Skip to content
Home » ACID FOLIK NE SHTATEZANI: Dhurata e parë për shëndetin e foshnjës!

ACID FOLIK NE SHTATEZANI: Dhurata e parë për shëndetin e foshnjës!

“Shtatzënia është një proces që ju fton t’i dorëzoheni forcës së padukshme që fshihet në jetë”.

 

Judy Ford

Shtatzania përfaqëson një fazë të jetës me ndryshime të thella dhe plotësi, një kohë kur trupi dhe mendja po përgatiten të mirëpresin një jetë të re. Asnjëherë më parë në nëntë muajt e pritjes nuk ka qenë kaq e rëndësishme të qëndroni të qetë në një trup që ndryshon, duke mësuar të kujdeseni për vehten tuaj në një mënyrë gjithnjë e më të vetëdijshme, me qëndrueshmëri dhe rregullsi.

Nga momenti i parë në të cilin zbulohet shtatzënia, asgjë nuk është e njëjtë si më parë: edhe zakonet më të konsoliduara rimendohen dhe është e natyrshme të bësh një mijë pyetje. Tani mirëqenia e fëmijës është përparësia e re dhe çdo veprim, madje edhe më i vogli, është krijuar për të siguruar që kjo mirëqenie të jetë e garantuar.

Nëntë muajt e pritjes mund të bëhen një moment i privilegjuar për t’iu kushtuar kujdesit për mirëqenien e vet dhe për të marrë shumë zakone të reja të mira: nga aktiviteti i rregullt fizik, te pushimi, te një vëmendje tjetër ndaj asaj që vendosim në tryezë çdo ditë. Duke ditu ta duash trupin tënd, asnjëherë si në këtë moment nuk përfaqëson pasqyrën e dashurisë për fëmijën tënd.

Ushqyerja dhe shëndeti në shtatzani:

Ushqimi dhe shëndeti i grave shtatzëna janë të lidhura ngushtë: ajo që hamë ka një ndikim të madh në ecurinë e shtatzanisë dhe gjendjen e të ushqyerit të të porsalindurit.
Në fillim të shtatzënisë, gruaja duhet të jetë rreth peshës së saj ideale – e llogaritur në bazë të gjatësisë dhe moshës – dhe gjatë shtatzënisë duhet të ketë një rritje graduale deri në 8-10 kg deri në fund.

Tre muajt e parë shpesh paraqesin një fazë kritike, karakterizuar nga oreks i dobët, nauze dhe një ndjenjë e papritur e neveritjes ndaj aromave të caktuara që deri vonë ishin indiferente apo edhe të mirëpritura.

Prandaj është e rëndësishme që menjëherë t’i kushtohet vëmendje e madhe dietës, duke u përpjekur ta mbani atë sa më të larmishme dhe të ekuilibruar, duke ekuilibruar në mënyrë adekuate marrjen e proteinave, vitaminave dhe kripës, pa rritur përmbajtjen e përgjithshme kalorike.
Në rastet kur disa ushqime janë të pakëndshme, zgjidhja më e mirë është gjetja e një zëvendësuesi që ka të njëjtën vlerë ushqyese.

Trupi i gruas shtatzënë, në fakt ka nevojë për më shumë mbështetje për të përmbushur nevojat e foshnjës.
Kërkesa për energji e një gruaje me peshë normale rritet me 300 kcal në ditë për tremujorin e dytë dhe me 450-500 kcal në ditë për tremujorin e tretë. Sidoqoftë, kjo absolutisht nuk duhet të bëhet sinonim i “ngrënies për dy” ose kënaqesise në “shkeljen e vazhdueshme të rregullit”.
Për një dietë të ekuilibruar është e nevojshme të përfshiheni bukë, oriz, patate, makarona, peshk, bishtajore, vezë, mish dhe ushqime të pasura me fibra.

Për më tepër, është e domosdoshme të qëndroni të hidratuar duke pirë të paktën 2 litra ujë në ditë, mundësisht me përmbajtje të ulët mineralesh dhe jo të gazuar, të kombinuar me aktivitet fizik adekuat (gjithmonë me keshillimin paraprak të mjekut).

Ushqimet që duhet të konsumohen me moderim:

Të bëhesh nënë ashtu si ëndërron çdo grua është e barabartë me shikimin e bebes së saj të hyjë në botë me gjithë potencialin e pabesueshëm që kishte në ngjizje.
Në mënyrë që ky qëllim të bëhet realitet, ju mund të bëni shumë çdo ditë, si dhe me kujdesin për ushqimin, gjithashtu duke kultivuar një mënyrë jetese të shëndetshme.

