Skip to content
Home » Ulja e kolesterolit: këshilla për të luftuar LDL-në

Ulja e kolesterolit: këshilla për të luftuar LDL-në

Kolesteroli

Le të fillojmë nga një koncept themelor dhe i thjeshtuar sa më shumë që të jetë e mundur: kolesteroli është një lloj yndyre i pranishëm në trupin tonë dhe është thelbësor për funksionimin e duhur të trupit dhe për shumimin e qelizave.

Shpesh shoqërohet me patologji ose probleme shëndetësore: është në të vërtetë një element themelor për jetën e burrave, nuk është rastësi që trupi ynë prodhon shumicën e kolesterolit që i nevojitet natyrshëm.

Pasi të keni bërë këtë sqarim të nevojshëm, është e nevojshme të kuptojme se një prani e tepërt e kolesterolit në gjak, për shkak të dietës por edhe gjenetikës ose faktorëve të tjerë të jashtëm, mund të nënkuptojë një rrezik për shëndetin tonë.

Për këtë arsye ne priremi të ndajmë, në një mënyrë shumë të përafërt, por të qartë, “kolesterolin e mirë” nga “kolesteroli i keq”, pikërisht për ta bërë të qartë se nuk është një element i dëmshëm i vetvetes për trupin tonë, por që ai duhet  në çdo rast të mbahet gjithmonë nën kontroll.

Nëse arrin një nivel shumë të lartë, në fakt, kolesteroli rrit rrezikun e sëmundjes së zemrës. Kjo sepse kur kombinohet me substanca të tjera në gjak, përfundon duke u grumbulluar në muret e arterieve, duke zvogëluar keshtu rrjedhën e gjakut dhe duke vendosur bazën e sëmundjes së papritur siç është sulmi në zemër ose goditja në tru.

Kjo është arsyeja pse, në rastin e LDL të lartë (Lipoproteinat me Dendësi të Ulët), duhet te behet ulja e kolesterolit . Në këtë artikull ne te Farmaceutika.org kemi mbledhur disa këshilla efektive për të zgjidhur këtë problem dhe për të pasur një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Kolesteroli i larte

Kolesteroli i ulët me dietë: çfarë të hani?

Për të ulur kolesterolin e keq, duhet të përfshini ushqimet e mëposhtme në dietën tuaj:

 • Fibrat e tretshme: tërshëre, elb, arra, fara, fasule, mollë, dardha, kumbulla, thjerrëza dhe bizele.
 • Yndyrna të shëndetshme: vaj ulliri dhe kikiriku, arra, fara dhe avokado.
 • Ushqime të plota: disa lloje të bukës, drithërave, makaronave dhe drithërave të thata, orizin kaf.
 • Mish të bardhë: mish pule, gjel deti, lepuri
 • Peshk i yndyrshëm: salmon, troftë, ton , sardelet etj.

Çfarë të shmangni?

Ushqimet për të kufizuar ose eliminuar janë:

 • Mish të kuq dhe mish të tjerë që përmbajnë yndyrë të larta
 • Produktet e qumështit dhe derivatet e tilla si qumështi i plotë, krem, akullore, gjalpë dhe djathë
 • Mishi i përpunuar, sallamërat etj
 • Embëlsira të pjekura të bëra me gjalpë (donuts, ëmbëlsira dhe biskota)
 • Yndyrna të ngurta, përfshirë margarinë etj
 • Ushqime të skuqura

Pini shumë ujë

Studimet kanë treguar se ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis kolesterolit të lartë dhe dehidrimit të trupit. Nëse trupi është i hidratuar në mënyrë adekuate, nivelet e kolesterolit mbahen nën kontroll. Pi shumë ujë çdo ditë, të paktën një litër e gjysmë!

Ndaloni pirjen e duhanit:

Nëse mendoni se lënia e duhanit mund t’ju shëndoshë, atëherë dijeni se të thuash mjaft për të pirë duhan do të thotë rritje të niveleve të kolesterolit të mirë (HDL) në gjak, gjë që mund të rezultojë në një ulje të rrezikut kardio-vaskular.

Lexo ketu keshilla per te lene duhanin: https://www.farmaceutika.org/5-truke-per-te-lene-duhanin/

Ushtrimi fizik:

Praktikimi i aktivitetit fizik ditor me intensitet mesatar të lartë ndihmon për të mbajtur nën kontroll nivelet e kolesterolit të keq në gjak, duke rritur ato të HDL. Aktivitete të tilla si noti, vrapimi ose biçikleta janë veçanërisht të përshtatshme, por gjëja e rëndësishme është të lëvizni dhe të duroni lodhjen.

Lexo ketu per aktivitetin fizik: https://www.farmaceutika.org/pranvera-erdhi-filloni-te-vraponi-5-keshilla-per-fillestaret/

Konsumoni shtesa dietike

Ju gjithashtu mund të ulni kolesterolin duke marrë shtesa të caktuara dietike. Në farmaci mund të gjeni një kategori kushtuar tërësisht këtij aspekti!

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version