Skip to content
Home » 10 Simptomat e diabetit që nuk duhet t’i injoroni:

10 Simptomat e diabetit që nuk duhet t’i injoroni:

keshilla shendeti farmaceutika.org

Diabeti është një nga sëmundjet e klasifikuara si “vrasës i heshtur”, sepse zhvillohet pa simptoma të dukshme . Për më tepër, është shqetësuese se sa njerëz injorojnë simptomat e diabetit, duke i ngatërruar ato me ato të sëmundjeve të tjera.

Megjithëse mund të kenë lidhje me probleme ose rrethana të tjera, simptomat e mëposhtme duhet të merren parasysh nëse ndodhin të gjitha së bashku, pasi ato mund të tregojnë se kemi diabet.

Kjo patologji bën pjesë në grupin e sëmundjeve metabolike dhe karakterizohet nga një rritje e niveleve të glukozës në gjak. Si pasojë: diabeti përkeqëson cilësinë e jetës dhe rrit rrezikun e zhvillimit të problemeve kardiovaskulare ose neurologjike.

Vlerësohet se 1 në 3 pacientë nuk e dinë që vuajnë nga diabeti, një faktor që rrit rrezikun e komplikimeve të rrezikshme. Prandaj, është e rëndësishme të njihni simptomat e diabetit, cilat janë manifestimet e tij të para dhe kur është mirë të konsultoheni me një mjek dhe të kryeni testet e nevojshme.

Duke marrë parasysh faktin se shumë nuk e dinë këtë informacion, më poshtë ne te Farmaceutika.org duam të zbulojmë 10 simptomat më të rëndësishme të diabetit.

10 simptoma të diabetit:

1. Nevoja e shpeshtë për të urinuar:

Para së gjithash, urinimi i shpeshtë mund të jetë për shkak të një infeksioni të traktit urinar ose marrjes së tepërt të lëngjeve.

Sidoqoftë, nëse nuk është një nga dy faktorët e përmendur më lart dhe nevoja për të zbrazur fshikëzën rritet gjithnjë e më shumë, mund të jetë një simptomë e diabetit.

Kjo sepse veshkat fillojnë të tendosen në mënyrë që të nxjerrin sheqernat e tepërta përmes urinës.

2. Etja:

Etja indikacioni kryesor per diabetin

Kjo simptomë e dytë është pasojë e asaj të mëparshme. Në fakt, meqenëse trupi humbet shumë lëngje, sistemet e ndryshme të trupit përpiqen t’i rikuperojnë ato duke na dërguar si sinjal ndjesinë e etjes.

3. Dëshira e papërmbajtur për të ngrënë:

Uria nervore mund të shkaktohet nga nivele të larta të glukozës në gjak: hipoglicemia dhe hiperglicemia.

Kjo sepse qelizat nuk marrin sasinë e duhur të sheqerit, kështu që ato dërgojnë sinjale në tru.

4. Goja e thatë

Goja e thatë është e bezdisshme dhe mund të zbulojë probleme serioze shëndetësore. Kjo nuk është vetëm një shenjë e dehidrimit, por edhe një simptomë e diabetit të tipit 2.

Ndryshimi i lëkurës krijon një vend ideal për bakteret dhe rrit rrezikun e vuajtjes nga mishrat dhe problemet e dhëmbëve.

5. Lodhja

Lodhja e tepërt ose lodhja kronike është një simptomë që nuk duhet të injorohet në asnjë rrethanë.

Ndërsa është normale ta ndjejmë atë pas sforcimit fizik, mund të ndodhë kur trupi përpiqet të kompensojë mungesën e glukozës në qeliza.

Kjo përkeqësohet më tej kur dëshira për të urinuar ndërpret gjumin ose ju pengon të “mbani” këtë nevojë në një mënyrë normale.

6. Probleme me shikimin:

Sytë janë ndër organet që vuajnë më shumë nga pasojat e diabetit. Nivelet e larta të sheqerit ndryshojnë formën e syve, gjë që e bën shikimin më të turbullt.

Ndonjëherë ne perceptojmë lojëra të çuditshme të dritës dhe pamja shtrembërohet.

Më e keqja nga të gjitha, nëse diabeti nuk kontrollohet, mund të ndodhë humbja totale e shikimit ose zhvillimi i sëmundjeve të pakthyeshme.

7. Infeksionet:

Ndërsa bakteret, viruset dhe kërpudhat kanë një aftësi më të madhe për tu rritur në mjedise me glicemikë të lartë, infeksionet bëhen më të zakonshme.

Candida vaginale, kërpudhat e lëkurës dhe infeksionet bakteriale të traktit urinar janë simptoma të zakonshme të pacientëve me diabet.

8. Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitete:

Këto simptoma ndodhin për shkak të dëmtimit të nervit, i cili është i lidhur ngushtë me diabetin. Në fakt, të dyja mund të ndodhin në mënyrë të përsëritur ose të shoqëruara nga inflamacion dhe dhimbje. Pra, nëse problemi nuk kapet në kohë, dëmtimi nervor mund të jetë i përhershëm dhe të çojë në sëmundje më serioze.

9. Humbje ose shtim në peshë i pashpjegueshëm:

Humbja ose shtimi i pashpjegueshëm i peshës mund të burojë nga dështimi në sintetizimin e insulinës për shkak të diabetit.

Meqenëse kjo parandalon nivelet adekuate të glukozës që të arrijnë qelizat, trupi fillon të përdorë proteina muskulare për të aktivizuar vehten.

Në raste të tjera gjeneron reagim të kundërt, duke rritur dëshirën për të ngrënë ushqime me sheqer dhe, rrjedhimisht, duke na bërë të shtojmë peshë.

Veshtiresi ne sherimin e plageve

10. Vështirësi në shërimin e plageve:

Dëmtimi i enëve të gjakut ndërlikon procesin normal të cikatrizimit dhe shërimit të prerjeve dhe plagëve të vogla.

Përveç kësaj, sheqeri i tepërt dëmton venat dhe arteriet, prandaj zvogëlon aftësinë e tij për të transportuar gjak në qelizat që riparojnë këto ndryshime.

Por përveç marrjes parasysh të simptomave të sapo përmendura, është e rëndësishme të mbani mend se diabeti tip 2 mund të parandalohet duke mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme.

Për këtë arsye, këshillohet të shmangni shtimin e peshës, pirjen e duhanit, mos praktikimin e aktivitetit fizik dhe ndjekjen e dietave bazuar në yndyrna të ngopura, sheqerna dhe ushqime të përpunuara.

Lexo edhe:

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.