Skip to content
Home » Higjena orale gjate shtatezanise:

Higjena orale gjate shtatezanise:

Kujdesi për higjienën orale duhet të jetë gjithmonë një përparësi për secilin prej nesh.

Gjatë shtatzënisë, higjena e duhur orale bëhet edhe më e rëndësishme, jo ​​vetëm pasi çdo patologji e zgavrës se gojës mund të rrezikojë shëndetin e fëmijës, por edhe sepse trajtimet që një grua shtatzënë mund të beje janë përgjithësisht më të kufizuara.

Këtu janë disa këshilla nga Mjekia Stomatologe dr. Eva Drazho e Farmaceutika.org se si të kujdeseni më mirë për shëndetin tuaj të dhëmbëve në këtë periudhë të rëndësishme, por veçanërisht delikate të jetës së një gruaje.

Sëmundjet orale dhe faktorët më të rrezikshëm:

Gjatë periudhës së shtatzënisë, trupi i femrës pëson ndryshime komplekse fiziologjike që mund të kenë një ndikim negativ në shëndetin oral të gruas shtatzënë. Sëmundjet orale që prekin më shpesh gratë shtatzëna janë gingiviti, periodontiti, erozioni i smaltit dhe kariesi dentar.

Fillimi i këtyre problemeve bëhet nga disa shkaqe dhe faktorë rreziku, të tilla si te vjellat e mëngjesit, prania e refluksit të ezofagut, ndryshimet në dietën tuaj dhe higjenën orale, ndryshimet hormonale, vaskulare dhe imunologjike. Më poshtë do të gjeni këshillat tona për t’ju ndihmuar të kuptoni se si të keni dhëmbë të shëndetshëm e të bardhë gjatë shtatzënisë.

Semundjet gingivale, Kariesi dhe Erozioni dental:

Prania e problemeve me mishrat e dhëmbëve është mjaft e zakonshme në mesin e grave shtatzëna. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të veproni në mënyrë parandaluese për të kufizuar rreziqet, duke u siguruar që të lani dhembet çdo ditë dhe në mënyrë efektive, pasi prania e kariesit dentar aktiv dhe një flore bakteriale orale kariogjenike gjatë shtatëzënësisë rrit rrezikun e shfaqjes së kariesit në fëmijën e palindur .

Higjena orale gjate shtatezanise

Për të kufizuar rrezikun e shfaqjes së këtyre dy patologjive tek ata që vuajnë nga te vjellat e mëngjesit rekomandohet që:

  • Shmangni vaktet shumë të mëdha dhe në vend të tyre konsumoni shumë porcione të vogla ushqimesh.
  • Shperlaje gojën pas një episodi të vjellash me një gotë ujë me një lugë çaji sodë buke.
  • Pas çdo vakti, përtypni një çamçakëz pa sheqer dhe / ose me ksilitol.
  • Përdorni një furçë dhëmbësh të butë dhe një pastë dhëmbësh të pasuruar me fluor, jo-gërryese për të shmangur dëmtimin e smaltit të dhëmbit, tashmë të demineralizuar nga kontakti i zgjatur me acidet gastrike.

Këtu janë këshillat tona për të mbajtur dhëmbët tuaj të shëndetshëm dhe të fortë dhe për t’u kujdesur për vehten dhe buzëqeshjen tuaj.

  • Lani dhëmbët të paktën dy herë në ditë me ndihmën e pastës së dhëmbëve me fluor.
  • Kufizoni konsumin e ushqimeve me sheqer ose të paktën përpiquni t’i konsumoni vetëm gjatë vakteve.
  • Hani fruta të freskëta për të përmbushur kuotën e rekomanduar ditore të frutave dhe shmangni pirjen e lëngjeve të frutave me sheqer të shtuar.
  • Mos harroni të bëni një vizite tek stomatologu dhe një seancë profesionale per pastrimin higjienës orale nëse kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj që kur keni vizituar për herë të fundit dentistin.
  • Shkoni te dentisti menjëherë nëse keni ndonjë problem me dhëmbët ose mishrat e dhëmbëve. Punoni çdo ditë në heqjen e pllakave bakteriale që formohen në dhëmbët tuaj me ndihmën e një furçe dhëmbësh, pastë dhëmbësh dhe filli dentar.

Shpresojmë që këto këshilla t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemin e higjienës së dhëmbëve gjatë shtatzënisë në një mënyrë të thjeshtë dhe efektive dhe të kuptoni se si t’i mbani dhëmbët tuaj të bardhë dhe të shëndetshëm.

Gjithashtu, mos harroni se kujdesi për vehten është një kusht i rëndësishëm për të siguruar që fëmija juaj të ketë një rritje të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.