Ne e dimë që gjatë shtatëzënisë ekziston një listë e ushqimeve që mjekët sugjerojnë për tu shmangur – ose zvogëluar konsumin e tyre – për të mbrojtur shëndetin e nënës dhe foshnjës, si dhe, natyrisht, ndalimet kategorike që ne të gjithë i dimë, para së gjithash dhe më së shumti alkooli ( edhe në doza të vogla) dhe cigarja.

Kripë:

Të konsumohet mundësisht i jodizuar, pasi jodi është një mikroelement i dobishëm në shtatzëni (200-250 mg në ditë) për shëndetin e fetusit: konsumimi i tepërt i kripës është një faktor rreziku për shëndetin kardiovaskular dhe për hipertensionin.

Kafja:

Si të gjitha pijet që përmbajnë substanca “kafeine”, ajo mund të merret por me kujdes, pasi kafeina kalon placentën. Për më tepër, gjatë kësaj periudhe të veçantë, asimilimi i kafeinës ngadalësohet me 15 herë, duke i bërë gratë më të ndjeshme ndaj efekteve të saj.

Sheqeri:

Eshtë më mirë të preferoni karbohidratet komplekse si makarona, bukë, patate.

Yndyrnat:

Më mirë t’i zëvendësoni ato me vaj ulliri ekstra të virgjër.

Përgatitja e ushqimit gjithashtu ka pjesën e saj dhe është e rëndësishme të respektohen disa rregulla në përgatitjen e pjatave: një shembull janë vezët, të cilat duhet të vendosen në tryezë të gatuara mirë për të shmangur rrezikun e helmimit nga ushqimi.

RENDESIA E  ACIDIT FOLIK NE SHTATEZANI:

Acidi folik është një aleat i shkëlqyeshëm i shtatzanisë dhe madje edhe para konceptimit do të ishte e këshillueshme që ta merrni atë në sasi të mjaftueshme. Ajo gjendet në ushqime të tilla si perime me gjethe jeshile, brokoli, lulelakër, shparaguj, lakër Brukseli, spinaq, domate qershi dhe disa lloje frutash si luleshtrydhet, kivit, agrumet dhe frutat e thata.

Hapi i parë nga i cili duhet filluar është gjithmonë një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, në të cilën frutat, perimet dhe bishtajoret që përmbajnë folate nuk mungojnë kurrë. Sidoqoftë, vetëm ushqimi mund të mos jetë i mjaftueshëm për të mbuluar nevojat e përditshme të folatit: veçanërisht nëse çifti po mendon për një shtatzëni.

Për të arritur sasinë e rekomanduar të kësaj vitamine, ose 0.4 mg në ditë (1 tabletë), do të ishte e nevojshme të trefishohej marrja tipike e dietës.
Kjo zgjedhje sigurisht që nuk është e lehtë për tu respektuar, së pari sepse është e vështirë të jesh i sigurt për të marrë sasinë e duhur, dhe së dyti sepse rreziqet e mos marrjes së saj janë të prekshme dhe duhen shmangur.

Për këto arsye, plotësimi me suplemente të vitaminave rekomandohet tashmë në fazën e para-konceptimit (të paktën 30 ditë më parë) ose – kur kjo nuk eshte e mundur – në fazat e hershme të shtatzënisë deri në 3 muaj.

Acidi folikw dhe folati janë vitamina B, të njohura edhe si vitamina B9.

Fjala rrjedh nga latinishtja folium, fletë. Ishte Mitchell Amerikan, në vitet 1940, i cili shpiku termin “acid folik” për të treguar të gjitha ato substanca të nxjerra nga gjethet e spinaqit që rezultuan të efektshme kundër disa llojeve të anemisë.

Acidi folik, i disponueshëm lehtësisht në Farmaci, është thelbësor për shumëzimin e qelizave. Mungesa e acidit folik në shtatzëni mund të ketë pasoja shumë të rënda siç janë abortet e përsëritura, keqformimet e tubit nervor (të kolonës kurrizore) dhe çarjen e buzës dhe qiellzës (e ashtuquajtura buzë “lepuri”); kjo mungesë gjithashtu duket se shoqërohet me rritjen e dobët të foshnjës në mitër.

Defektet e tubit nervor (NTDs) tek foshnjat përfshijnë spina bifida (një dëmtim i shtyllës kurrizore që mund të shoqërohet me shkallë të ndryshme të dëmtimit neurologjik duke përfshirë paralizën e gjymtyrëve të poshtme, mosmbajtjen e urinës dhe çrregullime të tjera), anencefalinë, kraniorakizën dhe encefalocelën.

Të kujdesesh për shëndetin tënd, duke filluar me mënyrën tënde të të jetuarit, është dhurata e parë që një nënë mund t’i bëjë vetes dhe foshnjës së saj: parandalimi është akti i parë i madh i dashurisë ndaj jetës së re që po vjen.

Burimi: Healthline

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version