Skip to content
Home » Antihistaminiket natyral, më të miret kundër alergjive sezonale:

Antihistaminiket natyral, më të miret kundër alergjive sezonale:

Alergjitë sezonale janë të bezdisshme dhe të pakëndshme, por ne mund t’i luftojmë ato me mjete të shkëlqyera natyrale.

Ata që janë të predispozuar për alergji sezonale e dinë se çdo kohë e vitit është potencialisht problematike për shqetësimin e tyre.
Pastaj në pranverë, me zgjimin e natyrës dhe polenin që noton rreth e rrëmujshëm në ajër, çështja bëhet më e komplikuar, duke shumëzuar simptomat klasike alergjike, duke filluar nga hunda e zënë në sytë e përlotur, deri tek kruarja e lëkurës.

Natyrisht, për të parandaluar ose të paktën minimizuar çdo shqetësim kur ndodh, është mirë të diskutoni me mjekun tuaj të besuar, i cili do të jetë në gjendje të rekomandojë çdo vaksinë dhe trajtim nëse vuajmë nga alergji të rënda.
Nëse, nga ana tjetër, problemi yt është i bezdisshëm, por jo veçanërisht shqetesues, ne mund të mbështetemi në disa mjete natyrale shumë efektive.

Molle

Kopshti me perime: armiqtë numër një për ata që vuajnë nga alergjia, mund të bëhen një kuti me ushqime të gjelbërta, nga e cila mund të marrim atë që na duhet për tu ndjerë më mirë.
Në fakt, shumë antihistaminik natyralë vijnë pikërisht nga ushqimet e gjelbërta.

Po flasim, për shembull, për mollët dhe qepët, aq larg si ushqime, por me diçka të përbashkët. Të dyja janë të pasura me kuercetinë, një flavonoid që kontrollon çlirimin e histaminës, duke kufizuar reaksionet alergjike shumë të urryera ndaj polenit.

Gjithashtu aleati numër një kundër përgjigjeve inflamatore të trupit ndaj alergjive sezonale, është hithra, e cila mund të konsumohet si infuzion (caj) gjatë gjithë ditës ose në formën e një shtese ushqimore.
Sidoqoftë, duhet te shmanget në rast shtatzënie dhe gjidhënie.

Nga ana tjetër, mentia është e sigurt për të gjithë, madje edhe më mirë nëse përzihet me gjethe çaji jeshil.
E dyta përmban katekinë, e cila është në gjendje të kufizojë simptomat alergjike, ndërsa e para është e pasur me mentol, i cili ndihmon në dekonspirimin e rrugëve të frymëmarrjes të bllokuara nga riniti.

Jo vetëm kaq, sepse nenexhiku gjithashtu mburret me vetite anti-inflamatore dhe antibakteriale, të dobishme për shëndetin tonë.

Ne gjithashtu duhet te ndryshojmë dietën tonë në përputhje me nevojat e kushtëzuara, për shembull duke rritur konsumin e vitaminës C, një reduktues natyral i çlirimit të histaminës, si dhe duke marre acide yndyrore si omega-3, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit në organizem.

Më në fund, për të na ndihmuar, vlejne metodat e vjetra. E shkëlqyer është ajo me pika vaji esencial eukalipti, por edhe ato të bazuara në bimë të freskëta, siç është hithra e sipërpërmendur ose eufrasia.

Pastaj vjen darka ku përpiqemi të flemë gjatë natës për të shmangur ngarkimin e trupit me stres dhe kështu mos futemi në një rreth vicioz që përkeqëson problemin dhe gjendjen e përgjithshme të shëndetit. Ne te

Farmaceutika.org rekomandojme marrjen e 1 tablete Lordes (Desloratadine 5mg) cdo darke para gjumit.

Lordes 5mg

Përdorimi i Lordes (desloratadinës) perdoret për të lehtësuar simptomat që ndodhin gjatë reaksioneve alergjike. Më saktësisht, përbërësi aktiv te Lordes 5mg përdoret për:

1.     Lehtësimi i simptomave të shoqëruara me rinitit alergjik, të tilla si teshtitja, rrjedhja e hundës, kruajtja e hundës, kruajtja e qiellzës, kruarja, sytë e skuqur ose të përlotur, si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët e moshës mbi 12 vjeç.

Lordes është një antihistaminik dhe antialergjik që përdoret për të kontrolluar simptomat që ndodhin zakonisht pas reaksioneve alergjike.

 
error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.