Home » Dhimbje mesi? Farmaceutika.org ka zgjidhjen per ty!

Dhimbje mesi? Farmaceutika.org ka zgjidhjen per ty!

Dhimbja e mesit, e referuar më shpesh si dhimbje shpine, është një çrregullim i zakonshëm që përfshin muskujt dhe kockat e shpinës. Eshtë vlerësuar se rreth 90% e njerëzve vuajnë nga të paktën një herë gjatë jetës së tyre, dhe individët midis moshës 40 dhe 50 janë më të prekurit.

Shkaqet e dhimbjes së mesit

Në paraqitjen e zakonshme të dhimbjes akute të mesit, dhimbja zhvillohet pas lëvizjeve që përfshijnë ngritjen, përdredhjen ose përkuljen e përparme të trupit. Simptomat mund të fillojnë shpejt pas lëvizjeve të tilla ose pas zgjimit të mëngjesit tjetër.

Këto lëvizje në vetvete nuk janë të mjaftueshme për të shkaktuar dhimbje të mesit, por përkundrazi përbëjnë faktorin nxitës të dhimbjes në persona të cilet kane kushte që favorizojnë zhvillimin e kësaj gjendjeje.

Përshkrimi i simptomave mund të shkojë nga një dhimbje në një vend të veçantë në një më të përhapur. Mund të përkeqësohet ose jo nga lëvizje të caktuara, të tilla si ngritja e një këmbe ose duke marrë pozicione të veçanta, të tilla si ulja ose qëndrimi në këmbë. Një episod i parë i dhimbjes akute  zakonisht ndodh midis moshës 20 dhe 40 vjeç. Kjo ngjarje është shpesh arsyeja e parë që e shtyn një të rritur të vizitojë një mjek.

Incidenca e problemit rritet me rritjen e moshës. Sidoqoftë, nuk është vetëm kalimi i viteve që rrit rrezikun e dhimbjes së mesit: madje edhe punët ose aktivitetet që kërkojnë përkulje të përsëritur, ngritje peshash ose rrotullim të trupit në mënyrë të përsëritur mund të çojnë në dhimbje .

Për më tepër, gratë duken më të predispozuara ndaj këtij problemi shëndetësor, dhe pasi kanë vuajtur nga dhimbje mesi në fëmijëri rrit gjasat e vuajtjeve prej saj edhe në moshën e rritur. Pirja e duhanit gjithashtu ju predispozon për një rrezik më të lartë për të vuajtur nga dhimbje mesi.

Shkaku më i shpeshtë është një terheqje muskulare pas lëvizjeve të papritura ose anormale apo edhe përpjekjeve të parëndësishme, një problem që nganjëherë quhet “keputje mishi”.

Një shkak i përhapur, për shembull, edhe pse më pak se kontrakturat në zonën e mesit, është degjenerimi i disqeve ndërvertebrore, ato paraqiten midis njërës rruazë dhe tjetrës që lejojnë lëvizjen e kolonës kurrizore. Në shumicën e rasteve problemi ka të bëjë me rruazat e mesit të katërt dhe të pestë.

Disa shkaqe janë më të shpeshta midis moshës 30 dhe 60 vjeç; këto janë probleme në lidhje me zvogëlimin e hapësirës intervertebrale (për shembull një hernie ose degjenerimi i diskut intervertebral).

Në moshën e tretë, nga ana tjetër, dhimbja e mesit e shkaktuar nga degjenerimi i nyjeve (si në rastin e artrozës dhe stenozës kurrizore) ose nga një frakturë vertebrale për shkak të osteoporozës, d.m.th. ulja fiziologjike e masës kockore që ndodh me moshën dhe e cila favorizohet nga një dietë me pak kalcium dhe nga një mungesë e marrjes së vitaminës D.

Në raste më të rralla, dhimbja mund të ketë origjinën e saj në probleme të tilla si fibromialgjia, spondiliti ankilozues, infeksionet, tumoret kurrizore dhe sindroma piriformis.

Simptomat e shoqëruara me dhimbje të mesit:

Dhimbja e pjesës së poshtme të shpinës është në vetvete një simptomë. Çrregullime të tjera gjithashtu mund të shoqërohen me të. Më të zakonshmet përfshijnë spazma të muskujve, ndjeshmëri në prekje, vështirësi në lëvizje, dhimbje në vithe, ije ose këmbë, dobësi, ndjesi shpimi gjilpërash ose mpirje të gjymtyrëve të poshtme dhe shqetësime të gjumit.

