Skip to content
Home » Elemis. Opinione dhe këshilla mbi produktet e markës angleze.

Elemis. Opinione dhe këshilla mbi produktet e markës angleze.

Sot do të bej një postim për produktet ELEMIS që i bleva dhe i provova për një muaj të tërë.

Jeni kuriozë të zbuloni nëse më pëlqyen?

Elemis është një markë shumë e suksesshme angleze. Gama e produkteve të saj është shumë e gjerë dhe mbulon çdo lloj produkti kozmetik për fytyrën dhe trupin. Pika e fortë është përdorimi i përbërësve aktivë dhe përbërësve të vlerësuar shumë nga femrat në të gjithë botën. Në Shqipëri, kjo markë, ende pak e njohur, gjëndet vetem online dhe unë do tju drejtoj direkt tek Amazon për ta blerë, website i sigurtë për cdo blerje origjinale dhe falë zbritjeve promocionale që aplikojne herë pas here dhe unë perfitova. https://amzn.to/3sNL8vS

Vendosa t’i provoj këto produkte sepse për një kohë të gjatë mua si farmaciste më kishin intriguar përbërësit aktivë dhe formulat që ofronin. Gjithashtu vendosa të mos testoj vetëm disa produkte, por t’i kushtoj një muaj të tërë kujdesit tim të lëkurës duke përdorur VETËM produktet ELEMIS. Kështu e gjeta veten produkt pas produkti.

Linja e SuperFood Elemis. Mendimet e mia:

Kryeva testet e para në një kuti produktesh të blera e cila përmbante produkte nga linja Elemis SuperFood, të dizajnuara për një veprim ndriçues dhe detoksifikues në lëkurën e fytyrës falë përbërësve që vijnë nga Natyra.

Më pas munda të provoja SuperFood Facial Wash, një xhel për pastrimin e fytyrës me prebiotikë. I lehtë, me aromën e barit të freskët, më dukej se ishte një produkt vërtet interesant për pastrimin e fytyrës  në mëngjes. Produkt që me siguri do ta blej përsëri.

Megjithatë, unë mbetem pak më skeptike në lidhje me kremin e ditës SuperFood. Një krem-solution fytyre që e përdora në mëngjes. Gjithashtu është një krem ​​shumë aromatik që e kane të gjitha produktet Elemis është ndjeshmëria e lartë dhe aromaterapia e produkteve dhe me sa duket shumë ushqyese per lëkurën time normale në të thatë. Por në planin afatgjatë, në fund ky krem ​​më la pak skeptike veçanërisht në lidhje me aftësinë e tij për të hidratuar mirë lëkurën time për shumë orë. Por mund ta sugjeroj pa frike për lekurat mikse dhe të yndyrshme për hidratim.   

Gjithashtu në këtë kuti SuperFood ishte dhe vaji i fytyrës, i pasur me antioksidantë. Nuk jam adhuruese e vajrave të fytyrës por në këtë rast e pranoj që ky vaj më ka lënë përshtypje pozitive. Por nuk mendoj se do ta blej më sepse është akoma një vaj mjaft intensiv që do t’ua rekomandoja atyre që kanë lëkurë më të thatë se e imja dhe nuk e rekomandoj per lëkura te yndyrshme apo mikse. https://amzn.to/3Z7AXhy

Nga ana tjetër, Scrub Elemis SuperFood Blackcurrant Jelly Exfoliator  me la një përshtypje të shkëlqyer. Me boronica dhe fruta të kuqe, është një eksfoliant mekanik , pra i pasur me mikrogrimca gërryese me një aromë dehëse dhe një strukturë xhelatinoze pothuajse si reçeli. M’u desh pak kohë për ta pëlqyer, e pranoj, sepse nuk e kuptoja. Por në përgjithësi mendoj se ky mund të jetë një eksfoliant që do ta riblej. Në fakt, ai ka një efekt shumë zbutës dhe ndriçues në lëkurën time, ndoshta në dëm të fortësisë paksa të tepruar të grimcave gërryese.

