Skip to content
Home » Vaji i Argani: përfitimet për lëkurën dhe flokët.

Vaji i Argani: përfitimet për lëkurën dhe flokët.

Vaji i arganit është një përbërës natyral i pasur me acide yndyrore esenciale dhe antioksidantë të cilët, në sinergji luftojnë veprimin e radikalëve të lira, duke ngadalësuar plakjen qelizore.

Karakterizohet nga përthithja e shpejtë, e cila nuk është e yndyrshme dhe hidraton thellësisht, duke tonifikuar dhe ndriçuar indet ku aplikohet.

Nga vjen vaji i Arganit?

Është një produkt me origjinë marokene, i njohur prej kohësh si “Ar i lëngshëm” pasi mund të sjellë përfitime të ndryshme. për organizmin.

Gratë Marokene e kanë përdorur për një kohë të gjatë për të trajtuar lëkurën e fytyrës, duke e mbrojtur kështu nga era dhe dielli i shkretëtirës, ​​ose për të hidratuar lëkurën e të gjithë trupit nëpërmjet masazheve tonifikuese.

Por jo vetëm!

Ato gjithashtu e përdorin atë për t’i dhënë shkëlqim dhe ushqim flokëve, veçanërisht kur janë të thatë dhe të djegur. Është një produkt i njohur për aftësinë e tij për t’i bërë flokët të shkëlqejnë ose hidraton fytyrën, por gjithashtu njihet për të njëjtat karakteristika si vaji i ullirit dhe për këtë arsye është gjithashtu i dobishëm për sa i përket ushqimit.

Përfitimet e lëkurës nga perdorimi i vajit te arganit.

Vaji i arganit, për lëkurën, ka cilësi të rëndësishme elastike për shkak të veprimit të polifenoleve të pranishme në të, të cilat vërtetojnë formimin e kolagjenit të ri, një proteinë e domosdoshme në parandalimin e rrudhave, pasi është efektive për relaksimin e lëkurës.

Ndër acidet yndyrore të pangopura që ofron, është acidi alfa-linolenik, pararendës i omega 3 dhe acidi linoleik, pararendës i omega 6, veprimi i kombinuar i të cilit ka një efekt rigjenerues në lëkurë.

Vaji i arganit është i dobishëm për lëkurën sepse:

  • Është antioksidant (i pasur me vitamina A dhe E).
  • Ka veti elastixante.
  • Është hidratues dhe zbutës.

Përfitimet e flokëve nga perdorimi i Vajit te Arganit.

Për sa i përket flokëve, vaji i arganit (për të qenë efektiv) duhet të aplikohet i pastër, jo i përzier me vajra të tjerë, (mjafton të lexoni INCI të produktit ku gjendet me emrin Argania Spinosa Oil).

Përfitimet e vajit të arganit në flokë merren përmes fërkimeve ose masazheve te lehta në lëkurën e kokës, lyerjes që duhet bërë 30-45 min para larjes me shampo, si dhe aplikimit me balsam, përpara se të vazhdohet me tharjen, me qëllim. për të marrë një efekt të qëndrueshëm ndriçues te flokeve.

Nëse dëshironi të mësoni më shumë ose keni ndonjë pyetje, na kontaktoni. Ekipi ynë i profesionistëve mjeesor do t’ju përgjigjet me kënaqësi.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version