Skip to content
Home » 6 keshilla për forcimin e trupit dhe parandalimin e sëmundjeve:

6 keshilla për forcimin e trupit dhe parandalimin e sëmundjeve:

U be tashmë një vit nga shpallja e Pandemise Boterore, dhe jemi koshient me faktin se duhet të forcojmë organizmin qe te mbrohemi nga: ftohja, gripi, bronkiti, kollitja, etj. Ka disa suplemente ose shtesa ushqimore që mund të merrni dhe disa metoda të thjeshta për të forcuar trupin dhe për t’u mbrojtur nga i ftohti.

Baza duhet të jetë një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar, aktivitet fizik të vazhdueshëm dhe gjumë të mirë. Me këto kushte dhe disa masa paraprake që ne te Farmaceutika.org do të shpjegojmë, ju mund të forconi trupin tuaj dhe të qëndroni larg nga ftohjet dhe gripi.

Vitamina C:

  • Vitamina C është shumë e rëndësishme sepse ka veti të ndryshme që ndihmojnë në forcimin e trupit. Mbron lëkurën nga rrezet ultraviolet, promovon sintezën e kolagjenit, thelbësore për lëkurën dhe mukozat, të cilat përbëjnë barrierën e parë mbrojtëse të trupit tonë ndaj patogjenëve.
  • Kundër veprimeve negative të ndotjes dhe pirjes së duhanit falë veprimit të tij antioksidues, neutralizon radikalet e lira dhe rigjeneron vitaminën E.
  • Mund të gjendet lehtësisht në perime dhe fruta të shumta: portokall, limon, speca, rukola, brokoli, lakër Brukseli, luleshtrydhe, marule dhe shumë më tepër.

Ekinacea:

  • Bimë barishtore me origjinë nga Amerika e Veriut, ekinacea është veçanërisht e përshtatshme për parandalimin e ftohjeve. Veprimi i saj anti-inflamator stimulon sistemin imunitar, duke kontribuar në rritjen e qelizave të bardha të gjakut që luftojnë bakteret dhe viruset.
  • Mund të konsumohet në formën e ekstraktit bimor në kapsula ose si ekstrakt i thatë për tu përgatitur si një çaj të këndshëm bimor.

Xhinseng:

  • Antitumor, tonik dhe anti-plakje, xhinsengu është një aleat i shkëlqyeshëm për të forcuar sistemin imunitar. Karakteristikat e tij e bëjnë atë veçanërisht të rekomanduar në periudhat e rimëkëmbjes nga gripi, pasi stimulon procesin e shërimit.
  • Ajo gjithashtu stimulon thithjen e kripërave minerale dhe vitaminave, të cilat janë thelbësore në këtë periudhë të vitit.

Kosi:

Ndër ushqimet që ndihmojnë ekselencën për të forcuar trupin dhe mbrojtjen imune janë Fermentet laktike qe ka kosi brenda, te cilat ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të florës së zorrëve, duke nxitur rritjen e “baktereve të mira” dhe duke krijuar një pengesë kundër sëmundjeve.

Kaloni kohë jashtë në natyrë:

  • Ka shumë, por shpesh injorohen, efektet pozitive në trup për shkak të një dite të kaluar jashtë. Le të mendojmë për shembull të Vitaminës D, ajo që aktivizohet nga dielli: e rëndësishme për kockat dhe për të penguar tumoret dhe diabetin.
  • Ndër ushqimet në të cilat mund të gjendet lehtë Vitamina D, ne kujtojmë peshkun, vezët, kërpudhat dhe perimet me gjethe jeshile.

Jepini vetes pushimin e duhur

  • Shtesa ushqimore, ushqim dhe jetë e shëndetshme: të gjitha aspektet që kontribuojnë në forcimin e trupit dhe mbrojtjen e vehtes nga sëmundjet sezonale. Por ne duam të flasim për sa e rëndësishme është t’i jepni trupit pushimin e duhur?

Fjetja e numrit të duhur të orëve lejon trupin tonë të rigjenerohet dhe të rimarrë energjinë e humbur gjatë ditës. Përfitoni nga karantina për ritmet më të ngadalta të punës për të pushuar më shumë, sistemi juaj imunitar do të përfitojë.

error: Permbajtja e Farmaceutika.org eshte e mbrojtur. Ju lutem na kontaktoni nese ju duhet informacion shtese.
Exit mobile version