Ende në linjën SuperFood por veçmas nga kutia e blerë, mora edhe maskën e fytyrës SuperFood Berry Boost Mask nga Elemis. Kjo është një nga dy maskat në këtë linjë (ka një avokado në një tub jeshil). Eshtë e pasur me fruta të kuqe dhe për këtë arsye e pasur me përbërës antioksidues. Tekstura duket si ajo e një kosi boronicë, ashtu si edhe aroma. Më pëlqeu pak por nuk u çmenda për praninë e grimcave tepër gërryese sepse lëkura ime jo gjithmonë i ka toleruar. Produkti është i mirë për lëkura me pika të zeza dhe ka padyshim maska ​​​​më të mira më të përshtatshme për lëkurën time normale ne të thate sesa kjo.  

Elemis Kajsi Toner për lëkurë të ndjeshme.

Kohët e fundit kam mësuar të vlerësoj një markë bazuar në mënyrën se si e bën tonerin. Me sa duket një produkt dytësor, në realitet, për mendimin tim, është një produkt qendror në rutinën e kujdesit për lëkurën e të gjithëve.

Nga Elemis zgjodha të provoj këtë tonik me kajsi. Marka prodhon disa, por kjo është ajo e dedikuar për lëkurën e ndjeshme dhe prandaj mendova se ishte më interesante për t’u testuar.

Përsëri aroma është intensive. Më pëlqen shumë kjo veçori e produkteve, por duhet nënvizuar sepse jo të gjithëve mund ta pëlqejnë. Aroma e kajsisë është e pabesueshme. Pothuajse ndjehet si lëng frutash për lëkurën! Është padyshim një produkt i butë për lëkurën: pa alkool dhe një efekt dukshëm i lehtë. Produkti shpërndahet në një spray nebulizator.

Gjithashtu i dobishëm për verën dhe për përdorim gjatë ditës. Shumë shpesh preferoja të heq kapakun dhe ta derdh në një tampon pambuku. Dukej se mora rezultate më të mira duke e vënë produktin në kontakt të ngushtë me lëkurën, duke e lyer atë me dorë. Në çdo rast, një produkt shumë i mirë që ndoshta do ta blej përsëri edhe në versionet e tjera. Shikoje https://amzn.to/3sLeniS

Elemis Pro-Collagen Rose Make-up Balsam

Linja Pro-Collagen është më e suksesshmja për Elemis. Kremrat e fytyrës janë ndër më të shiturit në botë, balsami për heqjen e make-up-it është një produkt shumë i dashur. Zgjodha versionin e trëndafilit të këtij balsami dhe isha shumë e kënaqur të provoja këtë produkt të cilin do ta përkufizoja si thjesht të këndshëm. E butë, shumë aromatike, delikate në lëkurë. Padyshim një produkt i mrekullueshëm.

Problemi i vetëm? Nuk heq shumë make-up nga sytë për mendimin tim. Nëse përdorni make-up të papërshkueshëm nga uji, është shumë më mirë të përdorni fillimisht një pastrues specifik. Por unë nuk vë shumë makeup dhe në darkë përdora vetëm këtë!

Shiko këtu: https://amzn.to/3P6UXwl

Linja e Elemis Peptide-4: krem-vaj për natën

Duke ardhur te produkti i fundit që kompletoi rutinën time të kujdesit të lëkurës nga Elemis për muajin, kremi i natës i zgjedhur ishte ndoshta produkti më i mirë dhe më i pëlqyer nga ato të përdorura.

Ky është krem-vaji nga linja Peptide-4 e markës. Një linjë e krijuar për lëkurën mbi 30 vjeç, e pasur me peptide për të luftuar plakjen dhe mungesën e elasticitetit të lëkurës.

Produkti në fjalë, kremi me vaj nate, është një produkt vërtet i mahnitshëm për mua. Një teksturë që shkrihet mes gishtave duke u bërë një krem të lehtë për lëkurën e fytyrës. Një qumësht me aromë lulesh që ju ndihmon edhe të bini në gjumë në mbrëmje nga aroma.

Më pëlqeu shumë dhe patjetër do ta blej përsëri sepse më dha rezultate të shkëlqyera për sa i përket shkëlqimit dhe qëndrueshmërisë së lëkurës në fytyrë.

Shikoje këtu: https://amzn.to/3qYgpvB

Shpresoj që ju ka pëlqyer ky postim i gjatë mbi produktet Elemis dhe se ju ndihmon të zgjidhni këtë markë për të provuar disa produkte. Ia vlen për mendimin tim dhe ia vlen nëse kjo markë bëhet më e njohur edhe në vendin tonë. Por deri sa të vije dita mund ti blini ne linqet që ju kam drejtuar.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.