Skip to content
Home » Flokë të thatë dhe pa shkelqim: shkaqet dhe kurat natyrale.

Flokë të thatë dhe pa shkelqim: shkaqet dhe kurat natyrale.

Të gjithëve u ndodh të paktën një herë në jetë që, për shkak të ndryshimit të stinës ose një periudhe shumë stresuese, flokët humbasin shkëlqimin dhe duken të holle për shkak të rënies së tyre.

Për t’i dhënë shkëlqim flokëve, këshillohet të ndiqni disa praktika të thjeshta, të cilat janë të dobishme edhe për përgatitjen e flokëve për ndryshimin e temperaturave, me synimin për të sjellë floke të rinj në të gjithë kuroren e kokes.

Shkaqet:

Shkaqet kryesore të këtyre gjendjeve shpesh i atribuohen ndryshimit të stinës, ndoshta së bashku me veprimin e agjentëve atmosferikë dhe stresin të cilit i nënshtrohen flokët kur e teproni me larjen e tepert, tharëse flokësh dhe produkte agresive (ngjyrues dhe dekolorues).

Larja e flokëve çdo ditë është ndër shkaqet kryesore, pasi mund të çojë në një varfërim të shtresës hidrolipidike që mbron fibrën nga agresionet e jashtme.

Shmangia e trajtimeve kozmetike agresive, si dekolorimi , ka gjithashtu një ndikim, siç ka edhe zgjedhja e produkteve për kujdesin e flokëve: është e rëndësishme t’i referoheni zgjidhjeve më të përshtatshme, si për llojin e flokëve, ashtu edhe për llojin e lëkurës së kokës.

Disa menyra natyrale perkujdesjeje:

Disa menyra natyrale efektive për t’i dhënë gjallëri flokëve mund të integrohen falë mbështjellësve qe ato kane: ndër të cilap permendim, gjalpin shea dhe vaji i bajames te cilat janë shumë efektivë pasi ofrojnë shumë acide yndyrore esenciale, si dhe vitaminë A dhe vitaminë E.

Vaji i kokosit është një yndyrë bimore, efikase në dhënien e ushqimit të fibrave të flokëve, duke e bërë atë të butë dhe rezistent, ndërsa vaji i arganit është i dobishëm për të dhënë një efekt shkëlqyes dhe të mëndafshtë, falë përmbajtjes së omega 6 dhe 9, të cilat mbajnë larg oksidimit.

Ushqimi në tryezë:

Disa elemente natyrale të dobishme mund të merren edhe me ushqim:

Aminoacidet: formojnë strukturën e flokut dhe, nëse mungojnë, i bëjnë flokët të yndyrshëm dhe të dobët.

Vitaminat B1, B2, B6, B12, niacina, acidi folik dhe biotina: janë një ilaç për indet, veçanërisht ato që duke qenë në rinovim të vazhdueshëm, si flokët, vuajnë më shumë nga mungesa e mundshme e tyre.

Maja e birrës: përmban mikroflora fermentuese, e cila eshte e shkëlqyer për florën e zorrëve, mirëqenia e së cilës ndihmon trupin të largojë toksinat, gjë që ndihmon në mbajtjen e flokëve të ajrosur dhe me shkëlqim.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.