Skip to content
Home » 6 mënyra për ti shtuar kafesë vitamina dhe antioksidantë.

6 mënyra për ti shtuar kafesë vitamina dhe antioksidantë.

Gjithmonë harroni të merrni vitaminat tuaja ditore? Të gjithë gjithashtu. Por diçka që nuk e harrojmë kurrë? Filxhani ynë i përditshëm i kafesë. Në fakt, dita jonë nuk fillon derisa ta kemi pirë.

Pra, pse të mos te bejmë dy gjera në një? Shtoni një dozë të shëndetshme të vitaminave, antioksidantëve ne pirjen tuaj të përditshme të kafese me një lugë çaji diçka shtesë në mëngjes.

Po, na dëgjuat mire: Provoni një nga këto gjashtë shtesa ushqimore dhe krijoni kafe speciale me vitaminë. Përfitimet janë të shumta – nga rritja e humorit dhe e energjisë dhe mbrojtja e zemrës tuaj deri te përmirësimi i jetës tuaj seksuale.

1. Spërkatni kanellë ne kafe për shëndetin e zemrës.

Spërkatja e filxhanit te kafesë me kanellë jep një dozë të fuqishme (dhe të shijshme) antioksidantësh. Kanella është përdorur si erëz ashtu edhe në mjekësi për mijëra vjet. Kanella është e pasur me komponime mbrojtëse (41 komponente) dhe ka një nga aktivitetet më të larta antioksiduese midis erëzave.

Sipas një studimi mbi minjtë, kanella mund të shtojë mbrojtje për zemrën dhe trurin . Një studim mbi qelizat njerëzore tregon se mund të ulë rrezikun e kancerit , dhe gjithashtu mund të rrisë sistemin imunitar.

Mënyra e përdorimit: Përzieni 1/2 lugë kanellë në filxhanin e kafesë, ose bejeni kafenë tuaj me 1 lugë kanellë të përzier direkt në bazë.

Këshillë: Kërkoni kanellën “Ceylon organike nga Neranxi”, e njohur edhe si kanellë “e vërtetë”. Edhe pse kjo shumëllojshmëri është pak më e vështirë për t’u gjetur dhe pak më e shtrenjtë, është një cilësi shumë më e lartë se kanella e tjera, versioni me cilësi më të ulët që gjendet më së shpeshti në supermarkete Ceyloni është gjithashtu më i sigurt për t’u konsumuar rregullisht në krahasim me të tjerat. Versioni që nuk është Ceylon ka një sasi më të lartë të përbërjes bimore kumarinë, e cila konsiderohet e pasigurt për t’u konsumuar në sasi të mëdha[1].

2. Ginger në kafe për dhimbjet e muskujve.

Nëse po konsumoni vetëm gingerin në versionin e tij të zakonshëm, po humbisni një sërë përfitimesh shëndetësore. Një nga mënyrat më të lehta për të marrë përfitimet e përmendura, Hidhni pak në kafenë tuaj për një filxhan kafeje pak pikant dhe aromatik.

Xhenxhefili ka qenë një trajtim i zakonshëm për të përzierat për shekuj me radhë. Ai përmban një antioksidant të fuqishëm anti-inflamatore. Xhenxhefili gjithashtu mund të zvogëlojë dhimbjen e muskujve, të ulë kolesterolin dhe të ndihmojë në tretje.

Mënyra e përdorimit: Shtoni xhenxhefil direkt në kafenë tuaj (deri në 1 lugë për filxhan), ose hiqni perdorimin e kafenesë me kalori dhe sheqer dhe bëni një qumesht të shëndetshem me ginger në shtëpi.

Këshillë: Ka mbetur xhenxhefil i freskët në frigorifer ? Grijeni imët duke përdorur një thike dhe më pas ngrijeni në racione individuale me lugë çaji, gati për ta përzier cdo mengjes në kafe.

3. Forconi shëndetin me kërpudha.

Kafe dhe… kërpudha? PO, lexo më poshtë.

Një kafe me kërpudha mund të ketë disa përfitime befasuese për shëndetin tuaj. Kërpudhat kanë cilësi antivirale, anti-inflamatore dhe forcuese të imunitetit. Të mbushura me antioksidantë, kërpudhat kanë efekte antikancerogjene te minjtë dhe studime të tjera mbi minjtë sugjerojnë se kërpudhat mund të parandalojnë sëmundjen e mëlçisë. Mund të ndihmojë gjithashtu në tretje për shkak të prebiotikëve të fuqishëm.

