Skip to content
Home » Udhetimet gjate periudhes se shtatezanise: Keshilla nga Farmaceutika.org

Udhetimet gjate periudhes se shtatezanise: Keshilla nga Farmaceutika.org

Shtatzënia është një moment i jashtëzakonshëm në jetën e një gruaje, kështu që pse të mos udhëtoni? Ky vit tashme dihet qe ishte vertet me sfida te medha, kryesisht per udhetimet, por nga disa udhetime te shkurtra nuk kemi pse heqim dore. Me sigurine maximale per te mbajtur higjenen dhe distancimin social, mund te llastoni vehten edhe gjate periudhes se embel se shtatezanise.

Në Shqiperi, për fat të keq, ekziston akoma kultura për gjendjen e shtatzënisë si një sëmundje, gjatë së cilës do të ishte e preferueshme të kesh një mënyrë jetese që minimizon aktivitetet sportive ose të punës: lëre më, nëse vlerëson idenë të jesh në gjendje të udhëtosh kur pret një fëmijë. Në vend të kësaj, në shumë vende të tjera të botës, shtatzënia shihet si një moment “natyral” për gratë dhe për vetë familjen.

Ne me siguri nuk do t’ju propozojmë të çmendeni gjatë këtyre nëntë muajve kaq delikatë, edhe nga pikëpamja psikologjike – larg nga ofrimi i aventurave ekstreme që rrezikojnë shëndetin e fëmijës së palindur ose nënës – por midis drejtimit të një maratonë apo jetesës midis divanit dhe shtratit gjatë gjithë periudhës, ka shumë terren të mesëm.

Kushtet e fillimit – thelbësore për të qenë në gjendje të udhëtoni me barkun e rrumbullakosur, por edhe vetëm për një udhëtim ose një shëtitje në pyll – janë ato që shtatzënia vazhdon për më të mirën, nëna dhe foshnja kalojnë shumë mirë dhe nuk ka asnjë komplikim. Prandaj është e nevojshme të jesh në shëndet të përsosur dhe plot energji. Por nëse bie në këtë rast, vazhdo për rezervime!

Pyetjet e nënave të ardhshme në këtë pikë janë të shumta, le të përpiqemi të zbardhim dyshimet.

Shtatezania nuk eshte nje semundje, ju mund te udhetoni me disa masa paraprake dhe sipas kushteve tuaja shendetesore.

Ku mund te shkojme?

Eshtë pyetja më e njohur nga të gjitha. “A mund te udhetoj me makine? A mund të shkoj në mal? Ne bregdetdet?

Po, ju mund t’i bëni të gjitha këto gjëra, madje edhe të udhëtoni në anën tjetër të botës nëse kushtet tuaja shendetesore e lejojnë këtë. Ndoshta me një ndalesë për të pushuar nga orët e shumta të udhëtimit.

Avioni mund të merret pa probleme deri në javën e 36-të të shtatzënisë, por duhet të merret parasysh që disa linja ajrore mund të kërkojnë një certifikatë mjekësore tashmë pas javës së 28-të, ne fakt ne kete kohe pandemie disa rregulla udhetimi kane ndryshuar dhe duhet te azhornoheni me rregullat e reja qe cdo linje ajrore ka. Pra, kontrolloni para se të niseni me kompaninë ajrore me të cilën keni rezervuar se cilat janë kushtet.

Në mënyrë ideale, gjinekologët këshillojnë që të mos kalojnë pesë orë fluturimi, por në rast të udhëtimeve më të gjata, organizohuni duke zgjedhur vende të rehatshme, vishni rroba shumë të rehatshme dhe çorape  kundër trombozës për këmbët të cilat janë subjekt i rreziqeve venoze kur qendrojne ulur për një kohë të gjatë. Pini shumë uje, konsumoni disa mesvakte të lehta për të parandaluar shqetësimin e stomakut dhe përpiquni të ngriheni ose lëvizni sa më shpesh të jetë e mundur.

