.     Mos e teproni me pastrime ose eksfoliantë. Mos u tërhiqni duke bërë eksfoliues, mund të keni efektin e kundërt. Gjithmonë ndiqni udhëzimet mbi produktin.
  • 9.     Lani lëkurën dy herë në ditë: në mëngjes dhe në mbrëmje. Pastrimi i duhur i lëkurës do të parandalojë formimin e papastërtive të pakëndshme dhe pikave të zeza.
  • 10.      Mos i prekni puçrrat, por trajtojini ato me produkte specifike. Nëse vërtet dëshironi të merreni me puçrra, bëjeni siç duhet. Përdorni produkte specifike të rekomanduara nga dermatologu juaj i besuar.
Kujdesi i lekures

Këshillë e këndshme:

Për të kompletuar këtë vademecum të lëkurës së përsosur, unë sugjeroj produkte specifike për lëkurën: Suplemente Ushqimore per lekuren, floket dhe thonjte .

Keto suplemente ushqimore bazohet në probiotikë të aftë për të promovuar ekuilibrin e mikroflorës së zorrëve dhe riboflavinës, kane te gjitha vitaminat dhe mineralet qe kontribuojne në mirëmbajtjen e lëkurës normale.

 Shpresoj te kem qenë e dobishme për ju. Në takimin tjetër të bukurisë! 🙂