Në shumicën e rasteve këto simptoma nuk kërkojnë ndërhyrje të dedikuar, por ato qetësohen nëse dhimbja trajtohet në mënyrë adekuate.

Eshtë ndryshe nëse dhimbja e mesit ndodh pas traumës ose nëse shoqërohet me temperature,ethe, humbje peshe të pajustifikuar, dobësi të konsiderueshme të këmbës, inkontinencë të papritur të urinës ose fekaleve ose dhimbje të forta dhe të vazhdueshme të barkut. Në këto raste është thelbësore të kontaktoni specialistin sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne te Farmaceutika.org sugjerojme per ju kremin nga Kompania Prestigjoze Chogan:

A̲R̲T̲I̲G̲L̲I̲O̲ D̲E̲L̲ ̲D̲I̲A̲V̲O̲L̲O̲: E cila eshte krejtesisht bimore nga një bimë barishtore shumëvjeçare e familjes pedaliacee dhe emri i saj origjinal është Harpagophytum procumbes, i pranishëm në Afrikën e Jugut, zonat e Savana dhe shkretëtira Kalahari. Përdoret gjerësisht në mjekësinë afrikane, për shërimin e plagëve, qetësimin e dhimbjeve osteo-artikulare dhe për problemet gastrointestinale, pasi përmban substanca të afta të kundërveprojnë formimin e disa ndërmjetësuesve inflamatorë përgjegjës për ënjtjen dhe dhimbjen.

A̲R̲T̲I̲G̲L̲I̲O̲ D̲E̲L̲ ̲D̲I̲A̲V̲O̲L̲O̲ Pomada Chogan është e dobishme në situata që shkaktojnë dhimbje dhe inflamacion të tilla si:

1.     Osteoatriti,

2.     Dhimbje shpine

3.     Artroza  

4.     Terheqje musukalare

5.     Reumatizem

6.     Dhimbje te tendinave

7.     Tendoniti

8.     Ngurtesim te muskujve

9.     Sëmundjet e lëkurës (përfshin lezionet e vogla dhe plagët), duke kontribuar në përmirësimin e lëvizshmërisë dhe elasticitetit të kyçeve.

Mund të jetë një zëvendësues i vlefshëm për trajtimet klasike anti-inflamatore, duke dhënë rezultate të shkëlqyera në trajtimin e sëmundjeve sportive siç është tendoniti.

Për më tepër, vajrat esencialë qe permban si trumzë, rozmarinë kanë veti të jashtëzakonshme qetësuese, analgjezike dhe anti-inflamatore që e bëjnë vajin një bombë të vërtetë qetesuese.

Menyra e perdorimit:

Apliko në zonën e prekur nga dhimbja (gjunjë, qafë, shpatull, shpinë) dhe masazhojeni për rreth 5 minuta, derisa të thithet plotësisht, dy herë në ditë, për tre deri në katër ditë, derisa të përmirësohet. Këshillohet që në fund të masazhit të mbulohet me garzë pambuku ose me një leckë leshi.

SHENIM: Produkti eshte i certifikuar me Certifikate te Dyfishte, 100% organik , produkt vegan , dhe jo i testuar ne kafshe. Skadon 6 muaj pas hapjes.

Mos e përdorni gjatë shtatëzënësisë, laktacionit dhe fëmijëve nën 5 vjeç.

Gjendet ne dy formdoza:

  • 150 ml 45 Euro
  • 50 ml 23 Euro

Produktin mund ta gjeni ne CHOGAN AL , Distributori i Pare per Shqiperine, Kosoven dhe Maqedonine nga Kompania CHOGAN.

Mund ta porosisni ne nr e Telefonit +355698636426, ose ne rrjetet sociale te Chogan AL per Shqiperine dhe Kosoven

Istagram: hhttps://www.instagram.com/store1_chogan/?igshid=54wlwbfiwcl9&fbclid=IwAR3muII83isz28d2qUDAQwFzyCB_D3dSBxuVk3EEYWRHvR1EWt3LeL1gCZ4

Facebook: https://www.facebook.com/chogan.al.1