Kur zgjidhni destinacionin tuaj, kërkoni një destinacion që mund të garantojë standardet e shëndetit dhe higjienës thelbësore për periudhën në të cilën po qëndroni. Fshatra gjithëpërfshirëse, hotele, gjithashtu bujtina dhe shtëpi njëkatëshe në kampe me banjo të përbashkëta janë krejtësisht të mira.

Jashtë vendit është mirë të udhëtosh në një aventurë edhe kur je shtatzënë, por është pjesë e një konteksti kulturor të cilit po i afrohemi ngadalë. Mos u ndjeni të gjykuar, por gjithmonë kërkoni zgjidhjen që ju jep siguri ose qetësi, sepse nuk ka asgjë më të keqe se të jesh shtatzënë, në shtëpi dhe me ankthin për të bërë zgjedhjen e gabuar.

Ngjitjet ne mal:

Një çështje tjetër që shpesh ngre shqetësime është lartësia, e cila ndikon në zgjedhjen e një pushimi në mal gjatë shtatëzënësisë.

Ajo që krijon probleme nuk është të jesh në 1,500 metra lartësi, por kalimi nga lartësitë e ulëta (siç janë ato të qytetit) në ato të maleve në një kohë shumë të shkurtër. Eshtë ndryshimi i presionit që mund të shkaktojë komplikime. Çfarë të bëjmë atëherë? Të shkosh në mal është e mundur, por gradualisht të ngjitesh dhe të mësohesh ngadalë para se të marrësh teleferikë për tu ngjitur në lartësi edhe më të mëdha.

Prandaj, udhëtimet ditore nga 0 në 2000 metra duhet të shmangen, por nëse keni qenë në mal për të paktën tre / katër ditë, në një hotel me 1,300 metra dhe doni të ngjiteni në 1,600 metra në këmbë, nga makina apo teleferiku, për sa kohë që gjithçka bëhet gradualisht, mundeni.

Pushimet në mal  në sajë të temperaturave më të ftohta dhe mjedisit jashtëzakonisht relaksues, janë një ilaç veçanërisht për ata që vuajnë nga nxehtësia ne shtatezani.

Cfare duhet te keni me vehte gjate periudhes se udhetimeve?

Une si Farmaciste e Farmaceutika.org ju keshilloj, mos harroni të merrni fermente laktike, një qetësues të dhimbjeve per spazmat, tableta antipiretike (paracetamol 500mg), acid folik dhe shtesat ushqimore qe ju tashme po pini (Multicentrum Materna) për t’ju dhënë atë nevoje per energji në rast të lodhjes së papritur. Për një përkëdhelje në mbrëmje pas dushit, një vaj trupi që parandalon strijat dhe ju relakson pas ditës së udhëtimit do te ishtë ideale.

Në rast të vjellave si sëmundja e detit, sëmundja e makinës ose aeroplanit

mund te perdorni mjete natyrale shumë te dobishme sic është xhenxhefili, i cili eshte i përshtatshëm për tu marrë në format e karameleve.

Për ata që vuajnë nga probleme të qarkullimit të gjakut, çorapet elastike – edhe pse jo shumë seksi – janë një aleat i vlefshëm për të parandaluar ënjtjen e kyçeve të këmbëve dhe rëndimin në këmbë.

Para se të niseni, njoftoni mjekun ose gjinekologun tuaj për pushimet e ardhshme dhe jini e gatshme të kontaktoni me ta në rast nevoje edhe jashtë orëve te punes për ndonjë dyshim. Kërkoni gjithashtu emrin e një gjinekologu në vendin ku do te shkoni dhe shkruajeni në axhenden tuaj ose ne dokumentet e udhëtimit. Një farmaci lokale do të jetë në gjendje t’ju ndihmojë dhe do t’ju drejtojë te një mjek kompetent.

Të udhëtosh me barkun e rrumbullaket do të jetë një përvojë e mrekullueshme, kontrolloni që të ekzistojnë kushtet e nevojshme shëndetësore dhe argëtohuni me familjen tuaj!

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.