Marka e njohur e kafesë me kërpudha, Four Sigmatic (në USA), cilëson se pirja e kafesë me kërpudha është e dobishme për trupin tuaj, e mbushur me superushqime dhe vetëm gjysmën e kafeinës. Ju gjithashtu kapërceni nervozizmin, problemet me stomakun dhe dridhjet (tremorin) pas kafeinës që kafeja normale u jep shumicës së njerëzve.

Këshillë: Po kërkoni më shumë energji? Provoni kërpudhat Cordyceps nga Herba Line. Për stresin dhe ndihmën në përmirësimin e gjumit.

4. Ndihmoni tretjen tuaj me një dozë shafran të Indisë

Nëse frekuentoni blogjet e shëndetit, me siguri jeni e informuar për Kafe me qumësht dhe shafran të Indisë. Erëza e shafranit e artë është pluhur i imet për arsye të mira. Shumë nga përfitimet e tij medicinale vijnë nga përbërësi kurkumin i cili ka veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore. Kyveprim antioksidant mbështet detoksifikimin e mëlçisë, ndihmon në tretjen e ushqimit dhe madje mund të ndihmojë në trajtimin e depresionit.

Mënyra e përdorimit: Shafrani i Indisë me yndyrna të shëndetshme në një kafe zgjimi me katër përbërës.

Këshillë: Për të rritur përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë, kombinoni atë me një majë piper të zi. Piperi përmirëson biodisponibilitetin e shafranit të Indisë, duke e bërë erëzën më efektive në doza më të vogla.

5. Balanconi hormonet me matcha

Ndoshta ju keni parë pluhur matcha, të bërë nga bima e rrënjës matcha, të disponueshme në forma të ndryshme. Rrënja maca është përdorur tradicionalisht për të rritur pjellorinë dhe ka treguar se ka efekte të balancimit të hormoneve në një studim mbi minjtë. Bima është studiuar gjithashtu për të rritur performancën atletike, nivelet e energjisë dhe nxitjen seksuale.

Për të mos përmendur, është shumë ushqyese. Matcha përmban mbi 20 aminoacide (përfshirë tetë aminoacide thelbësore), 20 acide yndyrore të formës së lirë dhe është e lartë në proteina dhe vitaminë C.

Mënyra e përdorimit: Për përfitimet optimale shëndetësore të matchës, rekomandohet 1 deri në 3 lugë në ditë. Provoni ta përgatisni kafe me këtë superushqim. Përveç pluhurit matcha, ajo ka edhe katër superushqime të tjera nga kjo listë.

Këshillë: Për të zgjatur jetëgjatësinë e pluhurit tuaj maca, ruajeni në frigorifer.

6. Ëmbëlsojeni filxhanin tuaj me kakao me veti antidepresive.

Çokollata dhe kafeja duken tashmë si te dala nga parajsa apo jo? Kur shtoni përfitimet shëndetësore të pluhurit të kakaos së papërpunuar, ai bëhet edhe më i mirë. Ky superushqim është një nga antioksidantët më të fuqishëm dhe burimi më i lartë i hekurit me bazë bimore. Është i mirë edhe për zemrën tuaj.

Kakaoja anti-inflamatore ul presionin e gjakut, rrit kolesterolin HDL (e mirë) dhe ul kolesterolin LDL (e keq). Përfitimet e tij njohëse, cilësitë që përmirësojnë humorin dhe cilësitë antidepresive e bëjnë kakaon të shkëlqyeshme edhe për trurin. Dhe a përmendëm se është e shijshme?

Mënyra e përdorimit: Moka më e shëndetshme në botë. Përzieni 1 lugë gjelle. kakao të papërpunuar në filxhanin tuaj të kafesë për një rritje të fibrave dietike, antioksidantëve dhe magnezit.

Këshillë: Kërkoni kakao të papërpunuar organike për të përfituar sa më shumë dhe mësoni ndryshimin midis kakaos së papërpunuar dhe pluhurit të kakaos.

Meqenëse shumica e njerëzve mundohen të kufizojnë konsumimin e kafesë, ka kuptim të shfrytëzoni sa më shumë çdo filxhan. Pse të mos e shijoni atë pije të mëngjesit? Të gjitha këto sugjerime kanë përfitime të mëdha dhe pak rrezik, megjithëse nevojiten më shumë kërkime te njerëzit për të kuptuar efektet e tyre të plota.


[1] Baza e të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë (OBSH)

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.